Tankkaatko Teboililla?

Ajatusten virtaa
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Xari kirjoitti:
Ilman syrjäseutujen miehiä se sotiminenkin voi olla vähän siinä ja siinä, britit oli kaivelleet jostain tietoja että nyt kuolee rintamalla 40-50 vuotiaita miehiä, vanhin listoilta löytynyt 71v, aika laarinpohjia kaivetaan, alussa meni 20-25 vuotiaita.
Ne syrjäseutujen miehet ovat usein etnisesti muita kuin venäläisiä. Ja tutkijat yrittävät laskea, mitä vauhtia Venäjän väestö puolittuu.

Hyvin ei kyllä mene Suomessakaan, etniset suomalaiset vähenevät täälläkin kovaa kyytiä.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

olli__o kirjoitti:Toisaalta Ukraina harrasti hieman samaa, ehkä miettien ihmisiä, pitää vanhoja jermuja pitkään taisteluissa eikä laittanut värvättyjä nuoria eturintamaan, sota vaikuttaa myös "oikeuden puolella" taistelevien psyykkeeseen pidempään sodan jälkeen. Toisaalta kuulostaa reilulta että kaikki ikäluokat kärsii tasaisesti samoin, mutta kyllä 18 vuotias on aika nuori kokemaan sotaa ja kansakunnan kannalta on hyvä myös sodan jälkeen sukupolvia "normaalihkolla" nuoruudella.

Ehkä venäjällä ei tosin mietitä niinkään tulevaisuutta kun lueskelee pikkukaupunkeihin palanneista sotilaista (juopoista vapautetuista vangeista) juttuja, ei ehkä myöskään tulevaisuutta mietitty Ukrainan osalta siinä mielessä että väestön enemmistöä ei helposti integroida emovenäjään viemällä niiden pesukoneet ja raiskaamalla naiset ja kaappaamalla lapset.
Sitä on järjellä vaikea ymmärtää, millaiseksi tulee muodostumaan venäläisten ja ukrainalaisten suhde. Aavistelen, että katkeruutta tulee olemaan paljon mutta ei aivan niin paljoa kuin sivusta katsoen voisi kuvitella.

Venäjällä asuu edelleen paljon ukrainalaisia enkä ole lukenut heihin kohdistuvasta vihasta tai katkeruudesta. Eivätkä Venäjällä asuvat ukrainalaiset ole käsittääkseni laajassa mitassa partisaanitoimintaa harrastaneet. Eräällä videolla joukko nuoria tuunaili autoja Venäjällä ja aivan sivumennen selvisi, että yksi porukasta oli ukranalainen; asialla ei tuntunut olevan kenellekään mitään merkitystä.

Vaikka meidän mediassa korostetaan Venäjän iskuja siviiliväestöä kohtaan niin on syytä huomata, ettei Venäjä ole maksimaalisesti kohdistanut tuhovoimaa kouluihin, päiväkoteihin ja sairaaloihin: kuolleita siviilejä voisi olla jopa satoja tuhansia, jos Venäjä olisi systemaattisesti pyrkinyt siviiliväestön tuhon maksimoimaan.
Avatar
Teuski
Viestit: 7879
Liittynyt: 18.05.2009 13:18
Paikkakunta: Eurajoki
Viesti:

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Teuski »

Joko meinaat, että se alusta asti vähän vaivihkaa povaamasa venäjän jonkinasteinen voitto on jo niin lähellä, että pitää alkaa hiukan pehmentämään?

Ei muuta kuin parikymppiä haisemaan ja koken kanssa tankille ens kerralla :lol:
Kuva
-=Citroën - Yhtä mukava kuin hyvä nojatuoli. Mutta parempi ajaa.=-
-=C-Crosser 2.2HDi '07|C4 Cactus BlueHDi100 ETG '16=-
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Toisaalta sota on kyllä pehmentynyt siviilejä kohtaan, WWII huoletta mattopommitettiin kaupunkejä sileäksi maan tasalle perinteisin tai ydinaseinkin, pääosin siviileihin kohdistuen eikä niistä tuomittu sotarikoksista - ei edes keskusteltu. Toisaalta paljon vaikuttaa ainakin minun näkemyksiinkin elokuvat ja voittajien historiankirjoitus ja asuinpaikka: ei paljon ole ollut juttua vaikka toisessa maailmansodassa kuolleista siviileistä: Kiina (7 miljoonaa kuollutta siviiliä WWII) Indonesia (4 miljoonaa kuollutta siviiliä, Indonesia ei tainnut oikeastaan juuri varsinaisesti sotia toisessa maailmansodassa, eli ehkä vastarintaliikkeiden taistelijat laskettiin siviileiksi, eikä ollut itsenäinen vaan alankomaiden siirtomaavaltio, Japani valloitti). Japanin keisari jatkoi silti virassaan melkein 90-luvulle asti, vaikka oli sotaan saakka asemaltaan Jumalaan verrattava keisari, menetti toki sodan jälkeen Lumaluusasemansa, muttei tuomittu mistään. Staliniakaan ei ole oikein tuomittu hirveyksistään muita kansoja ja omia kansojaankin kohtaan, toki kyllä mainitaan yleensä vertailuna tappoluvuissa. Suomalaisten lisänimi Stalinille on aika mustaakin mustempaa huumoria, isä aurinkoinen (jonka henkinen oppi-isä oli Iivana-Julma).
Avatar
Ralle
Viestit: 2849
Liittynyt: 27.02.2009 09:29
Viesti:

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Ralle »

Ukraina häviää sillä sekunnilla kun sen johtavalle pääesiintyjälle niin sanotaan (käsketään). Sen jälkeen herra häviää kuin pieru saharaan tai saa turvapaikan jenkeistä.
On muuten aika usein Teboililla halvin bensa ja diesel. :lol: laittanut merkille vaikka eri asemalla pääsääntöisesti citikat tankkaan.
Ja näytti joku hamppariketjukin sinne tulleen... Varmasti terveellisempää kuin Mc Dohnults....
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Ralle kirjoitti:Ukraina häviää sillä sekunnilla kun sen johtavalle pääesiintyjälle niin sanotaan (käsketään). Sen jälkeen herra häviää kuin pieru saharaan tai saa turvapaikan jenkeistä.
On muuten aika usein Teboililla halvin bensa ja diesel. :lol: laittanut merkille vaikka eri asemalla pääsääntöisesti citikat tankkaan.
Ja näytti joku hamppariketjukin sinne tulleen... Varmasti terveellisempää kuin Mc Dohnults....
Kyllä Ukrainassa on aika suuri oma kansa, vaikkei ole takana sadan vuoden itsenäisyyttä, niin omaa maataan arvostavat ja yllättävän kekseliäästi ovat tehneet omiakin aseita, en ihmettelisi vaikka voisi sielläkin tulla asekätkentää ja sen jälkeen ikuinen sissisota, jos venäjä saisi valloitettua, eikä silloin varmaan pelkästään omien rajojen sisällä, ulkonäöstä tai kielestä kun ei välltämättä tunnista. Eli venäjän pitäisi ainakin puolet kansasta lähettää Siperiaan uudelleen koulutettavaksi tai tapettavaksi leireille ja korvata ne venäläisten asuttamisella - ei ehkä nykypäivänä enää onnistu? Venäläisimmät osat Ukrainasta ovat saaneet myös paskaa venäläisiltä niskaansa, tuskin sielläkään niin kauhean venäjänmielisiä enää paljon on kuin korkeimmat politrukit? Mutta oma arvaus on että rauhaton paikka vielä vuosia ellei vuosikymmeniä?

Mutta minun arvaukset on ennenkin menneet pieleen, olin olettanut että nahistelu olisi laajennut noihin saman lähialueen valtioihin, joissa on jo ennen taisteltu ja hävitty ja palattu entisen Neuvostoisännän alaisuuteen - mutta ilmeisesti niitä on saatu alistettua kuuliaisiksi.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

Ukraina häviö johtaisi sellaiseen pakolaisaaltoon että suomestakin loppuisi työvoimapula kertaheitolla.

Joskus 1956 tais hävitä Virosta viimeiset metsäveljet ja Ukrainasta viimeiset partisaanit enkä usko että putler pystyy Stalinin tasoiseen terroriin.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Teuski kirjoitti:Joko meinaat, että se alusta asti vähän vaivihkaa povaamasa venäjän jonkinasteinen voitto on jo niin lähellä, että pitää alkaa hiukan pehmentämään?

Ei muuta kuin parikymppiä haisemaan ja koken kanssa tankille ens kerralla :lol:
Älä vain Teuski kuvittele, että minä jollain tavalla Venäjää tukisin. Mun henkilöhistoria on sellainen, ettei mulla ole Venäjän suhteen lämpimiä tunteita.

Mutta pessimistinä voit minua pitää ja juuri pessimismin takia minä oletan, että Ukraina tulee menettämään alueitaan Venäjälle.

Sellaiseen Ukrainan voittoon en usko, että maa sotilaallisesti onnistuu taistelemaan Venäjän valloittamat alueet takaisin itselleen. Jos Ukraina voittaa, niin se voitto perustuu siihen, että Venäjä romahtaa sisäisesti. Juuri tämän takia minä olen seurannut valtavan tarkasti Venäjän talouden kriisiytymistä: venäläisten luotto valtioon/yhteiskuntaan/toisiinsa on huono ja jos ihmiset alkavat nostaa talletuksiaan niin sitä tilannetta ei Venäjän keskuspankki heikossa nykykunnossaan pysty torppaamaan.

Venäjän väestökehitys on sellainen, että pystyäkseen jatkossakin sotimaan sen pitää saada naapureitaan alistettua käyttöönsä. Riittävän hallintaotteen saaminen Ukrainasta ei näytä tällä hetkellä todennäköiseltä, joten Venäjä saattaa hyvinkin pian tavoitella hallintaotetta muista lähinaapureistaan. Korruptoituneesta, autoritaarisesta maasta on ote aika helppo saada (vrt. Valko-Venäjä) ja noita maita Venäjän ympärillä riittää.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Ralle kirjoitti:Ukraina häviää sillä sekunnilla kun sen johtavalle pääesiintyjälle niin sanotaan (käsketään). Sen jälkeen herra häviää kuin pieru saharaan tai saa turvapaikan jenkeistä.
On muuten aika usein Teboililla halvin bensa ja diesel. :lol: laittanut merkille vaikka eri asemalla pääsääntöisesti citikat tankkaan.
Ja näytti joku hamppariketjukin sinne tulleen... Varmasti terveellisempää kuin Mc Dohnults....
Jos Donald Trump valitaan presidentiksi niin Ukrainan tilanne muuttuu erittäin huonoksi. Vaikka Zelenskyi on taustaltaan näyttelijä, niin kyllä hän aivan helvetin kova hemmo on.

Hemmetin paljon heikkenee myös Suomen sotilaallinen tilanne, jos jenkit heikentävät tukeansa Natolle.

Jos Putin pysyy vallassa, tapattaa hän Zelenskyin ihan riippumatta siitä, miten sota päättyy. Tavallaan Putinin on pakko, aivan kuten Prigozin oli pakko tappaa; ei petolauman johtaja voi pehmoilla, muuten hän päätyy omiensa hampaisiin.

Mun osaltani ovat hampparipaikat pannassa, 23 kiloa on tippunut puolessa vuodessa.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Jos tuo Lähi-idän kriisi eskaloituu oikein kunnolla, niin mitä se tarkoittaa Ukrainan kannalta?

Venäjä tuottaa nykyisin itse niitä iranilaisia lentäviä ruohonleikkureita, niitä sataa Ukrainaan jatkossakin vaikka Iranin tuotantolaitokset pommitettaisiin atomeiksi ja vaikka Iranissa valmistettujen ruohonleikkurien myynti Venäjälle (Iranin oman kriisin takia) loppuisi.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

pvalila kirjoitti:Hemmetin paljon heikkenee myös Suomen sotilaallinen tilanne, jos jenkit heikentävät tukeansa Natolle.
No jaa, F-35 myötä tulee paremmat 900km kantamalla olevat risteilyohjukset joissa on myyntilupa 200 kpl, Suomen ja Viron meriohjukset riittää suomenlahden sulkemiseen ja pohjoismaiden ilmavoimat pystyy hoitamaan alueen joka kattaa kaikki Uralista länteen, Eurooppalainen sotilasmahti Puola hoitaa kyllä Baltian jos tarvii, ja Likasangon siinä sivussa.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Avatar
Ralle
Viestit: 2849
Liittynyt: 27.02.2009 09:29
Viesti:

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Ralle »

pvalila kirjoitti:
Teuski kirjoitti:Joko meinaat, että se alusta asti vähän vaivihkaa povaamasa venäjän jonkinasteinen voitto on jo niin lähellä, että pitää alkaa hiukan pehmentämään?

Ei muuta kuin parikymppiä haisemaan ja koken kanssa tankille ens kerralla :lol:
Älä vain Teuski kuvittele, että minä jollain tavalla Venäjää tukisin. Mun henkilöhistoria on sellainen, ettei mulla ole Venäjän suhteen lämpimiä tunteita.

Mutta pessimistinä voit minua pitää ja juuri pessimismin takia minä oletan, että Ukraina tulee menettämään alueitaan Venäjälle.

Sellaiseen Ukrainan voittoon en usko, että maa sotilaallisesti onnistuu taistelemaan Venäjän valloittamat alueet takaisin itselleen. Jos Ukraina voittaa, niin se voitto perustuu siihen, että Venäjä romahtaa sisäisesti. Juuri tämän takia minä olen seurannut valtavan tarkasti Venäjän talouden kriisiytymistä: venäläisten luotto valtioon/yhteiskuntaan/toisiinsa on huono ja jos ihmiset alkavat nostaa talletuksiaan niin sitä tilannetta ei Venäjän keskuspankki heikossa nykykunnossaan pysty torppaamaan.

Venäjän väestökehitys on sellainen, että pystyäkseen jatkossakin sotimaan sen pitää saada naapureitaan alistettua käyttöönsä. Riittävän hallintaotteen saaminen Ukrainasta ei näytä tällä hetkellä todennäköiseltä, joten Venäjä saattaa hyvinkin pian tavoitella hallintaotetta muista lähinaapureistaan. Korruptoituneesta, autoritaarisesta maasta on ote aika helppo saada (vrt. Valko-Venäjä) ja noita maita Venäjän ympärillä riittää.
Ei Ukraina tule saamaan ennen 2014 olleita alueita kokonaan. Jokin kompromissi tuossa tulee.
Se mitä tapahtuu kun Venäjällä valta vaihtuu on arvoitus. Sitä tuskin kukaan he itsekkään pystyvät arvaamaan. Ja siihen ei laskennallisesti mene kauaa jos elin ikään katsotaan.
Toki voihan silläkin spekuloida onko olemassa sijaisia / kaksoisolentoja....

Samaan syssyyn kun miettii miten kovasti Trumpettia yritetaan eliminoida niin eletään mielenkiintoisia aikoja.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

Mielenkiintoisimmat ajat tulee jos vaalitulos on Kamala-Trump 51-49%

Solojev ja kumppanit on taas höyryneet telkkarissa että Alaska pitää vallata takaisin kun se on historiallista Venäjän aluetta :roll:
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Xari kirjoitti:Mielenkiintoisimmat ajat tulee jos vaalitulos on Kamala-Trump 51-49%
Tuota samaa olen itsekin miettinyt.

Jos Trumpilla on korkein oikeus takataskussa niin miten ihmeessä hän voisi vaalit hävitä? Korkein oikeus käsittelee vaaleista tehdyt valitukset eikä sen päätöksestä voi valittaa minnekään, vaikka päätös olisi kuinka selvästi vilpillinen. Shakki ja matti?

Lännessä ei oikein ole tajuttu perusasetelmaa: Ukrainan sota antaa mahdollisuuden heikentää Venäjää. Kun sota loppuu, ei Venäjän tukikohtia, laivoja jne. voi enää tulittaa päreiksi.
Jos Ukrainalle ei haluta antaa lupaa käyttää länsiaseita Venäjän tukikotia vastaan niin sitten pitää auttaa Ukrainaa tuottamaan omia aseita tuohon käyttötarkoitukseen.

Suomen ja muiden uhanalaisten maiden kannalta hyvä juttu on se, että Venäjä on rankasti vahingoittanut omaa talouttansa, mikä tulee hidastamaan keisarikunnan uutta varustautumista.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

Ilkeämielisimmät puhuu että örkkien armeija kärsii varustepulasta, hö, silkkaa panettelua, niitähän riittää...torimyyntiin asti. https://x.com/BeRuzzia/status/1839339155660353670
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Xari kirjoitti:Ilkeämielisimmät puhuu että örkkien armeija kärsii varustepulasta, hö, silkkaa panettelua, niitähän riittää...torimyyntiin asti. https://x.com/BeRuzzia/status/1839339155660353670
Korruption kettumaisin muoto lienee se, että osa venäläisistä miehistä huomasi käyttävänsä luodinkestäviä liivejä, jotka eivät oikeasti olleet luodinkestäviä.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Porttugalin merivoimia johtavalta amiraalilta kysyttiin, oliko Suomelta virhe ostaa neljä isoa fregattia.

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5 ... IwLjAuMC4w" onclick="window.open(this.href);return false;
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

https://www.youtube.com/shorts/SUinQhPFLmg" onclick="window.open(this.href);return false;
:lol:
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Klassikkovitsi Koululainen-lehdestä:

Miksi apinoilla on paksu lompakko? Koska ne saavat maksun banaaneissa.

Iltalehti:

Venäjä hyväksyy nyt maksut mandariineissa.


https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/64a ... Ny4wLjAuMA." onclick="window.open(this.href);return false;.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Ukrainan sodassa on siirrytty outoon vaiheeseen: mitä tapahtuu rintamalla, on toissijaista.

Oikeasti merkittäviä asioita on kaksi: Yhdysvaltain vaalit ja Venäjän talous.

Bob Woodward on ollut Nixonin päivistä alkaen äärettömän merkittävä journalisti Yhdysvalloissa.

Nyt hän raportoinut Trumpin ja Putinin yhteydenpidosta:

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000010751394.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Koska EU on ollut tosi avuton huolehtimaan Ukrainasta (ja omasta turvallisuudestaan) niin USA:n vaalit ovat ratkaisevan tärkeät.

Ja jos Ukraina selviää noista vaaleista, niin sitten aletaan seurata Venäjän taloutta. Napoleonin mukaan armeija marssii vatsallaan, mutta Putin sotii ja hallitsee valtion kassan avulla: kassa jos tyhjenee, ja niin voi käydä verraten pian, rapautuu Putinin väkivaltakoneisto hetkessä (koska Putinin väkivaltakoneistolta puuttuu ideologia, sitä pitää kasassa vain rahaan ja omaan etuun perustuva lojaalisuus).
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

Putleri on pikkutekijä Xi:n rinnalla ja maailmantalous kaatuu ilman mikrosiruja jolloin siirrytään luontaistalouteen jossa onni on oma perunamaa :shock: https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2 ... 48799.html
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Xari kirjoitti:Putleri on pikkutekijä Xi:n rinnalla ja maailmantalous kaatuu ilman mikrosiruja jolloin siirrytään luontaistalouteen jossa onni on oma perunamaa :shock: https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2 ... 48799.html
Jep, jep...Kyllä menee hyvin.

Kiina on kuulemma panostanut hurjasti ydinaseistukseen viime vuosina.

Kiinan nousu olisi muuten ongelmaton juttu pienen Suomen kannalta, mutta valitettavasti Kiina on totalitaarinen valtio, ja sellaiset haluavat demokratian pois tästä maailmasta.

Noissa pyörremyrskyissä on kiitettävästi voimaa. Olisi kova juttu, jos joku oppisi niitä hallitsemaan: tuhot loppuisivat ja halpaa energiaa saataisin juhlava määrä.
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

no nii . kävin taas kasvattamassa putinin kassaa kahella kympillä . enkä tuntenu tunnon tuskia
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja olli__o »

kokemjne kirjoitti:no nii . kävin taas kasvattamassa putinin kassaa kahella kympillä . enkä tuntenu tunnon tuskia
Vaikka syytä olisi, kuten myös olla kehumatta julkisesti sillä.

Olisiko tässä hyvä esimerkki että voi olla vanha ja kokenut, mutta pitkästä kokemuksesta ei ole mitään hyötyä, jos siitä ei ikinä opi mitään? Vähän sama pätee suomeksi kirjoittamiseen, väärin voi kirjoittaa vuosikymmeniä. Eikä auta vaikka lukisi paljon, jos ei halua opetella tai muuttaa tapojaan, vai onkohan tässä kyse että joku suomea osaamaton venäläinen trollitehdas editoi noita tekstejä tänne?
vtsbx
Viestit: 536
Liittynyt: 11.02.2009 09:01

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja vtsbx »

En jaksa uskoa että yksikään AI tai ryssän trolli osaisi Kokea noin uskottavasti imitoida..
Ja en tiedä missä totuus kun täälläkin povataan naapurin talous romahdusta ja vallan vaihtoa harvase päivä .. kun tämän päivän uutisissa puhuttiin velkojen lyhentymisestä 1 sataan ja jotain oli mainittu myös kauppataseen ylijäämästä? Pitääkö olla iloinen vai surullinen kun suomen | takausvastuut pienentyneet kymmenes osaan?
Tai tosiaan jos ”asiantuntijat” sanoo että kaikilla oleellisilla mittareilla naapurin talous kääntyy ihan juuri kohta mahdollisesti ehkä jyrkästä nousukiidosta loivempaan nousuun tms.
(Kauppatase reilusti enemmän plussalla nyt kuin ennen sotaa, velanmaksu kyky näemmä kohdallaan ja ostetaan kuitenkin ”kriittiset” hyödykkeet sieltä mukisematta)
Tarvitaan aika monta Kokea kaks kymppisineen lisää tai vähemmän jotta suunta mihinkään muuttuu?
Vastaa Viestiin