https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/839 ... afb1e0ec1e" onclick="window.open(this.href);return false;
Saatan olla väärässäkin,mutta tietojen mukaan palo syttynyt ruumassa..Joten ei liene vaikeaa arvata mistä on kyse...
Olipa kerran erä rouva, joka jätti huomioimatta autonsa takaisinkutsun. No, sattuuhan sitä.Northstar kirjoitti:Keski-Atlantilla on iso rahtialus tulessa,lastina uusia autoja..
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/839 ... afb1e0ec1e" onclick="window.open(this.href);return false;
Saatan olla väärässäkin,mutta tietojen mukaan palo syttynyt ruumassa..Joten ei liene vaikeaa arvata mistä on kyse...
Varmaan rahtilaivankin kannattaa hyödyntää pasaatituulia. Suora reitti Englannin kanaalilta New Yorkiin tietää aina vastatuulta ja tähän vuodenaikaan muutenkin kovaa keliä. Toinen syy voi olla ihan turvallisuuskysymys, olihan nytkin kätevää pelastautua Azoreille. Lentoreiteillähän turvallisuusnäkökohta on ensisijainen ja pyritään välttämään pitkiä meriylityksiä. Helsinki NY lentoreittikin kiertää Islannin ja Grönlannin kautta juuri siksi.Hessu kirjoitti:Ihmetyttää tuo laivan reitti, suorin väylä Emdenistä tuonne USA:n pohjoisimpiin osavaltioihin ei kai mene kovinkaan läheltä Azoreita? Harmi sinänsä että haveri kävi tällä siivulla, jenkkilän tuotteita vanhalle mantereelle raahateessa vahinko ei olisi ollut niin iso
Piti oikein tarkistaa isoympyräreittejä piirtävästä karttapalvelusta. Suorin reitti HEL-JFK kulkee juuri Islannin ja Grönlannin eteläkärjen yli, eli siinä ei varsinaisesti kierretä ollenkaan.Macinaggio kirjoitti:Helsinki NY lentoreittikin kiertää Islannin ja Grönlannin kautta juuri siksi.
Minä tarkistin vanhan liiton karttapallostaHessu kirjoitti: Piti oikein tarkistaa isoympyräreittejä piirtävästä karttapalvelusta. Suorin reitti HEL-JFK kulkee juuri Islannin ja Grönlannin eteläkärjen yli, eli siinä ei varsinaisesti kierretä ollenkaan.
Lentokoneet tekivät nekin aikoinaan välilaskun Azoreilla.Macinaggio kirjoitti:Lentoreiteillähän turvallisuusnäkökohta on ensisijainen ja pyritään välttämään pitkiä meriylityksiä. Helsinki NY lentoreittikin kiertää Islannin ja Grönlannin kautta juuri siksi.