myyntipalstalla Hinnat!

Ajatusten virtaa
xs2jammu
Viestit: 983
Liittynyt: 13.10.2009 14:12
Paikkakunta: Vihti
Viesti:

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja xs2jammu »

Tää on totta ja toinen mikä pitäisi olla myös on paikkakunta kun moni ei sitä näköjään halua profiiliinsa päivittää.
Monella foorumilla on ilmoitusten perussäännöissä sanottu että tulee kertoa mitä myy, laitettava hinta sekä paikkakunta missä tavara on. Mielestäni se on kohteliasta muita kohtaan.
Tapsa 63
Viestit: 2525
Liittynyt: 04.02.2009 15:08
Paikkakunta: Pieksämäki

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja Tapsa 63 »

Kannatan edellisiä lausuntoja,vaikka joskus olen itsekkin jättänyt hinnan pois...
Avatar
2cvkimmo
Viestit: 3466
Liittynyt: 29.12.2008 22:50
Paikkakunta: Vallis Gratiae

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja 2cvkimmo »

Kyllä Patonkitorillakin odotetaan ilmoituksiin myyjän/ostajan toivomaa yhteydenottotapaa (YV, sähköposti, puhelin, savumerkki) JA paikkakuntaa missä ryönä tai ajopeli makoilee.

Ylläpitokaan nyt toki _kaikkia_ ilmoituksia lue, joten jos tulee ongelmia, kannattaa tehdä ilmoitus. Toisaalta monesti ketjuun kommentointi puutteista herättää myös ketjun aloittajan, joka kertookin aika tarkkaan varaston tai tallin sijainnin.

Olisihan se tietysti hienoa, että tuotteella olisi hinta kuin apteekinhyllyltä, mutta monasti myyjällä ei ole mitään käryä paljonko kauppatavarasta kehtaa pyytää vai meneekö nyt ihan pullakahvihintatasolla. Tarjouksen pyytäminen on mielestäni ihan asiallista: jos ostaja kokee kalikan kahdenkympin arvoiseksi ja kertoo sen myyjälle, niin eipä siinä kai kivittämään käydä? Eikä patonkitorikaan huutokauppa ole, vedättäminen on tässä yhteisössä vähän vieras termi, vai?
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Avatar
Akaile
Viestit: 1977
Liittynyt: 01.02.2009 15:28
Paikkakunta: Espoo

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja Akaile »

Ymmärrän kyllä pointin, mutten ihan täysin käsitä aiheen aiheuttamaa närkästystä? Ei ole montaakaan viikkoa, kun myyntipalstan hintatasosta kitistiin? Nyt aivan vastaavasti jos joku laittaa hintapyyntönsä ja toinen hermostuu sen korkeudesta, jää tarjouksetkin antamatta aivan samaan tyyliin kuin viestiketjun alkupuolen ajattelumallissa "en varmana tarjoa, kun ei pyydä mitään"...

Kaupankäyntikin on hyvin persoonasidonnaista toimintaa ja toimintatavoissa on alueellisia eroavaisuuksia, joten ei siitä pidä heti hiki nousta hattuun, jos joku ilmoitus ei miellytä. Ja toisaalta yksittäistapauksissa voi lähettää myös yksityisviestiä ilman tällaista julkista ruodintaa?

Tämä foorumi kuitenkin pyörii pääasiassa sellaisten laitteiden parissa, jotka eivät ihan heti kesken lopu markkinoilta, joten pieni Cool down ei välttämättä olisi pahasta?
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
Avatar
black_van
Viestit: 3152
Liittynyt: 01.02.2009 15:55
Paikkakunta: Nummela

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja black_van »

ymmärrän bxzxxm.n närkästyksen. Itse en ainakaan jaksa kuluttaa aikaa neuvotteluihin hinnasta. Kyllä jokaisella on näkemys mitä tavarasta haluaa niin voi laittaa hinnan näkyviin,mahdollinen ostajaehdokas toteaa että onko hinta sopiva,vai hieman tinkasta vai onko hinta niin paljon pielessä ettei edes kannata neuvotella. itse jätän myös tuollaiset ilman hintaa olevat "tarjoa" ilmoitukset noteeramatta
Black Van BX 1.9D -90 Megane 1.9dci -10
Avatar
Akaile
Viestit: 1977
Liittynyt: 01.02.2009 15:28
Paikkakunta: Espoo

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja Akaile »

Okei, otetaampa esimerkki: 2cv-piireissä pitkään pyörineenä tiedän aika tarkalleen mitä mistäkin nippelistä kehtaa edes yrittää pyytää, mutta Xantia-maailmaan lähes ummikkona tulleena voin kertoa, että oli hankala hinnoitella itselle tarpeettomia tavaroita. Tällöin mielestäni paras tapa on laittaa juurikin "tarjoa"-ilmoitus ja odotella mitä tapahtuu. Mielestäni tämä on melkoisen vahingotonta toimintaa, kun loppupeleissä markkinat sen hinnan määrää, mikäli on tosissaan luopumassa tavarasta..? Vai onko tällaisessa tilanteessa parempi jättää kauppaamatta sitruunapatongin puolella ja siirtyä vaikkapa nettivaraosan äärelle? Raskaampaa se on soitella hintatiedusteluja puhelimella kuin lähettää yksityisviestiä foorumilla mihin vuorokauden aikaan tahansa. Eikä maksa mittään! :shock:
Berlingo 1.9D -04, Xantia V6 Break -00, Xantia 1.8 16v Exclusive Break -00, Xsara 1.6i -00, GS Pallas -77, 2cv6 AK??? -76, 2cv-Super -71, 2cv6 -77, Dyane Super -73, Dyane -68
Avatar
kokemjne
Viestit: 4708
Liittynyt: 01.02.2009 15:49
Paikkakunta: 05460 Hyvinkää

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja kokemjne »

laittakaa sama systeemi kuin huutonetissä on.
lähtöhinta ja aikaraja. johonkin aikaan mennessä tulleet tarjoukset huomioidaan ja myyjän mieleinen voittaa.

se on selvää ,että jokaisella on joku ajatus tavaran hinnasta ja se on aina lähtöhinta. saa tinkiä tai korottaa, mutta vain jonkun ajan puitteissa.
Avatar
Ramsi
Viestit: 169
Liittynyt: 01.02.2009 13:11
Paikkakunta: Sastamala

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja Ramsi »

Hinnoittelu on mielenkiintoinen asia.
Pyydät liikaa, et saa edes tinkitarjouksia vaan maininnan suuruuden hulluudesta.
Pyydät liian vähän, ihmetellään mikä siinä on vikana, kun noin halvalla lähtee.
Et laita hintaa ollenkaan vaan pyydät tarjoamaan, kukaan ei uskalla/halua tarjota.
Avatar
Cikatti
Viestit: 5855
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Tuusula

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja Cikatti »

"Pyydät liikaa, et saa edes tinkitarjouksia vaan maininnan suuruuden hulluudesta.
Pyydät liian vähän, ihmetellään mikä siinä on vikana, kun noin halvalla lähtee.
Et laita hintaa ollenkaan vaan pyydät tarjoamaan, kukaan ei uskalla/halua tarjota."

Tällaisia suomalaiset ovat. Eikä kukaan osaa katsoa peiliin. Tinkausta ei osata eikä edes yritetä jos joku hikinen nippeli muka maksaa liikaa.
Honda Valkyrie F6C, Plymouth Fury Custom Suburban ja Pontiac Firebird Trans Am.
Avatar
2cvkimmo
Viestit: 3466
Liittynyt: 29.12.2008 22:50
Paikkakunta: Vallis Gratiae

Re: myyntipalstalla Hinnat!

Viesti Kirjoittaja 2cvkimmo »

Cikatti kirjoitti:Tinkausta ei osata eikä edes yritetä jos joku hikinen nippeli muka maksaa liikaa.


Pahus, määkin olen ostanut ihan pyyntihinnalla :lol:

Swappeja kiertäessä olen ottanut tavaksi ehdotella hinnan alennusta tyylillä "mää ajattelin tarjota tämän verran" ja ainakin omien kokemusten mukaan kaupanteko on ollut molempia osapuolia tyydyttävää rojujen vaihtoa.

Joskus aikoinaan kun romutarhoissa sai vielä aika vapaasti liikuskella, 20 markan seteli oli aika voimakas maksuväline. Yllättäen eurojen myötä joka ikinen nippeli maksoi edelleen kaksikymppiä. :shock: Näin se aika kuluu...
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Vastaa Viestiin