Tankkaatko Teboililla?

Ajatusten virtaa
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

olli__o kirjoitti: En tiedä miten jenkeissä menee liikennesäännöt koulubussien kanssa, mutta ehkä tuo testi ei testannut ollenkaan äkkiä eteen juoksevan lapsen havaitsemista, jos se testasikin koulubussin ohittamista, koulubussissa oli ainakin ihmisen selkeästi havaittamissa olevat STOP-merkit, joita Tesla ei noudattanut, toisessa päässä siinä oli myös välkkyvät valot, en tiedä oliko tulosuunnassa, mutta ainakin se oli selkeästi "avattu", jotenkin muistelisin että jenkeissä koulubussia ei saisi edes ohittaa noissa olosuhteissa, eli pelkkä pysähtyminenkään hetkeksi ei riittäisi? Muistelen että Teslaa oli ennenkin arvosteltu että jättää vilkkuvalot ja hälytysajoneuvot huomioimatta?
Tuo on kyllä täysin totta: jos salamana eteen tuleva lapsi on vaikea havaita, niin kyllähän kokoinen paikallaan oleva esine pitäisi huomata.
Next time isompi bussi?
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Ja olihan siinä selkeästi myös tulosuunnassa vilkkuvalot STOP-merkin ohessa, eli se lienee kielto mennä ollenkaan bussin ohitse - mutta en tiedä jenkkien liikennesääntöjä, vaikka saako ollenkaan tai kuinka etäältä saisi ohittaa toiseen suuntaan (liitekuvassa näyttää että molemmat palavat samaan aikaan, mutta ne vilkkuvat vuorotellen punaista, sen lisäksi autossa on keltaisaet varoitusvilkut).

Jotenkin autopilotissa lienee joku heikkous erottaa hälytysajoneuvoja, olisikohan taajuus tai joku suodatus häiriöistä suodattaisi pois jotain olennaistakin, oliko joku oikea tapaus että ajoi paikoillaan olevaa vilkkuvaloin varustettua hälytysajoneuvoakin vai oliko se panettelua? Ainakin löytyi juttuja että hälytysajoneuvojen havaitsemista on parannettu, mutta löytyy myös S-mallin manuaalista klausuuli ettei välttämättä toimi ja kuskin pitäisi reagoida itse:
Varoitus
Älä koskaan luota ainoastaan Autopilot -järjestelmään hälytysajoneuvojen havaitsemiseksi. Model S ei välttämättä havaitse hälytysajoneuvojen valoja. Pidä katseesi ajolinjalla ja valmistaudu aina toimimaan tilanteen edellyttämällä tavalla.
lainaus 2012-2020 S-mallin käyttöohjeesta: https://www.tesla.com/ownersmanual/2012 ... CB699.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Mutta sitten voisi herätä lakimiehiltä oikeudessa kysymys: onko vilkkuvaloin varustettu koulubussi hälytysajoneuvo vaikka sama vilkkuvalojen havaitsemattomuusongelma voi olla myös niissä. (mitenköhän se reagoi normaaliin sivuvilkkuun tai keltaisella vilkulla oleviin liikennevaloihin tai työmaaajoneuvoihin/aitojen merkintävilkkuihin) Suomessa vaikka vilkkuvaloin varustetut aura-autot lumisateessa on omanlaisensa ongelma.

Mutta tuohon voisi kehitellä myös jonkun aktiivisen toiminnon, hälytysajoneuvon lähetin kertoo edessä oleville autopilottiautoille että se pyytää "LATUA" ja autot lakoavat tarpeen mukaan syrjään ja lähestyvät autot saisi myös pysähtymään, poliisikaan ei tarvitsisi enää STOP-tikkareita. (tosin kun autojen elinikä on pitkä, ja järjestelmä kuitenkin murretaan 15 vuoden päästä ja sen jälkeen postimyynnistä voi ostaa latukikottimia, jolla saa työmatkalle vapaan kaistan...).
Liitteet
Screenshot 2025-07-09 19.02.34.png
Screenshot 2025-07-09 19.02.34.png (83.89 KiB) Katsottu 18110 kertaa
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Nyt vasta kuuntelin mitä höpöttivät sisäkuvissa, noin kohdasta "40 sekuntia" ja siitä eteenpäin, vapaa käännös:
"Kun punaiset valot vilkkuu on laitonta mennä koulubussin ohi, koska silloin lapset voivat rynnätä pysäköityjen autojen takaa."...
nukke nykäistään eteen, auto jarruttaa mutta törmää niin että kuuluukin, auto on paikoillaan ehkä sekunnin, Tesla FSD (Full Self Driving, Supervised) ja kommentoidaan että FSD-järjestelmä ei piippaa/hälytä, eikä mene pois päältä vaan auto lähtee vieläpä uudelleen liikkeelle ja jatkaa, liikennepako onnettomuuden jälkeen (hit and run), eli Tesla jatkaa matkaa kuin mitään ei olisi tapahtunut olisi varmaan jatkanut lopulliseen kohteeseen.

Eli toimii lähes yhtä hyvin kuin 97 vuotias dementoitunut puolisokea kuski ja tekee vielä liikennepaon törmäämisen jälkeen?

Joskus Teslaa arvosteltiin että FSD menee pois juuri ennen kolaria, eli jos vaikka ajaa päin pysäköityö autoa, niin järjestelmä pompsahtaa pois päältä että ei voida sanoa että FSD ajoi päin, tässä ei, mutta toisaalta vaikka ihmiskuski olisi ollut täysin valmis ottamaan kontrolli, niin siinä vaiheessa kun FSD luovuttaa se on jo aivan liian myöhäistä, eli vähän kuin auto ajaisi satasta päin seinää ja metrin päässä kuuluu piip, ja näytöllä viesti "mää luovutan ja annan ohjat sinulle" - toi on varmaan käytännössäkin ongelma, jos tilanne eskaloituu nopeasti, niin silloin on usein aivan liian myöhäistä että ihmiskuskista olisi mitään iloa, eli ihmiskuskin pitäisi seurata koko ajan ja todeta ennalta että tuossa tulevasta tilanteesta FSD ei varmaankaan selviä ja ottaa ohjat ennalta omiin käsiin. Vähän sama kun on vieressä kun iäkäs kuski reagoi kaikkiin ärsykkeisiin isommalla viiveellä kuin itse, siinä ehtii jalka hamuta automaattisesti jarrupoljinta apukuskin lattialta ja käsi tarttua kahvaan, kunnes kuski reagoi, mutta entäs jos ei reagoikaan ollenkaan ja aina täysin satunnaisesti, tuo voisi olla aika rasittava tapa matkustaa FSD:n kyydittämänä (tietysti jos katsoo eri suuntaan tai nukkuu, niin turhat läheltäpiti tai osumatkaan ei niin aiheuta murheita), ehkä mieluummin kuitenkin silloin ajaisi itse tai vaihtaa liikennevälinettä. No sattuu sitä toki kuskeillekin virheitä, muistuu mieleen vuosikymmenien takaa moottoritiellä kun bussikuski nukahti hetkeksi ja bussi alkoi ajautua sivuun kaistalta, kuski säpsähti ja korjasi suuntaa eikä kummempia tapahtunut, mutta jos tuollaisia käy usein niin varmasti joskus tapahtuu oli kuskina kone tai ihminen.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

pvalila kirjoitti:
Xari kirjoitti:130 on vielä alle Italian velan ja reilusti alle Kreikan mut Dollari on jo tainnut pudota joku 10% ja lisää putoaa mut meininkihän on kuin Purralla ja Orpolla, verohelpotuksia varakkaille velkarahalla :roll:
Voin kuvitella, kuinka Trump markkinoi taalaa muutaman vuoden kuluttua: "Meillä on valtionvelka paremmin hallussa kuin Italialla ja Kreikalla!". Samaa kyytiä hän voi sitten markkinoida Cadillaciakin:
HS juttu on tilaajille ja en todellakaan tilaa Hesaria mut toi kuva näkyy tilaamattakin, minusta on koomista että velkaantumisesta huolestuneet suomalaiset on itse velkaantuneet suht holtittomasti Trumppilaiseen mallii. https://www.hs.fi/talous/art-2000011292938.html

Tuota vähän nuorempaa väkeä kun katselee, neljäkymppiset ottaa 25v asuntolainoja ja niitäkin vain siksi ettei pidempiä saanut, kaikki ylimääräinen mitä jää pistetään kulutukseen ja sekin luotolla, mitä jos tulee jotain yllättävää ja tulot putoaa? Orvotpurrat on hoitaneet hommat siihen malliin että ne sit muuten putoaa reilusti.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

no nii. taas kävin tankkaamassa kahella kympillä Putinin mittarilla ;)
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

kokemjne kirjoitti:no nii. taas kävin tankkaamassa kahella kympillä Putinin mittarilla ;)
Niin se Venäjänkin tuki horjuu: ennen Koke tankkasi aina tuplasti enemmän.
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

einkä tankannu . aina oon tankannu kahella kympillä.
ja oon vankkumaton Putinin ja Trumpin kannattaja .
:mrgreen:
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

kokemjne kirjoitti:einkä tankannu . aina oon tankannu kahella kympillä.
ja oon vankkumaton Putinin ja Trumpin kannattaja .
:mrgreen:
Äsh, se onkin mun sisälukutaito, kun horjuu.

Oletko miettinyt sitä, jatkuuko sun tukesi, jos Putin hyökkää Baltiaan? Olen kysynyt ennenkin, mutta sä et ole ihan suoraan vastannut.

Trumppiin sun ei kannata liikaa kiintyä, hänen nimensä on vuosikymmenien ajan ollut synonyymi nopealle ja kalliille konkurssille.

Nyt nurin menee dollari, mikä lienee tarkoituskin.
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

ei kannata olla luulotautinen. ei kukaan oo hyökkäilemässä mihinkään baltiaan vaikka aihetta olis . eikä suomeenkaan vaikka aihetta kyllä löytyy.
toistaiseksi trumpetti on parempi kuin monet edeltäjänsa ,
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

Juttujen mukaan Trumpetti olis antanut luvan iskeä Moskovaan ja Putingradiin, tässä jää Kokelle kohta kuin rakettimies.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

kokemjne kirjoitti:ei kannata olla luulotautinen. ei kukaan oo hyökkäilemässä mihinkään baltiaan vaikka aihetta olis . eikä suomeenkaan vaikka aihetta kyllä löytyy.
toistaiseksi trumpetti on parempi kuin monet edeltäjänsa ,
Vaikka aihetta olisi?

Noin suhteessa siihen, mitä Venäjä ja N-Liitto ovat tehneet Virolle, niin mitähän pahaa Viro on tehnyt Venäjälle?

En minä kuvittele, että Venäjän hyökkäys Baltiaan tai Suomeen olisi varma juttu. Mutta tuollainen riski on olemassa, eikä se ole edes valtavan pieni.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Xari kirjoitti:Juttujen mukaan Trumpetti olis antanut luvan iskeä Moskovaan ja Putingradiin, tässä jää Kokelle kohta kuin rakettimies.
Jep, jep... :lol:

Uutisointi vaikuttaa Trumppiin, vaikka hän mediaa hyvin rajoitetusti seuraakin.

Se, että Venäjän valtionmedia on alkanut kirjoittaa Trumpista uudella tavalla, kasvattaa säröä Trumpin ja Putinin poikarakkauteen. Trumpin uhkaukset ovat toki vain uhkauksia, Lavrovhan jo pilkallisesti niistä puhui, mutta kyllä pelkät puheetkin säröä hiljalleen kasvattavat.

Tämä muistuttaa vähän Trumpin ja Muskin lämmintä liittoa, josta tulikin sitten liiankin kuuma.

Trump jarruttaa ja jahkailee, urisee ja uhkailee, mutta kyllä Yhdysvaltain ja Venäjän välit hiljalleen palaavat tavanomaiseen vastakkainasetelmaan. Jenkkien sotakoneisto ei ole koskaan mitään harhaluuloja ystävällisestä Venäjästä ylläpitänyt, maan korkein poliittinen johto vain.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Koke on tukenut Putinia 20 eurolla moneen kertaan.

Mies tuki Navalnyin säätiötä 16 eurolla ja siitä kolmen vuoden tuomion:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c47 ... d278f86578" onclick="window.open(this.href);return false;

Tuolla laskentakaavalla Koke istuisi kiven sisällä useamman vuosikymmenen.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

pvalila kirjoitti:Koke on tukenut Putinia 20 eurolla moneen kertaan.

Mies tuki Navalnyin säätiötä 16 eurolla ja siitä kolmen vuoden tuomion:
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/c47 ... d278f86578" onclick="window.open(this.href);return false;

Tuolla laskentakaavalla Koke istuisi kiven sisällä useamman vuosikymmenen.
Tai siis 20 litralla. Mitä siitä nyt euroina sitten tuleekaan.
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

pvalila kirjoitti:Tämä muistuttaa vähän Trumpin ja Muskin lämmintä liittoa, josta tulikin sitten liiankin kuuma.
Olihan Rakettimieskin Trumpetin paras kaveri mut enään eivät taida edes soitella.

Mut jos Putin ja Trump on ne idolit, Putinistia en halua edes kuvailla mut Trumpisti, lavapakulla ajava punaniska, vähintään 15 pyssyä ja kaikki yhteiskunnalta saatava on kommunismia, kuten suomalainen julkinen terveydenhuolto, trumpisti menee tietysti suoraan yksityiselle.
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Xari kirjoitti:
pvalila kirjoitti:Tämä muistuttaa vähän Trumpin ja Muskin lämmintä liittoa, josta tulikin sitten liiankin kuuma.
Olihan Rakettimieskin Trumpetin paras kaveri mut enään eivät taida edes soitella.

Mut jos Putin ja Trump on ne idolit, Putinistia en halua edes kuvailla mut Trumpisti, lavapakulla ajava punaniska, vähintään 15 pyssyä ja kaikki yhteiskunnalta saatava on kommunismia, kuten suomalainen julkinen terveydenhuolto, trumpisti menee tietysti suoraan yksityiselle.
Mutta mistä ihmeestä Koke, jossa yhtyy Putinin ja Trumpin kannattaja ja toisaalta vannoutunut Sitikkamies, löytää itselleen äärioikeistolaiseen aatteeseen sopivan avolavan?

Paikallisella Teboililla kaverit katsovat varmaankin kunnioituksesta hiljaisena, jos Koke täräyttää mittarille 2CV-avopakulla, jossa on elelävaltojen lippu toisessa ovessa, Venäjän trikolor toisessa ja Kärkkäiseltä ostettu Baikal-haulikko takaikkunassa?
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Tietysti jos 2CV on liian vaatimaton avolava, niin löytyyhän sitten tällainenkin:

https://www.goodingco.com/lot/1973-citr ... om-pickup/" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

kiiitoksia herroille kiinnostuksesta ja kaikista suosituksista kulkuvälineeksi . no välineestä riippumatta käyn edelleem tankkaamassa siellä missä on edullisin tarjous kulloinkin . :roll:
Xari
Viestit: 6097
Liittynyt: 01.02.2009 19:19
Paikkakunta: Lahti

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja Xari »

Suomalainen Trumpisti joka elää yhteiskunnan tuella kehdosta hautaan on vähän sama kun nämä uudenkarhealla tuontiautolla ajavat Fixit-miehet :lol:
Kunniajäsen ;) BX 1.9 GTi A -91 1/2 BX 1.6 GTi -91
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Xari kirjoitti:Suomalainen Trumpisti joka elää yhteiskunnan tuella kehdosta hautaan on vähän sama kun nämä uudenkarhealla tuontiautolla ajavat Fixit-miehet :lol:
Juutuupi on täynnä videoita, joissa haastatellaan omaan nilkkaansa ampuneita Trumpin kannattajia.

Merkittävää on, että moni noista edelleen äänestäisi Trumppia, vaikka heiltä on mennyt bisnekset nurin, työpaikka tai vaimo karkotettu kotimaahansa. Ei jokainen, mutta yllättävän moni on uskollinen oranssille messiaalleen, vaikka onkin tajunnut Trumpin valehdelleen suoraan päin naamaa.

Erityisen surullinen oli erään naisen haastattelu, jolta kohta loppuvat lääkkeet sekä itseltä että kahdelta perheenjäseneltä. Sen verran hän on antanut periksi, että nyt jälkikäteen arvioi äänestämättä jättämisen olleen parhaan vaihtoehdon edellisissä vaaleissa; demokraattien äänestäminen ei ole ilmeisesti vaihtoehto vieläkään.
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Kai se on osittain irrationaalista kuten kaikki kannatukset, meinasin joskus kysyä yhdelta tutulta suomalaiselta että vieläkö kannattaa Tumpia vaikka... ei tarvinnut kysyä kun kysymättäkin alkoi jossain muussa yhteydessä vaahtoamaan miten sitä niin sorsitaan ja sen sanomisia väännetään (en muutenkaan ihan ymmärrä miksi pienituloinen suomalainen duunari kannattaa tulenpalavasti (miljardöörinä esiintyvää) Trumpia, mutta joku maahanmuuttovastaisuus lienee perussyynä?), eli jos lujasti uskot johonkin ja se on sinun oma mielipide, niin aika suuria saa tapahtua ennen kuin mielipide muuttuu, ihminen voi myös pettää itseään aika helpolla "ei se ollut Trumpin syytä" vaan.... (sama tietysti pätee myös jos on ollut kenen tahansa kannattaja, hallinnon kiellettyihin termeihin kai kuului "confirmation bias" eli omaa mielipidettä tukevia viestejä uskotaan ja vastakkaisia mielipiteitä tukevia epäillään tai jätetään huomioimatta, se on varsin vahva ilmiö).
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

olli__o kirjoitti:Kai se on osittain irrationaalista kuten kaikki kannatukset, meinasin joskus kysyä yhdelta tutulta suomalaiselta että vieläkö kannattaa Tumpia vaikka... ei tarvinnut kysyä kun kysymättäkin alkoi jossain muussa yhteydessä vaahtoamaan miten sitä niin sorsitaan ja sen sanomisia väännetään (en muutenkaan ihan ymmärrä miksi pienituloinen suomalainen duunari kannattaa tulenpalavasti (miljardöörinä esiintyvää) Trumpia, mutta joku maahanmuuttovastaisuus lienee perussyynä?), eli jos lujasti uskot johonkin ja se on sinun oma mielipide, niin aika suuria saa tapahtua ennen kuin mielipide muuttuu, ihminen voi myös pettää itseään aika helpolla "ei se ollut Trumpin syytä" vaan.... (sama tietysti pätee myös jos on ollut kenen tahansa kannattaja, hallinnon kiellettyihin termeihin kai kuului "confirmation bias" eli omaa mielipidettä tukevia viestejä uskotaan ja vastakkaisia mielipiteitä tukevia epäillään tai jätetään huomioimatta, se on varsin vahva ilmiö).
Noinhan tuo menee. Tieteelliseen ajatteluun kuuluu valmius luopua vanhoista käsityksistä, jos uusi tieto on ristiriidassa vanhojen teorioiden kanssa. Mut jenkit ovat kyllä enemmän uskonnon kuin tieteen ihmisiä, tai nuo Trumpin kannattajat nyt ainakin.

Trump ilmeisesti on ihan oikea miljardööri, mutta ei niin moninkertainen, kuin väittää. Isältänsä hän rahansa sai ja konkursseissa on palanut enemmän muiden rahoja kuin Donaldin omia.
Avatar
XM-Hannu
Viestit: 2786
Liittynyt: 14.03.2010 22:00
Paikkakunta: Koria

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja XM-Hannu »

Truppihan tekee diilejä. Ei siis perinteisiä sopimuksia. Jokaiseen diiliin kuulunee ruskea kirjekuori, josta ei sitten puhuta. Jos ei kuorta, ei myöskään diiliä... (ihan oma tulkintani :roll: )

Eikä varmaankaan kaukana totuudesta.

Trumppi mm. keskeytti Bidenin myöntämän aseavun Ukrainalle. Liekö tehty uusi hyvä diili, kun viikkoa myöhemmin Trummpi lähettää patriootteja ja ampumatarvikkeita.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

XM-Hannu kirjoitti:Truppihan tekee diilejä. Ei siis perinteisiä sopimuksia. Jokaiseen diiliin kuulunee ruskea kirjekuori, josta ei sitten puhuta. Jos ei kuorta, ei myöskään diiliä... (ihan oma tulkintani :roll: )

Eikä varmaankaan kaukana totuudesta.

Trumppi mm. keskeytti Bidenin myöntämän aseavun Ukrainalle. Liekö tehty uusi hyvä diili, kun viikkoa myöhemmin Trummpi lähettää patriootteja ja ampumatarvikkeita.
Osittain noin, mutta vain osittain.

Eli jos ruskean kuoren paksuus ratkaisisi koko jutun, niin aseiden lähetykset Ukrainaan loppuisivat ihan heti (koska Venäjän kuoret ovat paksumpia kuin mitä Ukraina kykenee tarjoamaan).

Voi toki olla niin, että Trumppi on vain antavinaan aseita Ukrainaan, puristaakseen Venäjältä nykyistäkin paksumman ruskean kuoren. Pianhan tuo nähdään, Trump kai antoi Venäjälle aikaa 50 vuorokautta tms.

***************

Vähän yllättäen Trump on vaikeuksissa niiden Epstain-juttujensa takia. Minulle on syntynyt sellainen kuva, ettei noilla pedofiilijutuilla ole mitään merkitystä, koska Trumpin kannattajien mielestä on ihan sama, minkä ikäisiä tyttöjä Trump on käyttänyt. Eivät Epstainin ja Trumpin touhut silloin aikanaan olleet mikään salaisuus, nyt jälkikäteen niitä on alettu kauhistella. Maxwell on edelleen lusimassa, ei Trump nykytilanteessa voi häntä armahtaa.
pvalila
Viestit: 4303
Liittynyt: 14.07.2015 22:47

Re: Tankkaatko Teboililla?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Tässä on ihan hyvä juutuupi Trumpin mahdollisista tavoitteista:

https://www.youtube.com/watch?v=HuR2lFTg_z8" onclick="window.open(this.href);return false;

Tuossa otsikossa käytetään kyllä Buffetin mainetta, vaikka miehellä ei ole ollut osuutta klipin teossa.

Vaikka N-liitto sortuikin, niin kaikkiaan mun rapiat 60 vuotta ovat olleet rauhallista ja leppoisaa aikaa. Samaa ei kyllä tulla sanomaan seuraavasta kymmenestä vuodesta, sokka on jo irti ja jonkin sortin keikaus tässä tekee tuloaan. Tietäis vain millainen... :roll:
Vastaa Viestiin