Minä taas väitän, että suunnanmuutos eteenpäin suuntautuvasta liikkeesstä kuluttaa energiaa. Vertaa vaikka satelliittia tai avaruusalusta. Olipa se sitten kiertoradalla tai lineaarisessa kulussa, niin millä korjaat sen suuntaa mieleiseksi? Käyttämällä ohjaus-rakettimoottoriin syötettävää polttoainetta. Siis energiaa.Wesa kirjoitti: Suunnan muutos itsessään ei kuluta liike-energiaa.
Ja jos auto rullaa vapaasti, ja sille aiheutetaan sivuttaiskiihtyvyyttä ohjausliikkeellä, niin mistä syntyy se voima, joka saa sivuttaiskiihtyvyyden aikaan. Ei paikallaan oleva auto kiihdy sivulle, vaikka kuinka rattia kääntää. Newtonin lait ovat mielestäni edelleen voimassa.
Renkaiden sorto, tai kumin lämpeneminen ovat ilmiö sinänsä, mutta se ei poista tai syrjäytä yhtälöä työ = voima x matka. Ja työ on yhtä suuri kuin siihen kuluva energia. Silloin kun liike-energia on ainoa tarjolla oleva energia, siitä osa kuluu suunnanmuutostyöhön.