Tälläiseen operaatioon olisi tarkoitus lähiaikoina varmuuden vuoksi ruveta,kun ei tietoa hihnan iästä. Olisi mukava jos jollakin olisi tiedossa ohjeet kyseiselle moottorille http://i5.aijaa.com/b/00359/7142220.jpg (esa66.n linkki) ja tässä topikissa arvottiin moottorin tyyppiä viewtopic.php?f=9&t=6859 1.9d on kyseessä,ilman turboa Kiitos etukäteen
black_van kirjoitti:Tälläiseen operaatioon olisi tarkoitus lähiaikoina varmuuden vuoksi ruveta,kun ei tietoa hihnan iästä. ...Saa tuon bx.n hihnan kunnonkin varmistettua
ealab kirjoitti:Milläs sen varmistaa?
Just. Jos ja kun hihnan iästä ei ole tietoa, uusi hihna ehdottomasti. Uusi hihna maksaa noin kympin. Kuitti talteen ja kilometrilukema.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
rmattila kirjoitti:Varmistamistahan se on, hihnanvaihto. Tarkistaminen on sitten asia erikseen.
Juu,juuri näin. Kerran tarkistin diesel bx.n hihnan ennen 5000km.n reissua ja tulos oli nokka-akselin jakautuminen ja venttiileitä solmussa,joten jatkossa vaihdetaan
rmattila kirjoitti:Varmistamistahan se on, hihnanvaihto. Tarkistaminen on sitten asia erikseen.
No joo. Nää nyt on vähä sillai ja vähä tällai.
Lainaus Nykyajan kielenoppaasta: "Sanakirjojen ja ohjeiden mukaan ”tarkastaminen” tarkoittaa tutkimista asianmukaisuuden toteamiseksi tai virheiden löytämiseksi, kun taas ”tarkistaminen” sisältää lisäksi havaittujen virheiden ja puutteiden korjaamisen. Merkitysero ei aina ole täysin selvä. Esimerkiksi ”pöytäkirjan tarkastaminen” kokouksen esityslistassa tarkoittaa käytännössä tarkistamista, koska havaitut virheet toki korjataan."
Jakohihnan vaihdosta tässä alkujaan kyse olikin. Siihenhän tuo otsikkokin viittaa.
Tavallinen terve järki ei ole erityisen tavallista.
..eli summa summarum: kun meininki on vaihtaa hihna ilman vaihtoa edeltävää hihnan kunnon arviointia, niin silloin kyse ei ole sen enempää tarkistamisesta kuin tarkastamisestakaan, vaan nimen omaan hihnan kunnon varmistamisesta, kuten aloittaja ihan oikein sanoi.
heh,vai muodostui tästä äidinkielen oppituokio Kai se on etsittävä se moottorin tunnistelaatta,että osaa ostaa oikeanlaiset jakopään osat. Edellisessä topicissa jossa selviteltiin tuota löytyi siis oikeanlainen kuva moottorista muttei tarkkaa tyyppiä.
black_van kirjoitti:heh,vai muodostui tästä äidinkielen oppituokio Kai se on etsittävä se moottorin tunnistelaatta,että osaa ostaa oikeanlaiset jakopään osat. Edellisessä topicissa jossa selviteltiin tuota löytyi siis oikeanlainen kuva moottorista muttei tarkkaa tyyppiä.
Kyllä oikeat osat saat noilla tiedossa olevilla tiedoilla. ps.en vastaa kirjoitus virheistä mitenkään ja millään lailla...
Kaivelin tänään xantian lumen alta,joten bx menee työn alle. Ja vielä perhanan kytkin rupesi luistamaan,näyttää että kytkimen vaihto menee ensin työn alle. Voi kettu ku vastustaa taas