Xantian pallojen vaihto + pari muuta kysymystä

Vika vai ominaisuus?
DSMarko
Viestit: 264
Liittynyt: 02.02.2009 16:50

Xantian pallojen vaihto + pari muuta kysymystä

Viesti Kirjoittaja DSMarko »

Moi!

Sanokaapa viisaammat Xantiasta seuraavat asiat

-Onko jousi/varaaja/muiden pallojen vaihdossa muuta ihmeellistä, kuin että paineenvaraajasta konetilassa paineet pois, auto takaa pukeille ja pallot vaihtoon.

-Onko lämmityslaitteen kenno hankala vaihtaa vai riittääkö jäähdyttäjän tiivisteaine tiivistämään vuodon?

-Jos ikkuna ei toimi kun se on pihkan takia jumittanut ja lopulta hyytynyt, onko se aina moottorin/nostinyhdistelmän vaihto?

-Miten palava airbag-valo kannattaa yrittää poistaa?

T. DSM
Citroën GSpecial -77 "Africa", DSuper -74, DSuper -71/72, XM V6 24 V Pallas -99.
(Henry J -53 x 2, Chrysler Coupe -36, K-55 1955 (mp), Škoda Octavia vRS -24)
Joni2402
Viestit: 215
Liittynyt: 13.06.2009 22:40

Re: Xantian pallojen vaihto + pari muuta kysymystä

Viesti Kirjoittaja Joni2402 »

airbagin piuhat menee kuskin penkin alla, tarkista niitten liitokset.
C5 break 2.0AT -05
ex xantia ´99 exclusive break
Lauri
Viestit: 1501
Liittynyt: 01.02.2009 14:52

Re: Xantian pallojen vaihto + pari muuta kysymystä

Viesti Kirjoittaja Lauri »

DSMarko kirjoitti:-Onko lämmityslaitteen kenno hankala vaihtaa vai riittääkö jäähdyttäjän tiivisteaine tiivistämään vuodon?


Kokeile ainetta ensin. Korjausaine maksaa alta 5€ purkki, joten ei ole kallis kokeilu. Jos ei toimi, niin sitten auto isompaan remonttiin. Minulla oli talvella sama ongelma (viestiketjukin löytyy haulla), mutta paikka-aineella olen saanut siirrettyä kallista korjausta. Paras vaihtoehtohan toki olisi vaihtaa rikkinäinen kenno uuteen, jos vaan itse osaa/pystyy tai sitten on pätäkkää teetättää korjaamolla.
Vastaa Viestiin