Mikä sitten on se, joka on vähän edempänä vinosti akua alapuolella?
Hippasen hakusessa vielä nämä.
Kooma kirjoitti:Sullon sitten ilmeisesti joku VSX eli vitun siisti xantia. Siinä o hydractive jousitus ja "ylimääräisiä" palloja sen myötä. Akun alla on etukeskipallo, ja koneen tykönä tosiaan se varaaja. Takakelkalta löytyy takakeskipallo, mutta luultavasti koska sun on -93 ei vielä välttämättä vajoamisenestopalloa. Niitten keskipallojen kunnossaolo vaikuttaa melkeinpä enemmän jousituksen mukavuuteen kuin nurkkapallojen. Monesti noissa ekoissa on unohdettu että mitään keskipalloja on edes olemassa ja kyyti on sen mukaista.
Suhauta paineet pois siitä vieressä olevasta (pallosta kohti kuskin puolen reunaa, varaajarungon etupuolella) 12 mm kuusiokannalla olevasta ruuvista (älä avaa kokonaan, ettei kuula tipahda... esim. 1,5 kierrosta luulisi riittävän). Pyöräytä pallo irti (voi vaatia talttaa+vasaraa, putkitonkia, öljynsuodatinavainta tai jousipalloavainta). Katso, että tiiviste on ok tai vaihda uusi tiiviste, älä laita kahta tiivistettä päällekkäin. Pyöräytä uusi pallo paikoilleen, tiukkaus sormin riittää. Kiristä se 12 mm kuusiokannalla oleva ruuvi. Siinä se.Harri126 kirjoitti:Onnistuuko vaihto ihan parkkipaikkaduunina vai pitääkö tehdä jotain ihme temppuja?![]()
Harri126 kirjoitti:Ilmeisesti joku aiemmista omistajista on todennut sporttisuuden olleen persiistä ja myynyt hydractiven ecun pois.![]()
Kooma kirjoitti:Harri126 kirjoitti:Ilmeisesti joku aiemmista omistajista on todennut sporttisuuden olleen persiistä ja myynyt hydractiven ecun pois.![]()
No on se tempun keksiny. Veikkaan että se jousitus on nyt jatkuvasti kovassa tilassa.. Voi se kaara kuitenkin olla mukava jos siihen on vaihdettu normixantian pallot nurkkiin. Tai sit kaikki on vaan niin suhteellista. Useamman kerran nähny että onnellinen mehujousikuski kehuu kyydin mukavuutta, vaikka kulkimesta kaikki pallot rikkipuhkisärki.
"Jos tää on mukava niin millä sä ennen oot ajanu?"
"Tojotalla"
niiinjustjoo...
Vuotavatko nuokin poljinventtiilin kautta? Älä nyt palloja sentään tuon takia vaihda.Harri126 kirjoitti:Kaupassa käynnin aikana perä putoaa alas, mutta keula jää ylös.
Takakeskipallo?![]()
laakeri kirjoitti:Vuotavatko nuokin poljinventtiilin kautta? Älä nyt palloja sentään tuon takia vaihda.
Perähän vajoaa, kun hydraulineste karkaa jousisylinteriltä johonkin. Hydractivellisen erikoisuuksista en osaa mitään sanoa, kun ei ole niistä kokemusta, mutta perinteisessä järjestelmässä pakoreittejä on muutama: jousisylinterien ohivuoto, korkeussäätimelläkin voi kai jonkin verran olla ohivuotoa ja sitten on poljinventtiili. Takajarrupiirihän saa paineensa takajousituspiiristä korkeudensäätimen jälkeen. Poljinventtiili aiheuttaa tyypillisesti BX:issä perän vajoamisen, mikä ettei Xantioissakin?Harri126 kirjoitti:Okei, mistä mä käännän?
laakeri kirjoitti:Jos on ohivuotoa jossain, niin siihen ei enää LHM:n vaihto auta. Se olisi kyllä varmaankin auttanut aiemmin säännöllisesti tehtynä. Jos edellisestä vaihtokerrasta on yli vuosi, niin kyllä sen vaihtaminen silti kannattaa.
Mutta minkäslaista kuvaa tarvittaisiin - tai siis mitä siinä pitäisi näkyä?
Harri126 kirjoitti:Mutta minkäslaista kuvaa tarvittaisiin - tai siis mitä siinä pitäisi näkyä?
Kooma kirjoitti:Sullon sitten ilmeisesti joku VSX eli vitun siisti xantia. Siinä o hydractive jousitus ja "ylimääräisiä" palloja sen myötä. Akun alla on etukeskipallo, ja koneen tykönä tosiaan se varaaja. Takakelkalta löytyy takakeskipallo, mutta luultavasti koska sun on -93 ei vielä välttämättä vajoamisenestopalloa. Niitten keskipallojen kunnossaolo vaikuttaa melkeinpä enemmän jousituksen mukavuuteen kuin nurkkapallojen. Monesti noissa ekoissa on unohdettu että mitään keskipalloja on edes olemassa ja kyyti on sen mukaista.
Itse pallojen kunnonhan (typen paineen) voi toki testata pallotesterillä. Ovatkos keskipallot ilman iskunvaimenninventtiiliä? Jos ovat, niin siinähän tuo testi sitten kokonaisuudessaan oli. Jos niissä on iskunvaimentimet, niin sen kuntohan jää arvoitukseksi (harvoinhan ne hajoavat). Ohjauspuolen ja mankkuvenojen testaaminen onkin sitten asia erikseen.Harri126 kirjoitti:Pystyykö keskipallojen toimintaa testaamaan mitenkään?
laakeri kirjoitti:Ohjauspuolen ja mankkuvenojen testaaminen onkin sitten asia erikseen.
Tapsa_61 kirjoitti:Löysää pallo ennen 12 mm ruuvin aukaisua..
Harri126 kirjoitti:Lisää tietoa, kiitosh.
Kuu - Wikipedia kirjoitti:Kuu (symboli ☽) on Maan ainoa luonnollinen kiertolainen. Lisäksi se on aurinkokunnan viidenneksi suurin ja suhteessa emoplaneettaansa suurin kuu. Kuu on myös ainoa taivaankappale, jonka pinnalla ihminen on Maan lisäksi kävellyt.