Voi hel*****

Ajatusten virtaa
Lemon

Voi hel*****

Viesti Kirjoittaja Lemon »

Avatar
eskere
Viestit: 2220
Liittynyt: 02.02.2009 00:17
Paikkakunta: Laukaa

Re: Voi hel*****

Viesti Kirjoittaja eskere »

Säälitävää katsottavaa :evil:

Tosiasia näyttää olevan, että D-mallin sivutörmäyssuoja on olematon. :shock:
Tämä kertoo 50-luvun autosuunnittelun olleen melko onnetonta turvallisuuden osalta. Jos tuossa D-mallien tilalla olisi ollut jokin muu 50-luvun auto, pahvikylki-Fikkau, paneeli-Ifa tai vastaava, olisi jälki ollut samanlaista tuollaisella "tankilla" vauhdilla kylkeen ajettaessa. :roll:

Jos tuossa olis nyky-sitikoista vaikkapa C5:ia rivissä, tuskin kovin monesta menisi läpi tuo ameerikan tankki.
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
Avatar
Eki
Viestit: 869
Liittynyt: 02.02.2009 13:48
Paikkakunta: Janakkala

Re: Voi hel*****

Viesti Kirjoittaja Eki »

Niinkin.

Eiköhän noissa DS:issä ollut kuitenkin tehty rälläkällä hieman esivalmisteluja... ;)
Ducato 3.0 ComfortMatic '08
Kadjar 1.5 dCi '16
Clio TCe 90 Dynamique '13
207 1.6 16V '07
Xantia 2.0i16V Automatique Exclusive Br. '00
Xantia 2.0i16V Automatique Exclusive Bl. '00
Visa 1.4 GT '83
AX First 1.4 Diesel '93
psjääkäri
Viestit: 295
Liittynyt: 18.03.2009 12:09

Re: Voi hel*****

Viesti Kirjoittaja psjääkäri »

A vot, minulla on koko pätkä jemmassa. Täytyypä tsekata, siinä oli muistaakseni esivalmistelut mukana. Sisukset muistaisin, että ne ainakin poistivat. Penkit yms tavarat. Niin ja pyrotekniikka lisättiin.
Joo, se oli silloin kun vanhoista autoista alettiin maksamaan tapporaha. Oliko se niin että belgialaiset sen aloitti.
Jos positiivista etsitään, on tuolla ollut merkitystä sillein, että D-mallien hinnat alkoi nousta. Kas, katovaa kalustoa.
Scrat
Viestit: 400
Liittynyt: 03.02.2009 13:01

Re: Voi hel*****

Viesti Kirjoittaja Scrat »

Ei tuo nyt ihan tositilannetta vastaa. Tosin Seniori Mobilistissa oli aikoinana kuva pylvään ympärille kylki edellä kääritystä DS-mallista, ei se sivutörmäyssuoja noissa kovin kummoinen ollut, toisaalta sama tilanne lähes minkä tahansa itsekantavalla rakenteella varustetun kanssa, rungolliset kestivät enemmän, riippuen rungon muodosta, esim GM:n X runko oli sivutörmäyksessä tosi heikoilla

Terv. Scrat
Vastaa Viestiin