Londonium-keikka tulossa ja ajattelin kysyä kokeneemmilta seuravaa asiaa: Oyster-card olisi tarkoitus hankkia, että pääsee liikkumaan kaupungissa. Mutta se leimaus. "Yellow card reader" on ihan ymmärrettävä juttu. Pink card reader joillakin asemilla taas ihmetyttää.
"Pink card readers on the Tube, DLR, London Overground and National Rail tell us which route you've taken so we can charge you the right amount. Some routes are cheaper than others, for example avoiding Zone 1."
Eli jos vaihtaa toiseen "Tubeen" määrätyllä asemalla, pitäisi lisäksi leimata "pink-lukijassa", että hinnat menisi kohdalleen. Eikö se pelkkä "keltainen leimaus" riitä hinnan määrittämiseksi?
(Berliinissä oli viime kesänä helppoa. Validoitu lippu taskussa riitti - ei "turhia" leimaamisia.)
Joukkoliikennekysymys: London tube etc.
-
C4_robotti
- Viestit: 2015
- Liittynyt: 01.02.2009 13:53
- Paikkakunta: JKL
Joukkoliikennekysymys: London tube etc.
- Liitteet
-
- card-reader-yellow.jpg (6.52 KiB) Katsottu 2281 kertaa
"Boss makes a dollar, I make a dime. That's why I poop on company time" (Karl Marx)
Re: Joukkoliikennekysymys: London tube etc.
Eipä tullut moiseen kiinnitettyä huomiota joulun aikaan kun tuolla olin. Metrot olivat osin lakossa, joten tuli useimmiten turvauduttua Lontoon loistaviin mustiin takseihin. Aika hyvin tuo on kyllä esitetty nettisivuilla http://www.tfl.gov.uk/tickets/14839.aspx Eli Pinkistä voi saada alennusta junan vaihdossa, kun pysyy esim. keskustan kalliimman sektorin ulkopuolella.
Tällä hetkellä citikaton
Re: Joukkoliikennekysymys: London tube etc.
Mekin käytiin vajaa vuosi sitten tuolla, ja Oysterit oli käytössä, mutta toi pink card reader on ihan outo juttu. Oltiin kyllä pääasiassa siinä keskustan alueella lukuunottamatta matkoja lentokentälle, joten ei tuolle varmaan ollut edes tarvetta. Oyster on kyllä kätevä, suosittelen.
C5 HDi 240 Tourer