xm jarrujen ilmaus

Ajatusten virtaa
Avatar
citronaattori
Viestit: 13
Liittynyt: 07.08.2010 16:07
Paikkakunta: Ds 21 pallas 66 museo,c5 2,9 v6 aut 2002 säykki

xm jarrujen ilmaus

Viesti Kirjoittaja citronaattori »

Bonsuuria vaan kaikille!
Olen yrittänyt viime vuonna katsastaa xm 2,0 italian vientiä vm -89 , siis ei katalysaattorilla Nyt pitäisi ilmata takajarrut, jos vaikka niiden teho tulisi sitä kautta takaisin. Viime vuonna tuli hylky kun takajarrut näyttivät nollaa.
Ostin tuon Haynesin korjauskirjankin, mutta siinä näytetään vain palojenvaihto eikä puhuta mitään ilmausruuvista? Onko tietoa mistä voisi tuon tiedon löytää tai onko jollain joku kokemus ko. toimenpiteestä.
Luin keskustelupalstaa eteenpäin ja jossain mainittiin takajarrujen painesäädön jummittumisesta, sekö liene toinen mahdollisuus.
Jos ei niin onko kellään tietoa Jyväskylän seudulla osaavasta citroen asiantuntijasta joka kädenkäänteessä saisi ne ilmattua?
myin 149tkm ajetun c5:n keskiviikkona ja nyt olisi ds:n rinnalle saatava toinen käyttis, kun ei aina henno ds:llä mennä. Xm on tarkoitus museo katasataa kun se sen saa normaalikatsastuksestaa läpi. Hitsauksiin ja maaluksiin ja verhousten entisöinteihin on kulunut mukavasti rahaa niin pitäisi saada se käyttöön.

Eräs kerholainen neuvoi nostamaan takapään yläasennossa molemmilta puolin ylös tunkeilla, lumiharja jarrupolkimen ja sähkösäätöisen penkin väliin ja kokeilla pyöriikö? Sen jälkeen ilmaamaan jarrut... ja lisäämään LHM nesteet.
ja toivoa että jarrut palasivat?
Avatar
Kaapelimies
Viestit: 2723
Liittynyt: 01.02.2009 14:23
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: xm jarrujen ilmaus

Viesti Kirjoittaja Kaapelimies »

citronaattori kirjoitti:Eräs kerholainen neuvoi nostamaan takapään yläasennossa molemmilta puolin ylös tunkeilla, lumiharja jarrupolkimen ja sähkösäätöisen penkin väliin ja kokeilla pyöriikö? Sen jälkeen ilmaamaan jarrut... ja lisäämään LHM nesteet.
ja toivoa että jarrut palasivat?
Varmaankin siis nostamaan takatukivartta tunkilla jos ne roikkuvat ilmassa. Oikein säädetyssä jousituksessa takajarruille tulee täydet paineet kun jousitus on yläasennossa. Vapaasti roikkuvissa takatukivarsissa ei ole jousituksessa painetta, joten ei ole jarruissakaan. Jarrun paineet tulee suoraan jousitukselta eikä erillistä paineensäädintä ole. Jarruassistentti, eli mainittu lumiharja on usein käytetty tapa niin ei tarvitse apparia irrottaa lieden äärestä :oops: .
2x C5HDi Break, Xantiat Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 2xBX4WD Break,5x2CV. 2xVisa14TRS ym
54M1
Viestit: 55
Liittynyt: 27.10.2020 02:25

Re: xm jarrujen ilmaus

Viesti Kirjoittaja 54M1 »

Tuommoinen video on joskus tullut tehtyä aiheesta. https://youtu.be/CySfjmZFf-4?si=YqXN8KG9DHOS-VCz
BX VAN -89
XM V6 -91
Avatar
jptcool
Viestit: 1735
Liittynyt: 01.02.2009 13:45
Paikkakunta: Parainen

Re: xm jarrujen ilmaus

Viesti Kirjoittaja jptcool »

Mikä tämän auton tarina on, jos saa olla utelias? -89 ei tullut Suomeen kuin muutama hassu yksilö maahantuojan toimesta. Itsellä yksi niistä, valmistenumerolla 80 linjalta lähtenyt.
Cx Heuliez-87, Tre-87, Fami-90, IE Pallas -83, Prestige -88, Id-58, DSuper-70, 4xXm, Xantia, BxGti-86
Vastaa Viestiin