Keisarilla ei ole vaatteita eli Venäjä on jäänyt kiinni siitä, ettei sillä ole ilmatorjuntaa.Xari kirjoitti:Rostovin alueella Novoshakhtinsk palaa jo neljättä päivää, ja ihan kunnolla. https://www.youtube.com/shorts/_cOvXrGpOjQ
Kyse on ilmeisesti sekä laadullisesta että määrällisestä ongelmasta.
Putinin huvilat on suojattu raskaasti, mutta niidenkin suojana olevat järjestelmät ovat venäläisvalmisteisia.
Eli Venäjä on täynnä huonosti suojattuja kohteita, joihin Ukraina voi iskeä aika kehnollakin kalustolla. Tuo uusi Flamingo on tietenkin hyvä juttu, mutta monen kohteen hoitelee jollain paljon halvemmallakin aseella.
Ukrainassa on valmistettu jo pitkään jotain ultrakevyttä lentokonetta, ja siitäkin ollaan kai tehty itselentävä versio.
Ukrainaan on kerätty autoja lahjoituksina vaikka kuinka kauan; pitäisikö jatkossa kerätä myös käyttöikänsä päähän saapuvia lentokoneitakin? Länsimaista löytyy varmaankin valtava määrä lentokoneita, jotka oikeasti ovat lentokuntoisia, mutta joilla erilaisten vanhentuneiden sertifikaattien takia ei enää saa lentää.