Suomalaiset joutuvat köröttelemään entistä vanhemmilla autoilla. Viime vuonna henkilöautokannan keski-ikä nousi 11,9 vuoteen ja romutusikä peräti 20,3 vuoteen. Vuonna 2009 vastaavat luvut olivat 11,5 ja 19,3 vuotta.
Kehnoa viime vuotta parempi myynti ei vielä pysäytä autokannan rappeutumista. Autoalan tiedotuskeskuksen mukaan runsaan 120 000:n henkilöauton vuotuinen myyntimäärä tarkoittaa, että yli 2,5 miljoonan auton koko kannan uudistamiseen menee yli 20 vuotta.
Jos Suomessa myytäisiin henkilöautoja väkilukuun nähden yhtä paljon kuin EU:n 27 jäsenmaassa myytiin keskimäärin vuonna 2009, määrä olisi selvästi yli 150 000 kappaletta.
http://www.ksml.fi/teemat/autot/autotal ... een/642963
Miksi suomalaisten autokanta vanhenee edelleen? Miksei kansalaiset osta uusia autoja tarpeeksi, jotta autokanta alkaisi uudistua? Uudet autot ovat turvallisempia kuin vanhat, ja ne saastuttavat vähemmän.
Osittain tähän uudempaan ja teknisesti edistyneempään autokantaan perustuu myös Ruotsin parempi liikenneturvallisuus Suomeen verrattuna.
Autojen realihinta on laskenut 10 vuodessa huomattavasti, eli uuden auton saa nyt miltei samalla rahalla kuin 10 v. sitten ja palkat ovat nousseet miltei 50% samassa ajanjalksossa.
Tämän Patonkipalstakin kirjoittajilla on runsaasti ikäloppuja kulkupelejä, joista he eivät tunnu luopuvan mitenkään, vaan koittavat tekohengittää kalustoaan jonkinlaiseen käyttökuntoon epätoivoisesti täällä palstan tekniikkasivuilla