Xsara Hdi 2,0 ei sammu avaimesta missä vika???

Vika vai ominaisuus?
faro680
Viestit: 75
Liittynyt: 09.02.2009 00:26

Xsara Hdi 2,0 ei sammu avaimesta missä vika???

Viesti Kirjoittaja faro680 »

Joo tuttavalla on Xsara -01 2,0 hdi joka ei sammu kun virrat kääntää pois! Ei vaikka avaimen veis naapuriin.Virtalukon kaikki valot ym pelaa normaalisti avaimesta eli syttyy ja sammuu kun kääntää avainta.Kun käynnistää auto vaan käyä raksuttaa. Tässä versiossa on polttoainepumpun rele voikohan se tehdä ko temput? Entäs virtalukko?
faro680
Viestit: 75
Liittynyt: 09.02.2009 00:26

Re: Xsara Hdi 2,0 ei sammu avaimesta missä vika???

Viesti Kirjoittaja faro680 »

Siis ei hajuakaa kellään? Vaihdettu kaksoisrele ei apua. Välillä sammuu avaimesta välillä ei :?
Tapsa 63
Viestit: 2525
Liittynyt: 04.02.2009 15:08
Paikkakunta: Pieksämäki

Re: Xsara Hdi 2,0 ei sammu avaimesta missä vika???

Viesti Kirjoittaja Tapsa 63 »

Virtalukko,jos on vialla soita kerron miten saat halvalla uuden,maahantuojalta yli 200e.
Tapsa 0400641460
Avatar
avbx
Viestit: 1128
Liittynyt: 01.02.2009 14:09

Re: Xsara Hdi 2,0 ei sammu avaimesta missä vika???

Viesti Kirjoittaja avbx »

Tuohon liittyen kuulin tarinan yhdestä ooppelista joka ei sammunut avaimella tallissa, mutta muualla kyllä. Tämä mystinen vika johtui siitä, että tallissa kaveri painoi aina jarrua ja muualla ei. Jarruvalojen huono maadoitus tai vastaava päästi jännitteet sytytysvirtapiiriin. jotain vastaavaa varmaan tässäkin taitaa olla.
BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
amikasi
Viestit: 114
Liittynyt: 11.02.2009 00:29

Re: Xsara Hdi 2,0 ei sammu avaimesta missä vika???

Viesti Kirjoittaja amikasi »

Onko polttoainesuodatin vaihdettu viime aikoina?
Osa polttoainesuodatinkoteloista on suunniteltu huonosti eli roskia pääsee helposti korkeapainepuolelle suodattimen vaihdon yhetydessä ja se voi aiheuttaa mielenkiintoisia vikoja - huonoa käynnistyvyyttä, sammumista jne.

Samaa vikaa oli taannoin 2.0 Hdi evasioonissamme. Sammui kun painoi jarrupoljinta:)
Ihan tarkkaa syytä ei kuitenkaan löytynyt ja vika toistui silloin tällöin. Toisinaan "jälkikäynti" sammui itsestään ja toisinaan vasta ajan päästä.

Vaihdoin polttoainesuodattimen, polttoaineen paineregulaattorin ja tein muita kausihuoltotöitä vuosi sitten, jonka jälkeen ei jälkikäyntiä ole esiintynyt - vielä.

Vika saattoi olla siis jonkinlainen relevika (ei vaihdettu), virtalukkovika (ei vaihdettu), paineregulaattorin (vaihdettu) tai jotain ihan muu vika.

Hdi:n käyntiähän valvoo tietokone monine antureineen. Käynnistyminen vaatii mm tietyn kierrosluvuin ja polttoainepaineen. Mitenkähän on sammumisen kanssa? Virta pois ja sammuu vai tarkistaako tietokone joitakin anturitietoja ennenkuin kone sammutetaan hallitusti?
Vastaa Viestiin