Bumper kirjoitti:Ensi kerralla taidan ostaa Canonin, töissä oli Canonin mustesuihkufaksi ja toimii hyvin vaikka ympäristö oli pölyinen kuin mikä. Muutenkin minulla on vuosituhannen vaihteesta hyviä kokemuksia Canonin tulostimista.
Ostin HP:n langattomalla yhteydellä toimivan tulostimen. Puolen vuoden jälkeen hajosi väripää. Puhelinkonsultaation avulla (15€ puhelinkulut) ruotsissa oleva auttaja totesi vian. Lähetti takuuseen uuden väripään ja kasetit. Yritin entisillä just avatuilla kaseteilla jatkaa tulostusta, ei onnistunut, herjasi kasettien musteiden vähyyttä vaikka en ottanut kuin muutaman kopion. Uusilla kaseteilla toimi vähän aikaa. Sitten rupesi herjaamaan, että ohjelmaa ei ole asennettu. Sain sen jotenkin taas toimimaan uudelleen ohjelmoimalla. Nyt herjaa, että yhteyttä tietokoneen ja tulostimen välillä ei ole. Koko ajan jotain on vialla MILTEI UUDESSA tulostimessa
Värikasetteihin ei voi lisätä mustetta, on kuulemma joku laskuri, joka "tietää", milloin kaseteissa ovat musteet lopussa.
Nämä nykyiset koneet ovat vain rahasampoja niitä halvalla valmistaville firmoille jatkuvasti uusittavien kasettien vuoksi.
Aikaisempi tulostin oli Canon MP500, joka oli tähän verrattuna laatulaite. Hylkäsin sen vain sen suuren koon vuoksi.
Taidan palata Canoniin jos tämä meno jatkuu HP:llä
