Mitä mieltä olette noista?
Itselläni ei kauhean voimakkaita tunteita noista nouse, kunhan toteutuksessa on jokin järki.
Edellisessä autossani (c5) minulla oli kitkat ostaessani ja kitkat siihen sitten myös itse ostin. Hiljaiset ja mukavat nuo olivat, mutta nyt autonvaihdon jälkeen huomasin myös nykyajan nastarenkaat tosi hiljaisiksi ja mukaviksi. Juuri nyt en halua kitkoihin palata, koska niiden kanssa piti koko ajan pitää yllä pientä pinnistystä, pitää tutka suurimmalla teholla. Ja ikää kun tulee, niin se tutkan suurin teho tulee väjäämättä laskemaan.
Nastat eivät rahallisesti kitkoja enempää maksa, joten nastat ovat vakuutus, josta hinta maksetaan mukavuuden pienenä alenemana.
Polttomoottoriautoilun rajoitukset lienevät aika väistämätön juttu. Koko autokannasta ladattavat muodostavat vielä tosi pienen osan, joten todellisia edellytyksiä merkittäviin liikennerajoituksiin ei vielä ole. Eiköhän eka juttu sitten joskus ole se, että polttomoottorin tupruttelu kielletään jollain tietyllä alueella ruuhka-aikaan ja siihenkin rajoitukseen voi jollain apillä ostaa poikkeuksen, että saa museokoslansa ajettua lauttarantaan.
Nastakieltoa ei ehkä koskaan tulla tarvitsemaan. Tietty kohtuullinen määrä nastakuskeja on hyvä olla jatkossakin, muutoin kaduista kiillottuu luistelurata. Ja toisaalta jo nyt nastat ovat aika helliä tiestölle ja Helsingissä kitkojen osuus on varmaankin maan suurin ja kasvanee ihan ilman pakkotoimiakin.
Helsingin kiellot (nastat, polttomoottori)
Re: Helsingin kiellot (nastat, polttomoottori)
Eipä juuri haittaa, odottelen vaan sitä päivää milloin varustamot kyllästyy ja siirtää Tallinnan laivojen lähtösatamat muualle.
Kunniajäsen
BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Re: Helsingin kiellot (nastat, polttomoottori)
No onhan tuo jo nyt par'aikaa ihan voimassakin syksyyn -25 saakkapvalila kirjoitti:Nastakieltoa ei ehkä koskaan tulla tarvitsemaan.
https://www.hel.fi/fi/kaupunkiymparisto ... ttokieltoa" onclick="window.open(this.href);return false;
Citroën Berlingo 1.5BlueHDi 130 Shine XL -20
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05
Weinsberg CaraOne 550 UK -24
BMW R 1200 ST -05
Re: Helsingin kiellot (nastat, polttomoottori)
Olen ymmärtänyt, että sitä ei valvota. Poliisilla on tärkeämpääkin tekemistä. Yksi sakko annettu. Osa noudattaa kieltoa ja osa ei sitä noteeraa lainkaan.HiTec kirjoitti:No onhan tuo jo nyt par'aikaa ihan voimassakin syksyyn -25 saakkapvalila kirjoitti:Nastakieltoa ei ehkä koskaan tulla tarvitsemaan.
https://www.hel.fi/fi/kaupunkiymparisto ... ttokieltoa" onclick="window.open(this.href);return false;
Jonkinlainen kokeilu ja testailu taitaa olla kyseessä.
Citroën 2CV AZ Berline -56
Re: Helsingin kiellot (nastat, polttomoottori)
Toivotaan, ettei nastarenkaiden käyttäjät valita asfaltin urista. Olkoon uudehkoon autoon sisälle kuinka hiljaiset hyvänsä, niin kyllähän ne tietä kuluttavat jatkuvasti. Eilen, kun kävin kävellen ABC:llä, pihasta lähti uudehko sähkö- tai hybridivolvo todella nätisti ajaen. Moottoria en kuullut lainkaan, mutta nastojen rapina aivan helvetillinen, kun tuo n.15km/t nopeudella 4m etäisyydellä lipui ohitseni.