laakeri kirjoitti:Minkäslaiset tuossa sarjassa ovat säännöt jousituksen ja pyöräntuennan muutosten osalta? Itseä on joskus mietityttänyt kunnon jousituksen (parhaimmillaan tietenkin Activa) rakentaminen johonkin Xantiaa kevyempään ja vähempioviseen. Onneksi ei ole ollut toistaiseksi resursseja lähteä tuommoista hölmöilyä totettumaan sentään.
Seuvaaksi suora lainaus AKK:n sääntökirjasta..
AKK kirjoitti:17.70.6.Pyöränripustus
17.70.6.1.Kiinnityspisteet
Yläkiinnityspiste korissa vakio. Alatukivarsien kiinnityspisteitä korissa tai apurungossa saa muuttaa. Tukivarsien kiinnityspisteet napa-akseleihin ja joustintukiin vakiot. Taka-akseliston kiinnikkeet vakiot, kumipuslat vapaat. (ei “Uniball” -niveliä, eikä lisätuentoja).
17.70.6.2.Vahvistaminen
Kiinnityskohtien ja pyöränripustuksien osien vahvistaminen ainetta lisäämällä on sallittu. Vahvistuksien on seurattava alkuperäistä muotoa. Yläpään kiinnityspisteiden välituen saa asentaa molempiin päihin autoa.
17.70.6.3.Kallistuksen vakaajat
Vakiot. Saman mallisarjan autosta. Kiinnitys koriin vakio ja tukivarsiin/joustintukiin vapaa. Puslat vapaat. (ei “Uniball”-niveliä). Kallistuksen vakaajan saa poistaa kiinnikkeineen.
17.70.6.4.Nivelet
Joustavat puslat nivelissä vapaat. “Uniball”- tyyppiset nivelet pyöränripustuksessa ovat kielletyt, paitsi joustintuen yläkiinnityslautasessa. Yläkiinnityslautanen voi olla säädettävä. Alkuperäiset osat tulee voida asentaa takaisin.
17.70.6.5.Jouset
Pääjousien materiaali ja tyyppi tulee säilyttää. Mitat vapaat. Kierrejousi voidaan korvata kahdella, väliholkin avulla, sarjaan asennetulla, jousella. Apujousi, jonka jousivakio on pääjousta pienempi, voidaan asentaa iskunvaimentajan yhteyteen. Jousien tukilaipat voidaan vaihtaa tai tehdä säädettäviksi, vaikka se tapahtuisi ainetta lisäämällä.
17.70.6.6.Iskunvaimentimet
Valmiste vapaa, lukumäärää ja toimintatapa alkuperäinen. Iskunvaimentimen yläpään kiinnityslaippa vapaa. Lisäsäiliöt kielletty.
Mc Pherson- joustintuen saa vaihtaa, edellyttäen että se on alkuperäisen kanssa mekaanisesti yhdenmukainen, lukuun ottamatta vaimenninosaa ja jousen tukilaippaa. Yksi joustomatkan rajoitin saadaan asentaa pyörää kohden ja sen ainoa tehtävä saa olla pyörän joustomatkan rajoittaminen ulosjoustossa.
Tuli aiemmin tällä viikolla ostettua vähän käytetyt coiloverit tohon eteen. Eivät ole mitään laatumerkkiä, mutta varmasti ainakin alkuun ajavat asiansa paremmin kun tuo vakiosetti. Taakse tarkoitus hankkia jäykemmät iskarit ja laskea persettä sopivasti. Taka-akselin kunto pitää nyt myös selvittää. Tänään pääsee _vihdoin_ projektin pariin.