Sitä voi miettiä mitä jos Kiova olis kaatunut siinä 3 päivässä ja mitä muuta olis vallattu Ukrainan jälkeen, tuskin oltaisiin Natossa ja Ukrainan (ja niiden muiden) vapauttamiseen saattaisi mennä vuosia kuten meni Euroopan vapauttamiseen Hitleristä, tuskin kumminkaan vuosikymmeniä kuten Itä-Euroopan vapauttamiseen Stalinista...saas nähdä vapautuuko näiden kähinöiden jälkeen loput venäjän valloittamat alueet, Krim, Kuriilit, Karjala, Abhasia, Pohjois-Kaukasia, Mantsuria.pvalila kirjoitti: Ei niitä Putinin touhuja olisi ollut halpa lopettaa silloin ennen, eikä se ole halpaa tulevaisuudessakaan.
Putin teki virhearvion Ukrainan suhteen. Ennen Krimiä hän pääsi kuin koira veräjästä monta kertaa ja Krimistäkin hän selvisi hyvin vähin vastatoimin. Ei se mikään ihme ollut, että hän luuli selviävänsä yhtä vähällä myös Kiovan valloittamisesta.
Länsimaat ovat haluttomia lahjoittamaan Ukrainalle pitkän kantaman aseita. Samaan aikaan ne ovat kuitenkin halukkaita tukemaan Ukrainan omien kykyjen kasvua, mm. drone- ja ammustuotantoa. Mikäli sota jatkuu pitkään, on jokseenkin selvä, että jossain vaiheessa Ukrainan kyvyt riittävät Kershin sillan tuhoamiseen.
Ihmeen vähän on näkynyt pohdintaa siitä, miten Ukraina on onnistunut tehostamaan ilmatorjuntaansa viime aikoina. Hitaita, huonosti väistelemään pystyviä koneita Ukraina pystyy selvästi tuhoamaan hämmästyttävän kaukaa. Aikaisemmin näin ei ollut, jokin muutos on tässä tapahtunut.
Muutamia satelliittikuvia venäläisten sotilasvarastoista on ollut jotka oli 2021 täynnä tavaraa ja nyt täysin tyhjiä.
Ukraina on väitteiden mukaan onnistunut modernisoimaan S-200 ilmatorjuntaohjuksia pidemmälle kantamalle, mistä lienevät sit peräisin? Ranskalaiset kaiketi ainakin ostaa Saudi-Arabiasta vanhempaa kalustoaan takaisin, myyvät varmaan uudempaa tilalle.