Itse elin pitkään siinä uskossa, ettei tähän kakkoskoppaiseen vitoseen pysty soitinta vaihtamaan, kun siinä etupaneelissa on ajotietokoneen käyttönappeja. Vasta siinä vaiheessa kun tämä kyseinen kuljinmalli alkoi kiinnostaa enemmän, aloin kaivella netistä tietoa, että onko tosiaan näin. Oikeastaan ainoat vinkit löytyivät tuolta naapurifoorumin puolelta, joskin Alpinea käsiteltiin siellä, ja itselläni on Pioneerin soitin. No, sama periaatehan siinäkin toki on, eli ei muuta kuin etsimään sopivaa adapterinippua.
Katse kääntyi Connects2:n tuotteisiin, sieltä sivuilta löytyy "autovelho", joka kertoo, mitkä adapterit käyvät valittuun autoon. Tuon velhon antamaa listaa selasin pari päivää ja arvoin, että mitä tarvitsen. Loppujen lopuksi tilasin eBayn kautta kilkkeitä, eli kauluksen soittimelle, CAN-adapterin radion ohjainviikseä varten, siihen soitinkohtaisen adapterin sekä antennijohtoadapterin. Tässä vielä havainnollistava kuva aiheesta.
Eipä muuta kuin ruuvit auki orkkissoittimesta, soitin pihalle ja uutta tilalle. Ei ollut kovin kivulias toimenpide, paitsi saada kaikki johdot mahtumaan tuonne soittimen taakse.
Vielä tässä vaiheessa ajotietokonettakin pääsi räpeltämään radioviiksen kautta. Sitten kiinnostuin, että mitähän auto tästä hommasta tykkäsi ja katsoin Lexialla vikakoodeja, niin huomasin, että auto kovasti kaipaili omaa radiotaan. Ylempi virheilmoitus on monitoiminäytöltä ja alempi BSI:ltä. Ajattelin olla suopea autoa kohtaan ja poistin autoradion varustelistalta. Tämä toimenpide oli kaksivaiheinen, ensin poistettiin radio ja sitten näyttö konfiguroitiin uudelleen. Tässä vaiheessa olin kovin tyytyväinen ja lähdin ajelemaan kotiin tallilta, mutta matkalla huomasin, että enää radion viiksestä ei päässytkään ajotietokoneen valikoihin. Ilmeisesti siis tuo näytön uudelleenkonfigurointi katkaisi yhteyden viiksen ja ajotietokoneen väliltä, pitänee korjata se tänään vielä.
Pysäköintitutkan piipitys toki hävisi tällä operaatiolla, samoiten orkkissoittimessa olleet Audio-, Trip-, Clim- ja Dark-nappulat hävisivät. Tuota pysäköintitutkaa varten on olemassa oma mokkulansa, mutta sen spekseissä puhutaan vain takatutkasta (ei etu), enkä usko sen toimivan kuitenkaan, jos laitan erillisen vahvistimen tuon soittimen perään, jotenka en edes kokeile moista. Muuten kyllä onnistunut operaatio, äänenlaatukin parani noilla orkkiskaiuttimilla huomattavasti, kun sai hieman EQ:ta peliin.
Katsotaan jossain vaiheessa, joskohan raapustelisin tähän tarinaan jatkoa.