Sivu 1/1
C3:n kansiremppa
Lähetetty: 27.08.2012 23:01
Kirjoittaja kapani
Onko tiatoo C3:n 1.4 / 2002 vm. kansirempasta, eli osien saanti edullisesti, mistä? Motonet ei esim tuntenut 2002 vm:n osia lainkaan. Käykö tuoreempien mallien osat ? Erikoistyökalujen tarve tai muuta oleellista.
Vaihdoin keväällä uuden syylärin ja flektin. Flekti ei toiminut ilmeisesti? Missä sijaitsee flektin rele? Sulakkeet ja termostaatti olivat ok.

Re: C3:n kansiremppa
Lähetetty: 28.08.2012 13:25
Kirjoittaja Oldis
Kansiremppa, kansi koneistamolle, ja uudet ventiiilit? Ja ohjurit? Sitäkö tarkoitit? Ei kai siinä mitään ihmelisyyksiä ole normi 8 ventiilinen kone.
Marmoritiskiltä osat, toki sama kone löytyy myös Pösösestä.
Re: C3:n kansiremppa
Lähetetty: 28.08.2012 18:58
Kirjoittaja laakeri
Eikö tuntenut edes tiivistesarjaa? Jos ei, niin mitenkäs Osaset/AD/Fixus, paikalliset moottorikoneistamot ja nyrkkipajat? Ja toki ne, mistä muihinkin:
http://www.auto-artikkeli.fi/http://www.sitronen.fi/Tuon ikäisiäkin kolmosia voi kyllä löytyä purkaamoilta vähän ajettuina. Riippuen siitä, mitä kaikkea on kanteen tekemässä, voi vaihtokansi olla halvempi.
Re: C3:n kansiremppa
Lähetetty: 28.08.2012 19:36
Kirjoittaja Xari
Helpoiten ja yleensä halvemmalla ne osat saa sieltä mistä sen kannen koneistuksenkin, ja yleensä tietävät aika hyvin minkä firman osia kannattaa käyttää.
Re: C3:n kansiremppa
Lähetetty: 28.08.2012 22:36
Kirjoittaja olli__o
kapani kirjoitti:Onko tiatoo C3:n 1.4 / 2002 vm. kansirempasta, eli osien saanti edullisesti, mistä? Motonet ei esim tuntenut 2002 vm:n osia lainkaan. Käykö tuoreempien mallien osat ? Erikoistyökalujen tarve tai muuta oleellista.
Mitä kautta hait, ainakin nettihaussa on vain C2/C3 ->09 ja sen alta löytyy vuosimalli -02?
(muuten voisi olla tietysti sellainen väärä tulkinta että C3 vuosimallit alkaisi vasta -03)