Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Vika vai ominaisuus?
ruutuvihko
Viestit: 119
Liittynyt: 08.02.2009 16:10

Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja ruutuvihko »

Löytyisikös jolta kulta tietoa mikä on mm. vanhemmissa 2.0/2.2 HDI moottoreissa käytetyn Bosch CP1 yhteispainepumpun kansien kiristysmomentti.

Olisi nyt ennakkoon hyvä varmaan vaihtaa tiivisteet pumppuun, kun on vielä helppo vaihtaa ennen kuin alkaa vuotamaan.
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

oisko viisainta olla koskematta niin kauan kun ei ole vikaa.
Avatar
black_van
Viestit: 3152
Liittynyt: 01.02.2009 15:55
Paikkakunta: Nummela

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja black_van »

kokemjne kirjoitti:oisko viisainta olla koskematta niin kauan kun ei ole vikaa.


no ihan samaa mieltä olen koken kans. eikä ole suositeltavaa avata itse vaikka vuotaisikin. jotkut hommat vaan kannattaa jättää ammattilaisille,etenkin hdi.n korkeapainepumput (yli 1000bar paine)
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Avatar
jasu
Viestit: 3164
Liittynyt: 01.02.2009 13:55
Paikkakunta: Korpilahti
Viesti:

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja jasu »

viewtopic.php?f=9&t=9295
Onkohan kuinkakin vastaava tämän kanssa..? Ei tosin tuossakaan kiristysmomenteista mitään juttua ollut, mutta hommana ei mikään hankala kuitenkaan... :roll:

Toki pitää huomioida ko. harrastajan pitempiaikainen kokemus kaikenlaisista laitteista, sekä ennakkoluuloton suhtautuminen näihin mainintoihin "ei näitä voi korjata kuin ammattiosaajat", järjen kanssa edeten moni asia sujuu... Tietysti se varovaisuus, ja varoittelut on aina paikallaan, kun sellaiseen aihetta löytyy..!
Dyane 4x4 IE, Sm 2.7, Dyane IE, C8 2.2
Series -LantikanPätkä
ruutuvihko
Viestit: 119
Liittynyt: 08.02.2009 16:10

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja ruutuvihko »

Joskus on näköjään asiallisiltakin palstoilta vaikea saada asiallisia vastauksia. Tosimielellä kun ollaan liikkeellä niin asialliset momentit olisi aika tärkeä osa kyseisen painelaitteen kanssa vaan meneehän ne pulttien taulukkoarvoillakin jos ei muualta löydy. Muistakaa sitten muutkin kalibroida momenttiavaimet (vaikka vaa'alla) ennen näitä huoltoja niin pysyy paineet sisällä paremmin.

Ja jäihän se mainitsematta, vaikka kukaan ei vielä ehtinytkään, että ei auttanut Google tässä eikä palstan haku. Mainitun keskustelun anti oli hyödyllistä, mutta se momentti siinäkin jäi mainitsematta.
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

mahtaako ruutu olla jostain lounaisesta osasta maata. no samantekevää. hyvin on onnistunut tuollaiset hommat ilman momenttavaintakin. ainoa paikka missä on noita arvoja kaivattu asteitten lisäksi, ovat olleet kannet ja laakerointi moottorissa.
muualla homma toimii menetelmällä : kiinni ilman jatkovartta ja hampaat irvessä. ja aina on lopputulos ollut kohdallaan.
Tapsa 63
Viestit: 2525
Liittynyt: 04.02.2009 15:08
Paikkakunta: Pieksämäki

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja Tapsa 63 »

kokemjne kirjoitti:mahtaako ruutu olla jostain lounaisesta osasta maata. no samantekevää. hyvin on onnistunut tuollaiset hommat ilman momenttavaintakin. ainoa paikka missä on noita arvoja kaivattu asteitten lisäksi, ovat olleet kannet ja laakerointi moottorissa.
muualla homma toimii menetelmällä : kiinni ilman jatkovartta ja hampaat irvessä. ja aina on lopputulos ollut kohdallaan.

Laittaa jotkut vararenkaan kiinnitys pultinkin momenttiavaimella... :lol:
Avatar
svc
Viestit: 4073
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Eteläkärki

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja svc »

ruutuvihko kirjoitti:Joskus on näköjään asiallisiltakin palstoilta vaikea saada asiallisia vastauksia. Tosimielellä kun ollaan liikkeellä niin asialliset momentit olisi aika tärkeä osa kyseisen painelaitteen kanssa vaan meneehän ne pulttien taulukkoarvoillakin jos ei muualta löydy.
Tehtaan kirjoista noita ei löydy, pumppua ei ole tarkoitettu merkkikorjaamolla korjattavaksi. Ainoastaan vaihdettavaksi.

Tieto voisi löytyä Boschin laitteita huoltavilta diesel-korjaamoilta.
"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Avatar
eskere
Viestit: 2220
Liittynyt: 02.02.2009 00:17
Paikkakunta: Laukaa

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja eskere »

Älä nyt Ruutuvihko heti hermostu, vaikket parissa tunnissa täsmällisen oikeaa arvoa Patongista saakaan.
Joskus menee päiviä odotellessa osaajaa/viitsijää neuvoa antamaan. ;) Tuohon korkeapainepumppuun ei ole varmaankaan kaikki vielä tutustuneet, joten siksikin tieto voi olla hakusessa. :?

Jasu viittasikin toiseen keskusteluun, jossa minä kyselin neuvoja pumpun aukaisemiseksi. En kylläkään momentteja.
Kannet ovat kiinni 8mm pultilla, joten momentit sen mukaan. Jos toimit Koken ohjeen mukaan ja teet kiristyksen hampaat irvessä, niin silloin hyvin lyhyellä vääntövarrella ;)

Tämä ei ole virallinen ohje, joten en vastaa mahdollisen väärän momentin aiheuttamista reunailmiöistä :mrgreen:

Jos et vielä saanut riittävän täsmällistä lukemaa, niin oikean momentin saat varmaankin jostain dieselkorjaamosta :)
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
ruutuvihko
Viestit: 119
Liittynyt: 08.02.2009 16:10

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja ruutuvihko »

Pultit tuli kiinnitettyä taulukkomomentilla, ovat 10.9 lujuusluokkaa eli vähän alle 40 Nm uskalsi kiristää kun taulukkomomentti tuntui avaimella aika kuminauhamaiselta. Pumpun kansi ei mene metalli metallia vasten, vaan kansi jää pienen pienellä raolla tiivisteiden varaan, joten kannattaa vetää ristiin pultteja kiinni vähitellen momenttia lisäten että kiristyksestä tulisi tasainen.

Tasainen kiristys kannessa lisää todennäköisesti pummppurungossa olevien heikosti mitoitettujen painepuolen o-renkaiden kestoikää. Omassa mallissani oli 425 t kohdalla huonoimmassa o-renkaassa enää ehkä 30 % tiivistävää pintaa jäljellä ja itse runko oli jo hyvin syöpynyt, eli ei olisi tiiviste enää kovin kauan kestänyt paineiskuja.

Sitten kysymys muuten vaan. Mitä materiaalia alkuperäiset o-renkaat ovat? Ne ovat siniset ja varaosat mustat. Onkohan käytetty kenties jotain Fluorikumia (Viton) tms. Kovuushan ja sitkeyshän noissa kai olisi lujuuden kannalta merkittävin. Noihin ei pääse uv-säteily, happi eikä muut huonot asiat painetta lukuun ottamatta käsiksi.
Avatar
svc
Viestit: 4073
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Eteläkärki

Re: Bosch CP1 painepumpun kansien kiristysmomentti

Viesti Kirjoittaja svc »

ruutuvihko kirjoitti:Sitten kysymys muuten vaan. Mitä materiaalia alkuperäiset o-renkaat ovat? Ne ovat siniset ja varaosat mustat. Onkohan käytetty kenties jotain Fluorikumia (Viton) tms. Kovuushan ja sitkeyshän noissa kai olisi lujuuden kannalta merkittävin. Noihin ei pääse uv-säteily, happi eikä muut huonot asiat painetta lukuun ottamatta käsiksi.
Väri ei kerro materiaalista. Tosin ISO-standardi suosittaa Vitonille ym. fluoropolymeereille vihreää tunnusväriä mutta Viton voi olla myös mustaa.

Noiden renkaiden pitää kestää korkeaa painetta, lämpötilaa ja diesel-öljyä. Viton tai Dyneon kestää juuri näitä. Samoin Neopreeni ja jossain määrin myös silikonikumi. Lyhyesti: kannattaa kysyä myyjältä.
"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
Vastaa Viestiin