Sivu 1/1

Vikakoodia pukkaa, arvauksia otetaan vastaan

Lähetetty: 30.04.2009 13:00
Kirjoittaja Savitaipale
Meän Xsara laittoi viime viikolla startatessa taas vikavalon palamaan. Ei mitään havaittavaa syytä, kulku on normaali. Luettiin koodit korjaamolla ja sammutettiin valo. Syttyi heti seuraavana päivänä startatessa taas uudelleen. Sarjassa vaikeasti paikallistettava riesa siis.

Saadut koodit oli P2299 (Kaasupolkimen asennon signaali kaasupoljin juuttunut) ja P0571 (Vakionopeuden säätimen / jarrukytkimen A-piirin virhetoiminto) Tuolle P2299:lle netti tarjoaa myös selitystä "Brake pedal position / accelerator pedal position incompatible"

Kaasupoljin meni vaihtoon viime kesänä, kun oli kulunut väljäksi, joten noinkohan vika siinä on. Onko muita ehdotuksia?

Re: Vikakoodia pukkaa, arvauksia otetaan vastaan

Lähetetty: 30.04.2009 17:25
Kirjoittaja Jankos
Noinniinkun koodien perusteella (googletelua) molemmat viittaisi jarrupolkimen kytkimiin. Niiden toiminnan tutkiminen ja vaikka vaihto... Uusikaan varmaan ole mahdottoman hintainen.

Re: Vikakoodia pukkaa, arvauksia otetaan vastaan

Lähetetty: 30.04.2009 19:12
Kirjoittaja 2cvkimmo
...toimiiko se vakionopeussäädin, ettei luule jarrutettavan?

Re: Vikakoodia pukkaa, arvauksia otetaan vastaan

Lähetetty: 01.05.2009 06:01
Kirjoittaja Savitaipale
Kun ei ole mitään vakionopeudensäädintä :(

Re: Vikakoodia pukkaa, arvauksia otetaan vastaan

Lähetetty: 01.05.2009 10:23
Kirjoittaja jahvet
perusasiat liittimet ja MAADOTUS katsoisin ensin