Budapestin Citikoita

Ajatusten virtaa
Avatar
zX-files
Viestit: 2929
Liittynyt: 21.08.2009 08:59
Paikkakunta: Varsinainen Suomi
Viesti:

Budapestin Citikoita

Viesti Kirjoittaja zX-files »

Käytiin tuolla, molemmissa kaupungeissakin eli Budassa sekä Pestissä :mrgreen:

Ei muuten näkynyt paljoa Citikoita, vasta noita C-jotain malleja. Kaksi ceekuutosta, toinen jonkun Fritz-turistin ja toinen, paikalliskilpinen hinurin lavalla :oops:

Trabeja siellä on vieläkin arkiliikenteessä, joka päivä bongasi useamman. Kanttiladat sekä takamoottoriskodat on yleisempiä Suomessa :o

Mutta sitten se ihanuus, joka löytyi linnan mäen länsireunalta:

Kuva

Kuva

Kuva

Pikkusen ihmetteli mamma kerrostalon akkunassa mitä joku hullu turisti kuvailee tuommoista :mrgreen:

Ja olihan siellä toinenkin ZX, tosin maailman rumin :roll:

Kuva
Wanha neukkumopo & Japanialainen mopo² & Porsche & 230CE
Avatar
Sitruunasafööri
Viestit: 155
Liittynyt: 01.02.2009 19:27
Paikkakunta: Suomenmaa

Re: Budapestin Citikoita

Viesti Kirjoittaja Sitruunasafööri »

Keväällä tuli Puolassa nähtyä yksi C15 möyrimässä pois pellolta. Oli ehkä sen matkapäivän yllättävin patonkihavainto. Itä-Eurooppa ei oikein ole voimakkaasti Citikka-orientoitunutta, vaikka viimeisimmässä kerholehdessä oli hieman erilainen juttu aiheesta.
"Tavanomaisiin ajokkeihin tottuneille CX on kuin jonkin tieteiselokuvan rekvisiittaa." - TM 6/1975
Avatar
Laura78401
Viestit: 217
Liittynyt: 02.02.2009 08:05
Paikkakunta: Lieksa

Re: Budapestin Citikoita

Viesti Kirjoittaja Laura78401 »

Viime viikolla tuli käytyä Budapestissa myös, minulla taisi olla vähän parempi tuuri Sitikoiden bongailussa...

Hotellin ohi pöristeli todella upea iidu, turkoosi-valkoinen sekä monta BX:ää ja XM:ää tuli nähtyä.
Huomattavan paljon oli C-malleja, etenkin vanhakoppaista C5:ta (useita oli takseina) sekä pieniä C2:ia.

Mielestäni Citroen oli oikein hyvin edustettuna katukuvissa.. :D

Toukokuussa olin pari viikkoa Irlannissa, siellä Xantia tuntui olevan yleisempi.
Aran -saarilta löytyi hyvinkin Xantioihin mieltynyt asukas, pihalla oli kaksi vanhaa Xantiaa (molemmat vielä tummansinisiä) ja ajossa oli kolmas!

Huomasin, että reissukaverilta saa kyllä pian palautetta Sitikoiden huomioimisesta, en ymmärrä miksi toisia ei kiehdo näiden kauniiden autojen ihmettely.... :lol:
Vastaa Viestiin