Sivu 1/1
Bx käynnistysongelma?
Lähetetty: 02.03.2012 20:02
Kirjoittaja veekoo
Bx Gt 1.6 -90 ei käynnisty !
Mikähän vikana,jäi seisomaan viime syksynä kun ei lähtenyt käyntiin.Bensat oli vähänä,sitä lisättiinkin vaan ei lähtenyt käyntiin.Onko ruiskutuslaitteissa joku jekku?
Re: Bx käynnistysongelma?
Lähetetty: 02.03.2012 20:15
Kirjoittaja Tapsa 63
veekoo kirjoitti:Bx Gt 1.6 -90 ei käynnisty !
Mikähän vikana,jäi seisomaan viime syksynä kun ei lähtenyt käyntiin.Bensat oli vähänä,sitä lisättiinkin vaan ei lähtenyt käyntiin.Onko ruiskutuslaitteissa joku jekku?
Pumppu sökö jos kuivana pyöri...
Re: Bx käynnistysongelma?
Lähetetty: 02.03.2012 20:27
Kirjoittaja Kaapelimies
Vähänkö lisäsit bensaa? Onko auto kallellaan tankin puolelle? Jos molempiin vastaus on kyllä, niin välttämättä ei pisaraakaan ole mennyt tankille asti. 5 litraa pitäisi riittää jos auto ei ole niin kallellaan että bensatankin luukkua ei saa auki. Yläkuolokohdan anturin liittimet voisi puhdistaa akun vierestä laatikon päältä ja tulpanjohdot käyttää irti ja rapsutella hapettumat pois (molemmista päistä). Samoin bensapumpun releen liittimet voisivat kaivata puhdistusta, siinä apparin puolen lokasuojan päällä, ja ECUn virtarele (siinä vieressä).
Re: Bx käynnistysongelma?
Lähetetty: 02.03.2012 20:32
Kirjoittaja eskere
Ota bensa letku irti ja katso tuleeko bensaa kun käännät virrat päälle. Tarkista että on varmasti bensaa, sillä tankin suuaukko lokasuojan sisältä saattaa olla ruostunut ja tankissa on ämpärillinen vettä.
Tutki sitten kipinä.
Jos ei vieläkään lähde niin tarkasta sitten jakopään ajoitus.