Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Ajatusten virtaa
Avatar
citrophoros
Viestit: 411
Liittynyt: 01.02.2009 23:51
Paikkakunta: Etelä-Pirkanmaan seutukunta

Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja citrophoros »

Uusi riesa tulee kaikille tutuksi 2020-luvun aikana uusilla autoilla ajaville Euroopan Unionin jäsenmaissa (ja varmasti EFTA-maissakin).

Jos ajat 1 km/h- ylinopeutta (tai oikeammin autosi nopeus ylittää auton älyboksiin ohjelmoidun nopeustiedon, joka on Suomessa useimmiten virheellinen), alkaa kuulua ämyreistä samanlaista piipitystä kuin miltä turvavöiden muistutuspiippaus kuullostaa.

Aamulehdessä roudittiin jotain eteläkorealaista autouutuutta kesäkuussa 2023 ja siinäpä kirjoitettiin tästä uusriesasta.
Piipityksen saa kytkettyä ajon aikana pois, korealaisessa kuuden painalluksen takana, mutta Merdecest-Benjissä riittänee yksi painallus.

PSA tekee tästä taatusti elämää vaikeamman toimenpiteen eli ollaan varmaan korealaisissa painallusmäärissä piipityksen poiskuittauksessa.

Piipitysriesa aktivoituu AINA kun käynnistät autosi uudestaan.

---

Kysyin Citroënin huoltopäälliköltä, olisiko mahdollista kytkeä C4 PureTechiin ajotapavalitsin pysyvästi urheiluasentoon (oletus: Normaali).
Vastaus: Ei onnistu, EU-lainsäädäntöä (ja polttoainekulutuksen maltistamista).

Omassa autossa käy aina taisto muutellessa parametrejä ajaessani. Katse aina kääntyy pois tuulilasin näkymistä:
Nopeus / ajotapavalitsin / automaattivaihde:
30 km/h / Urheilu
50 km/h / Urheilu
80 km/h / Urheilu (D6)
100 km/h / Normaali (D8)
120 km/h / Normaali (D8)

Etäisyystutka talvella / kesällä:
30 km/h: kaukana / normaali
50 km/h: kaukana / normaali
80 km/h: kaukana / normaali
100 km/h: kaukana / normaali
120 km/h: (laiton nopeus) / lähellä
25 C5 X PureTech 225
21 C4 PureTech 130
19 C3 Aircross 110
15 C4 Aircross 1,6i
12 C4 VTi 120 Exclusive
05 C4 1,6i 16v VTR coupé
03 C5 2,0i 16v SX berline
98 Xsara 2,0i VTS coupé
95 ZX 1,9i Volcane berline
93 BX GTI berline
91 Visa 14 TRS berline
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja pvalila »

No, elektroniikka on tulevaisuudessa varmasti vähintään yhtä suosittu harraste kuin nykyisin.

Hälyttimen saa varmasti helposti hakkeroitua kokonaan pois päältä, mutta järkevintä olisi, jos piipittimen äänen saisi vaihdettua viehättävämpään ja hälytyskynnyksen nostettua järkevämmälle tasolle.

Eiköhän pian tule myyntiin CAN-väylään sopiva pieni dongeli, joka näihin vaivoihin auttaa.

Kiinalaiset autot taitavat muuten kautta linjan piipittävän muita enemmän.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja Xari »

pvalila kirjoitti:Hälyttimen saa varmasti helposti hakkeroitua kokonaan pois päältä, mutta järkevintä olisi, jos piipittimen äänen saisi vaihdettua viehättävämpään ja hälytyskynnyksen nostettua järkevämmälle tasolle.

Eiköhän pian tule myyntiin CAN-väylään sopiva pieni dongeli, joka näihin vaivoihin auttaa.

Kiinalaiset autot taitavat muuten kautta linjan piipittävän muita enemmän.
Takapenkin alta kuuluvaan anopin ääneen "pitääkö sitä taas kaahata" :lol:

Kiinalaisissa saattaa olla muutakin valvonta-automatiikkaa, jos jossain Subarussa penkit säätyy kasvojentunnistuksella niin miettikääs mitä mikä on kiinalainen vaihtoehto toiminnoille...
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
yason
Viestit: 1245
Liittynyt: 21.09.2009 13:23
Paikkakunta: Turku

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja yason »

Tämmönen ei kyllä houkuttele uusissa autoissa ollenkaan. Musta on ihan ok, jos autossa on varoittimia ja kaistavahteja ja start&stoppeja yms. jos ne voi kytkeä haluamaansa asentoon pysyvästi, ja laittaa sitten tarvittaessa päälle ja pois. Mekaaniset napit on näihin toimintoihin ihan ok. Mutta jos ne on softassa ja valikoiden takana, niiden ohittamiseen tarvitaan huomattavasti enemmän paukkuja. Oman auton käytöstä pitää pystyä säätämään haluamakseen.
Avatar
Kaapelimies
Viestit: 2723
Liittynyt: 01.02.2009 14:23
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja Kaapelimies »

Kyllä sieltä Lexiasta saa jo nyt ylinopeuspiipittimen päälle ainakin kaikissa C5:ssä. Se on "Peninsula speed warning" tai jotain semmoista, arabimaissa lainsäädännön mukaan piipityksen pitää alkaa 120km/h nopeudessa. Selvisi joku aika sen jälkeen kun kävin Dubaissa ja kaikissa takseissa piipitti matkan aikana. Siellä suurin nopeusrajoitus taisi olla 100km/h moottoritielläkin..
2x C5HDi Break, Xantiat Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 2xBX4WD Break,5x2CV. 2xVisa14TRS ym
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Kaapelimies kirjoitti:Kyllä sieltä Lexiasta saa jo nyt ylinopeuspiipittimen päälle ainakin kaikissa C5:ssä. Se on "Peninsula speed warning" tai jotain semmoista, arabimaissa lainsäädännön mukaan piipityksen pitää alkaa 120km/h nopeudessa. Selvisi joku aika sen jälkeen kun kävin Dubaissa ja kaikissa takseissa piipitti matkan aikana. Siellä suurin nopeusrajoitus taisi olla 100km/h moottoritielläkin..
Perinteinen tapa hoitaa nopeushälytin on sellainen perässä ajava auto, joka soittaa sireeniä ja vilkuttaa sinistä ja punaista valoa. Ei saa pois Lexialla.
Sitruunaseppä
Viestit: 1242
Liittynyt: 24.09.2009 09:04

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja Sitruunaseppä »

Euroopan Liikennetutkimuksen raportin (avoin) 2020 mukaan kuljettaja oppii varsin nopeasti välttämään piipitystä seuraamalla useammin nopeusmittaria. Ero ylinopeusvaroitinta käyttävän kuljettajan ajonopeuden havainnointiin ja ylinopeuden vättämiseen 60:n nopeusalueella on suurin. Lisätietoja ohjattiin pyytämään VTT:n liikennelabran Esko Lehtoselta.

Nouseeko auton vakuutusluokka, jos piipityksen on poistanut?
Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Sitruunaseppä kirjoitti:Euroopan Liikennetutkimuksen raportin (avoin) 2020 mukaan kuljettaja oppii varsin nopeasti välttämään piipitystä seuraamalla useammin nopeusmittaria. Ero ylinopeusvaroitinta käyttävän kuljettajan ajonopeuden havainnointiin ja ylinopeuden vättämiseen 60:n nopeusalueella on suurin. Lisätietoja ohjattiin pyytämään VTT:n liikennelabran Esko Lehtoselta.

Nouseeko auton vakuutusluokka, jos piipityksen on poistanut?
Oppiminen on varmaankin sitä nopeampaa, mitä suurempaa kipua valittu äänimerkki tuottaa.
Sitruunaseppä
Viestit: 1242
Liittynyt: 24.09.2009 09:04

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja Sitruunaseppä »

Valila.. :oops: ...perkele....!
Liitteet
kipuilijat.jpeg
Mistä sais Sitikan? Ne viedään käsistä?
Avatar
Aakku
Viestit: 1228
Liittynyt: 01.02.2009 13:09

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja Aakku »

Ei mua haittaa, vaikka ylinopeudesta piipittäisi. Sitten vasta mulla tuskan hiki nousisi, jos piipitys seuraisi alinopeudesta.
Citroën 2CV AZ Berline -56
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Pakollinen ylinopeuspiipitin - EU-lainsäädäntöä

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Mulle olisi ihan tervetullut sellainen hälytin, joka antaa hillityn äänimerkin, jos ajan yli sakkorajan. Sellaisesta olisin kiitollinen ja siitä voisin jopa vähän maksaa.

Oikeasti tulossa on jokin hermoja repivä, rumaääninen räikkä, joka mittarivirheen takia huutaa jo alle lainmukaisen nopeusrajoituksen.

Nopeusrajoituksen tunnistus toimii nykyautoissa vähän miten sattuu, joten räikkäkin tulee väistämättä huutamaan ajoittain turhaan.

Ihan oikeasti EU voisi panostaa siihen, että saataisiin koko unionin kattava liikennemerkkien etälukusysteemi käyttöön. Naiivia, että kaiken NFC-teknologian keskellä autot yrittävät lukea lumen peittämiä liikennemerkkejä kameroiden avulla.
Vastaa Viestiin