CX bensaturbo ei käynnisty

Vika vai ominaisuus?
Avatar
Wesa
Viestit: 1340
Liittynyt: 01.02.2009 17:45
Paikkakunta: Järvenpää

Re: CX bensaturbo ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja Wesa »

Ootko bensan paineen mitannut? Jos on seissyt pitkään voi viinabensat korrodoida suutintukin ja säätimen kuten minulla. Jospa se vaan saa niin vähän että käy vain kun starttirikastus päällä? Vai oletko jotenkin mittaamalla varmistanut että ei kytke pätkämaita suuttimille startin aikana?
Xantia Activa Tct -96
CX 20 TRE -88 -> 22i projekti, CX 25 Prestige -84
GS X3 ZEV-projekti, C5 2.2 HDI 170 -08
XM V6 A. -95
C6 2.7 HDi
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: CX bensaturbo ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

laakeri kirjoitti:
kokemjne kirjoitti:kelpaiskohan
Laitetaas lisäksi se osio, missä ruiskun ECU:n maadoituksetkin näkyvät.

Btw, tämän kuvan koko on 32,25 KiB sallitusta 120 KiB:istä. Kyllä näitä kytkiksiä saa tänne ladattua huoletta pikselimäärän (1024x768) sallimissa rajoissa, ainakin kun pidättäytyy mustavalkoisissa kuvissa (ei harmaasävyjä).
jos oot kolmella älypäällä jo kokeillu , niin suosittelen ruskun johtosarjan tutkimista . tuossa kuvassa näkyy maadoituspiste ja siihen tulevat karvat älypäältä 16+17+5 ja pinna 13 myös vaikka siinä on tuo lämpöanturi matkalla
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: CX bensaturbo ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja olli__o »

En osaa tuohon muuta neuvoa kuin puurtamista ja voimia. Itse löysin muutama päivä sitten heikon liitoksen (olisikohan ollut jo kolme vuotta ongelmana) pääsääntöisesti toimi ihan hienosti, muutaman kerran vuodessa temppuili, ja aina tietysti silloin kun ei saisi... Ei voi tosin sanoa että minun vika löytyi puurtamisella, vaan lopuksi ihan tuurilla - se ei ollut silläpäinkään mihin johtosarjojen heiluttelulla olin päätynyt, tein vain ihan muualla olleen ison lmaadoitusliittimen uusiksi ja liitin samaan ylimääräisenkin maadoitusjohdon ja - HEP - se vika korjaantui ja käyntiongelmien lisäksi myös kaksi muuta temppuillutta tuntuvat korjaantuneen (yksi harvoin töyssyissä vilkkunut lamppu (tätäkin olin korjannut jo ainakin 3 kertaa ja luulin aina saaneeni sen lopullisesti kuntoon) ja satunnaisesti heikko latausjännite) - no nyt tuntee ylpeyttä (ja kun vika taas palaa puolen vuoden päästä niin siitä vaan leuka rintaan ja kohti uusia pettymyksiä)

Joku kuormittava mittari tai kuormana vaikka sopiva lamppu (itsellä on ollut tarkoituksena virittää yleismittariin lyhyillä välijohdoilla 21 W lamppu, eli saa jonkinlaisen kuorman rinnalle tarpeen mukaan, mutta kyllä irtolampulla tai valokynälläkin saa kuormitettua ja kirkkaudesta saa osviittaa onko huonoja liitoksia)
Avatar
laakeri
Viestit: 7490
Liittynyt: 01.02.2009 22:09
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: CX bensaturbo ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja laakeri »

olli__o kirjoitti:Joku kuormittava mittari tai kuormana vaikka sopiva lamppu (itsellä on ollut tarkoituksena virittää yleismittariin lyhyillä välijohdoilla 21 W lamppu, eli saa jonkinlaisen kuorman rinnalle tarpeen mukaan, mutta kyllä irtolampulla tai valokynälläkin saa kuormitettua ja kirkkaudesta saa osviittaa onko huonoja liitoksia)
Tehovastus ketjutettavilla banaaneilla mittarin tulon rinnalle on helppo värkätä. Eilen juuri tuli laiteltua vähän toisenlaiseen mittailukohteeseen 3 x 27 Ω rinnankytkettyjä tehovastuksia sarjaan jännitelähteen kanssa. Tuollaisilla kävi helposti: https://fi.farnell.com/hirschmann-testm ... 0connector .

Jos noita ilmavuotaja ei ole löytynyt eikä selkeää sähkövikaa, niin liitoksethan kannattaa lasikuitukynällä harjailla läpi, suihkutella puhdistusaineella ja vielä lopuksi suoja-aineella. Samalla on hyvä katsoa muutenkin niiden kunto. Eihän se mahdotonta ole, että jossain liittimessä jokin pinni ei saisi kunnon kontaktia, vaikka mittakynää liittimeen painamalla näyttäisikin kelvollista lukemaa.
VW Passat B7
Avatar
jptcool
Viestit: 1735
Liittynyt: 01.02.2009 13:45
Paikkakunta: Parainen

Re: CX bensaturbo ei käynnisty

Viesti Kirjoittaja jptcool »

Se pyörii sittenkin, huudahti joku edesmennyt Citikkaharrastaja. Ja pyörimättömyys johtui vain ja ainostaan meikäläisen puusilmäisyydestä. Olin vahingossa laittanut kattiversion (667) syttyboxin, enkä tajunnut sitä aikaisemmin tarkistaa. Noh onpahan saanut viettää laatuaikaa tallissa Cx:ään nojaillen. Nyt starttaa kuin palmun alta. Kiitos kaikille kärsivällisistä neuvoista ja vertaistuesta. Jatkan niputtamista, jos vaikka sais puikulan renkailleen ennen syksyä.
Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
Vastaa Viestiin