Pitkä Sininen on taas kotipihassa

Ajatusten virtaa
Avatar
niko
Viestit: 996
Liittynyt: 01.02.2009 13:12
Paikkakunta: Nokia
Viesti:

Pitkä Sininen on taas kotipihassa

Viesti Kirjoittaja niko »

Vuonna 2007 marraskuun lopussa Nokialle iski vesikriisi ja minä vein Pitkän Sinisen kaupungin keskustaan erään kerrostalon talliin odottamaan projektin aloittamista.

Kolme ja puoli vuotta myöhemmin lauantaina saimme puhelinsoiton, että auto olisi saatava pois tallista - mielellään vaikka alkuviikosta. Viikollahan on tietysti kova kiire, joten siirto pitäisi hoitaa heti viikonloppuna. Juuri ja juuri ehdin hakemaan siirtokilvet katsastuskonttorilta sunnuntaille ja kun vielä eräs harrastajakolleega suostui lähtemään apuvoimiksi, niin homma oli jo puoliksi tehty.

Hieman jännittyneenä avasin tallin oven, jonka takaa löytyi pölyinen, mutta kaunis CX Prestige. Pienien tarkastusten jälkeen päätin pyörittää konetta ensin vaan startilla, että näemme onko missään isompia vuotoja. Olen ollut liian kauan CX:stä erossa, koska epähuomiossa irrotin vain toisen puolan ja autohan yritti jo kahden pytyn voimin lähteä käyntiin.

Laitoimme toisenkin puolan kiinni ja CX hörähti iloisesti käymään. Olen varma, että se kysyi minulta, että "missä viivyit, joko mennään". Kanssaharrastajan läsnäollessa en kehdannut vastata, hymyilin vain takaisin ja silitin ohjauspyörää.

Kotiin ajellessa oli varsin kotoisa olo. Etupallot olivat ihan tyhjät ja sisustan muoviosat rapisivat, mutta heti muisti sen, miksi CX on niin loistava auto. Automaattilootakin toimi hienosti ja kone tuntui vetävän pirteästi.

Oli hyvin lähellä, ettei ison miehen silmäkulma kostunut :)
// Harrastekäyttöautoilla aikamatkaileva nörtti
# 2CV4(6) -70 & 2CV4(6) -75 & BX 19GT -85 & CX Prestige -87 & "nelejä väärämmerkkistä"
Lemon

Re: Pitkä Sininen on taas kotipihassa

Viesti Kirjoittaja Lemon »

Tämä oli Hieno Tarina, tai oikeastaan uusi alku Hienolle Tarinalle :D Sai hyvälle mielelle lukijankin :D
PS kyllä se kanssaharrastaja olisi ymmärtänyt, vaikka olisitkin vastannut ääneen, mutta Citikat osaavat lukea ajatuksiakin!
Avatar
sahtivaari
Viestit: 941
Liittynyt: 01.02.2009 14:44
Paikkakunta: vihti

Re: Pitkä Sininen on taas kotipihassa

Viesti Kirjoittaja sahtivaari »

Niin sanoi meille eräs kirkkoherra aikoinaan, että CX on Jumalia varten tehty, mutta papitkin sillä saa ajaa. ;)
Tarina on tosi, mutta kukaan ei saa ottaa hernettä nenään, sillä kyllä pappikin saa laskea leikkiä. :)
Tottakin voi olla toinen puoli. :)
Avatar
Cikatti
Viestit: 5855
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Tuusula

Re: Pitkä Sininen on taas kotipihassa

Viesti Kirjoittaja Cikatti »

Hyvä Niko! Kyllä musta tuntuu että viime kuukausina jotenkin tuo CX:n arvostus on lähtenyt nousukiitoon.
Tosin, varmaa on että vanha CX tarvii aina sääääätöä jotta se kulkis just niin kuin sen pitää kulkea mut onneksi CX on helppo "säätää".
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
aapo
Viestit: 223
Liittynyt: 16.02.2009 17:03
Paikkakunta: Villeneuve

Re: Pitkä Sininen on taas kotipihassa

Viesti Kirjoittaja aapo »

sahtivaari kirjoitti:Niin sanoi meille eräs kirkkoherra aikoinaan, että CX on Jumalia varten tehty, mutta papitkin sillä saa ajaa. ;)
Tarina on tosi, mutta kukaan ei saa ottaa hernettä nenään, sillä kyllä pappikin saa laskea leikkiä. :)
Tottakin voi olla toinen puoli. :)


Eräs kirkkoherra kommentoi minulta ostamallansa Cx:llä ajamista: "on kuin pilvenreunalla istuisi"
Avatar
niko
Viestit: 996
Liittynyt: 01.02.2009 13:12
Paikkakunta: Nokia
Viesti:

Re: Pitkä Sininen on taas kotipihassa

Viesti Kirjoittaja niko »

Mielenkiintoisia nämä kirkonmiehiin liittyvät jutut. Olin nimittäin Prestigeä siinä kerrostalon parkkipaikalla lämpimäksi käyttelemässä ja muuten tutkailemassa, kun tuntematon pastori sattui paikalle roskapussia viemään. Iloisestihan hän morjesti, kuten minä takaisin ;)
// Harrastekäyttöautoilla aikamatkaileva nörtti
# 2CV4(6) -70 & 2CV4(6) -75 & BX 19GT -85 & CX Prestige -87 & "nelejä väärämmerkkistä"
Vastaa Viestiin