Vinkki Berlingon etuvaloumpion vaihtoon

Vika vai ominaisuus?
Lauri
Viestit: 1501
Liittynyt: 01.02.2009 14:52

Vinkki Berlingon etuvaloumpion vaihtoon

Viesti Kirjoittaja Lauri »

Tiedoksi ykkös-Berlingon valoumpion vaihtoon:

Aluksi kannattaa varovasti irroittaa keulamaski, vilkut ja valojen alla olevat muovilistat, jotta umpion saa irti. Itse umpion irroittamisessa ei ole ruuvien aukikiertämistä ja johtojen irroittelua kummempaa toimenpidettä, mutta itse jouduin tovin miettimään kuinka umpiosta saa valojen korkeussäätimen irti. Otin hommasta muutaman kuvan, joista kiinnitysmekanismi paljastuu. Elikkäs viimeisessä kuvassa oleva mötikkä on ykköskuvassa numerolla 1. merkityssä reijässä. Mötikkä lähtee irti kiertämällä sitä puolikierrosta jompaan kumpaan suuntaan ja muljauttamalla samalla sivulle päin. Siis numerolla 3. merkitty pallo on numerolla 2. merkityssä lovessa.

Työselostus oli varmasti köpsä, mutta toivottavasti kuvista on apua. :?
Liitteet
ber02.jpg
ber03.jpg
ber04.jpg
Lauri
Viestit: 1501
Liittynyt: 01.02.2009 14:52

Re: Vinkki Berlingon etuvaloumpion vaihtoon

Viesti Kirjoittaja Lauri »

Yhteen viestiin ei näköjään saa liittää kuin kolme kuvaa, joten tässä vielä kuva siitä kuinka paljon keulasta pitää purkaa, jotta umpio lähtee irti.
Liitteet
ber01.jpg
ealab
Viestit: 4467
Liittynyt: 01.02.2009 16:59
Paikkakunta: Paimio

Re: Vinkki Berlingon etuvaloumpion vaihtoon

Viesti Kirjoittaja ealab »

Samanlainen säätömoottori on myös (-99)Fiat Brava/Bravossa kiinnityksineen. Viallisista säätömoottoreista olen kiinnostunut.
Vastaa Viestiin