Yli 700A. saisi antaa, ja mielellään kylmässä, olikohan joku standari, että mitataan -18c° tuo.
bensakoneet lähtee sitten vähän vähemmällä, reilu 500A. kylmäkäynnistysvirta riittäne useimpiin.
tällä hetkellä on 50Ah. vanha Optima yhden CX-TD:llä varustetun kulkineen akkuna. iloisesti jaksaa pyöräyttää koneen käymään, vaikka on vähän Ah.ta, mutta kylmäkäynnistysvirraksi luvataan liki 900A. eli "hetiheti"virta ratkaisee tuossa.
olihan UA:ssa alunperin joku piitkä 120Ah. akku, ja aikoinaan ihmettelin, mikä siinä on, ettei tahtonu kunnolla startata, noin iso akkukin, sitten tutkin tuota virranantokykyä, niin eihän siitä irronnut kuin vajaa 600A. käynnistysvirtaa.
seurava akku minkä ostan omaan kulkineeseeni, tulee olemaan optima aika suurella todennäköisyydellä.. hinta on tietty kovahko, 190e kustantaa sopiva akku tällähetkellä, toisaalta akku on pieni kokoinen, helppo laittaa CX:ään, ja luvataan kestävän paremmin sitä CX:n Dieselin tärinääkin