laakeri kirjoitti:Onkos tuo sitten ihan kokonaisbrutto hommasta vai tuleeko vielä jotain lisiä? Jos kokonaisbrutto, niin eipä ole mitenkään ihmeellinen palkka sitten. Tuntuu toki isolta verrattuna moneen peruspalkkaan, mutta jos alkaa miettiä esim. teollisuudessa usein peruspalkan päälle tulevien lisien jälkeen lopuksi tilinauhassa näkyvään bruttoon, niin tilanne onkin jo toinen...Kami kirjoitti:On se kumma jos 4000 - 6000 euroa ei tuosta työstä riitä?!?!
Lisiä tulee paljon. On olemassa kaiken maailman hallintoneuvostoja (esim. Urpilainen 2 kokousta ja 14000euroa) ym. Tämän lisäksi kansanedustajilla on aika paljon luontaisetuja kiinteän palkan päälle, eiköhän se Ilekin meidän piikkiin niitä tekstareita pistänyt. Matkakorvaukset ja taksiliput löytyy. Voi voi kun vaan tiedettäis kaikki.
Mutta onhan tää linjassa korotuksiin, nouseehan tv-lupamaksukin 6 prossaa. Miekäläisen vähän runsasta paria toniia ei vaan taideta korottaa taas kuin 0,45 prossaa ja sekin vasta ensi vuonna.