Sivu 1/1

Apuva!

Lähetetty: 08.09.2012 12:52
Kirjoittaja harrykka
Kysymys Xantian lämmityslaitteen puhaltimesta; 1. virta päälle-puhaltaa..starttaus-ei puhalla 2.virta päälle-ei puhalla..starttaus-puhaltaa 3.virta päälle-ei puhalla..starttaus-ei puhalla..Voisko vika olla virtalukonpohjassa?????? :o

Re: Apuva!

Lähetetty: 08.09.2012 13:46
Kirjoittaja kokemjne
tuossa tapauksessa voi

Re: Apuva!

Lähetetty: 08.09.2012 13:47
Kirjoittaja kokemjne
eikä sillä " starttauksella " ole tuon kanssa mitään tekemistä.
kokeile pelkästään kääntämällä virta-avaimesta eri asentoihin ja etsi paikka missä ei enää puhaltele. startatessa ei tarviikkaa puhaltaa.

Re: Apuva!

Lähetetty: 08.09.2012 16:07
Kirjoittaja Tapsa 63
No,virtalukonpohja se kuitenkin vialla on.

Re: Apuva!

Lähetetty: 09.09.2012 12:22
Kirjoittaja laakeri
harrykka kirjoitti:Kysymys Xantian lämmityslaitteen puhaltimesta; 1. virta päälle-puhaltaa..starttaus-ei puhalla 2.virta päälle-ei puhalla..starttaus-puhaltaa 3.virta päälle-ei puhalla..starttaus-ei puhalla..Voisko vika olla virtalukonpohjassa?????? :o
Katso ensin sitä Xantiaa takaa päin. Jos takavalojen yläosat ovat tummat, on vika virtalukonpohjassa. Voit varmistaa sen kokeilemalla takalasinlämmittimen toimivuutta puhaltimen toimimattomuuden aikana. Jos molemmat ovat poissa pelistä, niin vika on virtalukonpohjassa. Jos taas takavalojen yläosat ovat vaaleat, niin sitten on suurempi mysteeri. Silloin kun ei pitäisi puhaltaa ennen starttausta, koska ilmastointi saa herätteen laturin kenttäpiiriltä.

Tai jos et halua auton takana seisoskella, niin kyllä se vuosimalli (uusi- vai vanhakoppainen) selviää rekisteröintitodistuksestakin. :roll:

Re: Apuva!

Lähetetty: 19.10.2012 20:42
Kirjoittaja harrykka
Olisko kellään myynnissä Xantian virtalukkoo..halpaa ja toimivaa?..vm.-96

Re: Apuva!

Lähetetty: 19.10.2012 20:54
Kirjoittaja black_van
harrykka kirjoitti:Olisko kellään myynnissä Xantian virtalukkoo..halpaa ja toimivaa?..vm.-96
On kyllä,auto lähdössä paaliin ja siitä joutaisi kyllä virtalukko pullakahveilla. Tämä olisi turbodieselin virtalukko,tiedä sitten käykö

Re: Apuva!

Lähetetty: 19.10.2012 21:15
Kirjoittaja avbx
Voi sen virtalukon purkaakin ja puhdistaa palaneet kontaktit. Itse releistin kyseisen virtapiirin.

Re: Apuva!

Lähetetty: 19.10.2012 22:25
Kirjoittaja Visa-mies
black_van kirjoitti:On kyllä,auto lähdössä paaliin ja siitä joutaisi kyllä virtalukko pullakahveilla. Tämä olisi turbodieselin virtalukko,tiedä sitten käykö
Tarvetta olis ehjille penkeille, ehjälle takaluukulle, kirkkaille takavaloille ja ohjausvaihteessa olevalle venttiilille. Ilmoittele, jos jotain näistä löytyy kohtuullisessa kunnossa niin tehdään kaupat osista.

Re: Apuva!

Lähetetty: 20.10.2012 11:36
Kirjoittaja Rosberg
Multa löytyy uusi eli käyttämätön lukko 25€ +pk