Xantia 2.0 Käy kylmänä kuin kolmella?

Vika vai ominaisuus?
pesad64
Viestit: 2
Liittynyt: 09.03.2010 22:23

Xantia 2.0 Käy kylmänä kuin kolmella?

Viesti Kirjoittaja pesad64 »

Tässä kun pikku pakkasilla olen muutaman kerran joutunut pistämään santun käymään ilman lämmitystä on olo että mokoma käy kolmella aikas pitkän aikaa??? Rupsuttaa niinkun opeli ventiili palaneena. Mutta kun lämpiää käy ja vetää hyvin?
Avatar
laakeri
Viestit: 7490
Liittynyt: 01.02.2009 22:09
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: Xantia 2.0 Käy kylmänä kuin kolmella?

Viesti Kirjoittaja laakeri »

Tulpat ovat varmaan melko tuoreet? Jos on johdot tulppien ja puolan välissä, niin ei varmaan kauhean vanhoja Bougicordeja ole? Puristukset ok jokaisessa pytyssä? Jos 8v, niin välyksetkin varmaan katseltu joskus? No hyvä - sitten suuttimia tutkimaan vaikka?
VW Passat B7
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Xantia 2.0 Käy kylmänä kuin kolmella?

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

juu ,tulpathan ne homehtuu. kokeile nyt kuitenkin ihan ekaksi kertoa onko kyseessä minkä vuotinen ja onko 8v vai 16v. niissä on merkittävä ero syttypuolella. ja samalla tulee myös arvioitua muita syitä.
mutta kun saat keksinnön käyntiin ja oot löytäny sen koneen bensasuuttimet niin pitkällä ruuvarilla jota käytät stetoskoopina saat heti selville suuttimien toiminnan. ja jos on 8v niin siinä on ns: dis systeemi sytyssä joten käy läpi = irrota ja kiinnitä takaisin jokainen syttypiuha yks kerrallaan. ( ei tarvii tehdä koneen käydessä ) äläkä sotke niitä piuhoja.
sitten j'llee jos on 8v niin vent.koppa pois kylmänä ja jos tiedät mikä on rakotulkki (tässä tapauksessa se eioo se mikä kulkee aina mukana miespuolisilla ) ja osaat etsiä siitä vaikka semmosen liuskan jossa lukee 0.5 nii tarjoo sitä jokaiseen väliin kunhan ensin käännät nokka-akselin nokan osoittamaan ylöspäin. jos ei mene johonkin väliin niin oot löytäny kantavan venttiilin ja syyn miksi käy vajailla pytyillä kunnes lämpenee. eioo tuon vaikeempaa. ja unohda ne kynttilät ja bougicoudit. ei kuitenkaan oo haittaa niittenkään tutkimisesta ,mutta saman homman hoitaa muutkin merkit.
Avatar
Kaapelimies
Viestit: 2723
Liittynyt: 01.02.2009 14:23
Paikkakunta: Päijät-Häme

Re: Xantia 2.0 Käy kylmänä kuin kolmella?

Viesti Kirjoittaja Kaapelimies »

Voihan se olla myös HDi? 0,5mm venttiilinvälys on aika paljon, eikös vakiovälykset ole 0,2 ja 0,4? Ilmeisesti kokemon tarkoitti 0,05mm rakoa, silloinhan se ei vielä kanna mutta kovin on pieni.
2x C5HDi Break, Xantiat Bk 19TD Aut & 2.0HDi, 2xBX4WD Break,5x2CV. 2xVisa14TRS ym
Avatar
laakeri
Viestit: 7490
Liittynyt: 01.02.2009 22:09
Paikkakunta: Taipalsaari

Re: Xantia 2.0 Käy kylmänä kuin kolmella?

Viesti Kirjoittaja laakeri »

kokemjne kirjoitti:bougicoudit. ei kuitenkaan oo haittaa niittenkään tutkimisesta ,mutta saman homman hoitaa muutkin merkit.
Kunhan ei "nimettömiä" (AD/Motonet/Osaset yms ekoina tarjottuja halpisjohtoja Italiasta) laita, niillä nimittäin pätkii ja paukkuu aika rajusti :|
VW Passat B7
Vastaa Viestiin