BX:n etutolpan paluuletku ja hetken mielijohde

Vika vai ominaisuus?
Avatar
rmattila
Viestit: 852
Liittynyt: 01.02.2009 13:01
Paikkakunta: VT 2
Viesti:

BX:n etutolpan paluuletku ja hetken mielijohde

Viesti Kirjoittaja rmattila »

Puolalaisesta paluuletkuhässäkästä meni taas vuodessa toinen letku poikki. Tuli hölmö idea, ja pitihän sitä heti kokeilla:

http://www.rmattila.com/images/remontit/bx_front_strut_leakage_return_union/

Vähän tuo on vielä krouvin tekoinen, mutta ajatusta voisi ehkä paremmalla ajalla kehittää eteenpäin. Alumiinista valaminen olisi yksi vaihtoehto, paksusta pellistä prässääminen toinen.
Mitä pahempi paikka, sitä pitempi jenka.
http://mattila.puheenvuoro.uusisuomi.fi/
http://alstuttu.org/
Avatar
eskere
Viestit: 2220
Liittynyt: 02.02.2009 00:17
Paikkakunta: Laukaa

Re: BX:n etutolpan paluuletku ja hetken mielijohde

Viesti Kirjoittaja eskere »

Hyvä idea kehitellä tuo palikkasysteemi :) Taitavat kohta paluuletkut loppua ja varastoissa olevat kovettua piloille, joten jotain uutta putkistoon olisi kehiteltävä.

Tuolta pohjalta ponnistaen tuli mieleeni; voiskos sen jousijalan reikää hiukan isontaa ja vääntää siihen kierteet ja siihen asentaa joku hydraulikulmaliitin tai banjoliitin, josta lähtisi vain yksi letku joka haaroittuisi kahdeksi y-haaralla vasta aivan lopuksi ennen kiinteitä putkia.... :roll:
Liitteet
banjoliitin.jpg
banjoliitin.jpg (2.9 KiB) Katsottu 2761 kertaa
Citroen Bx 19 Millesime -92 aut., Bx 19 TZI farm -92.
Vw K70L -72 museorek., mopedi Crescent Topper -67 museorek., Yamaha 80 Ygs-1 -71 museorek.
turtana
Viestit: 171
Liittynyt: 30.05.2011 18:45
Paikkakunta: Eurajoki

Re: BX:n etutolpan paluuletku ja hetken mielijohde

Viesti Kirjoittaja turtana »

Joskus noita tehtiin cnc koneella alumiinista, O rengas tiivistys ja 1/8 kierteet pääliosassa. Ei vaan ollut kysyntää 10 vuotta sitten :D
Vastaa Viestiin