Sivu 1/1
Berlingon ehostusta
Lähetetty: 16.12.2012 17:08
Kirjoittaja M4ketech
Eli transit myytiin ja samana päivänä piti saada uusi auto. Monia autoja Käytiin katsomassa ja illaksi oli sovittu Berlingon mahdolliset kaupat.
No omistaja ajoi töistä kotiin autolla sekä auto muutenkin vaikutti ihan hyvältä, hiljainen, penkinpäälliset kiinni ja suhteellisen siistikin. autolla rullattu 260tkm ja viimesin huoltokirjan leima 220tkm. Parivuotta sitten käytetty huollossa jäähdytinnesteen katoamisen takia (1500e maksanut) jäähdytin vain vuotanut mutta konekkin avattu

(ilmeisesti jakopää vaihettu samalla, toivotaan).
900e ja auto vaihtoi omistajaa. Olen kyllä tyytyväinen autoon, varsinkin kun hetkellisesti voi joutua kuljettamaan 4 ihmistä ja koiraa niin tähän kyllä mahtuu. Auto on 23. pihassa käyvä, mutta eka citikka.
Ainoa mikä häiritsee on takapään kolina, kuulostaa jarrukengiltä. Jarrut muutenkin suht tehottomat.
Nyt jo tehty:
-Penkinpäälliset lähti saman tien hiiteen.
-Kasettisoitin lens mäkkylään ja tilalle tuttu ja turvallinen kenwoodin usb- ja aux-liitännöillä. Samalla radio siirtyi ylälokeroon.
Pitäisi tehdä:
-Normi huolto (kaikki suodattimet ja öljyt)
-Jarrujen uusintaa.
-Takapään kolina paikallistaa, tosin vahva tunne on että käsijarrukenkä irti tai jotain muuta vastaavaa.
Laittelen kuvia ym kun kerkeän napsimaan.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 18.12.2012 17:22
Kirjoittaja M4ketech
Hiljaisen elon jälkeen kävin ulkoiluttamassa autoa ja räpsin kuvia. Ekaan kertaan availin konepellinkin tänään
Takakaarista lähtee maalia lohkeilemaan, nyt vedin hätäsesti suoja-aineen päälle ennen kuin pääsen paneutumaan paremmin.

Myös konehuoneen yksi letkupaikka ihmetyttää, edestäpäin katsottuna vasemmalla puolella öljytikkua aika syvällä. Mitähän tuossa kuuluisi olla kiinni?


Sitten yleisilme, tosin pitänee "muutaman" kerran varmaan vahata:

Kolina näillä näkymin paikallistettu repsikan takajarruun. Laturin hihna menee vaihtoon lähipäivinä ja lasejen tummennusta mietitään, tosin menee ammattilaiselle kun pinta-alaa liikaa omaan mieleen

Ehdotuksia, kommentteja ym. kaivataan.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 18.12.2012 18:23
Kirjoittaja sitikkaporo
Itsellä oli -99 1,8 Berlingo, joka hoiti eleettömästi tehtävänsä, kuluvia osia vaihdeltiin. Takana jonnii verran jarrut kolisi mutta leimalla jarrut olivat hyvässä iskussa joten ei tullut auottua niitä.
Tuohon maalipintaan kokeilisin samaa mitä omaani tein, eli myllytystä. M*tonetistä hain muistaakseni 40 euron myllytyskoneen, jonka käytön ihmeekseni jopa opin. Tosin kävi kuten yleensäkin, eli kun työskentelyn oppi, oli homma jo ohi. Mutta kyllä se kannattikin, työstettyyn pintaan oli ilo vetäistä vaha.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 20.12.2012 00:38
Kirjoittaja M4ketech
Nyt alkaa kyllä tuo jarrujen kolina jo häiritä. Laturin hihnakin vinkuu, pitänee vaihella viikonloppuna.
Mites muilla lähtee käyntiin kyseinen auto? tuntuu että kun avaimesta kääntää niin startti pyörisi hitaasti ja tuskasesti käyntiin

Voi olla tietty tuntuma, mutta mielestäni startti ei pyörähdä yhtä ilosesti ja nopeasti kun muissa autoissani.
Kukaan ei ilmeisesti osaa sano tuosta letkupaikasta joka näkyy kuvassa? Jos jollain on 1,8l berlingo niin olisin kiitollinen konehuoneeseen vilasusta ja kertomisesta mitä siihen kytketään.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 26.12.2012 00:54
Kirjoittaja M4ketech
Huomasinkin että autolla rullattu 229tkm ja huollossa käyty 220tkm
Näillä keleillä jarrutin perjantaina kauppareissulla niin hirveä pamahdus ja koko auto heilahti, taitaa takajarruissa olla jotain pahasti vialla

Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 26.12.2012 12:29
Kirjoittaja Pasis
Noissa on ollut tyyppivikana ainakin tajajarrujen kitkapinnan irtoaminen jarrukengistä.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 27.12.2012 19:20
Kirjoittaja M4ketech
No samalla menee näillä näkymin kaikki: palat, kengät, levyt, rummut ja vaijerit vaihtoon.
Onkos noista mitään ohjeita vaihdoista? tuntuu että jossain menee helpolla ja joissain autoissa tehty niin pirun hankalaksi. Lähinnä sen takia kysyn kun jarrut on levällään niin on kiva alkaa etsimään ohjeita

Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 01.01.2013 19:19
Kirjoittaja M4ketech
Hiljaista on, eli kyllähän nuo jarrut varmaankin oppii (taas) sitä mukaan kun availee.
Takakaarista lähtenyt maali ihmetyttää, alla ei ruostetta eikä mitään mutta maali lohkeilee irti
Toivotaan ettei kovin paljon lähe irti, muuten on koko kylki paljaana
Muutenhan tuo on toiminut hyvin, mutta lämpösenä auto saattaa täristää tyhjäkäynnillä ja viimeeksi ajoin kahville serkun tykö niin lähdin, ykkönen silmään ja menoksi, kappas sammu siihen ja sai sahata käyntiin

Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 01.01.2013 19:24
Kirjoittaja Ralle
M4ketech kirjoitti:Hiljaista on, eli kyllähän nuo jarrut varmaankin oppii (taas) sitä mukaan kun availee.
Takakaarista lähtenyt maali ihmetyttää, alla ei ruostetta eikä mitään mutta maali lohkeilee irti
Toivotaan ettei kovin paljon lähe irti, muuten on koko kylki paljaana
Muutenhan tuo on toiminut hyvin, mutta lämpösenä auto saattaa täristää tyhjäkäynnillä ja viimeeksi ajoin kahville serkun tykö niin lähdin, ykkönen silmään ja menoksi, kappas sammu siihen ja sai sahata käyntiin

Tuo maali on voinut saada ihan hiekkasuihkua tai kiviä päällensä ja siksi lohjennut.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 05.01.2013 13:51
Kirjoittaja M4ketech
Hmm odottelin pesun jälkeen kaveria kaupasta, piti mennä "vähän aikaa" no pidin autoa käynnissä, tyhjäkäynti tuntuu heittelehtivän vähäsen ja täristää.
Varmaan tulpat olisi ainakin vaihtokunnossa.
Eli lista mitä tehdä:
-Takajarrukengät + asennusarjat (+mahd. käsijarruvaijerit)
-Tulpat
-Takakaarien fiksaus
Kaiken lisäksi autossa haisee aina bensa kun on käynnissä, varsinkin jos on hallissa niin hirveä löyhkä sisällä
Saakos tähän mistään halvalla avainaihiota. Tai tuota muovista osaa. Kun itellä nappula rikki siitä ja piirilevy näkyvissä sekä kaiken lisäks avain heiluu muoviosassa.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 05.01.2013 14:06
Kirjoittaja Ralle
Kiristä konehuoneesta bensaletkut. Olikos tää 1.8 vai??? Jos niin tulo ja paluu on siinä apukuskin puoleisessa päässä ruiskutukkia.
Tyhjäkäynnin heittely voi johtua tyhjäkäyntimoottorin likaisuudesta tai niinkuin se itsellä joskus oli, likaisesta map-anturista.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 05.01.2013 17:49
Kirjoittaja M4ketech
Tänää käytii koiran kanssa puistossa jonkin matkan päässä autolla. Aloin katella niin taas tankille. Nyt kattelin kuitteja ja laskin niin 20€ / 11-12 litraa per 100km kaupungissa.
Eli tulpat ainakin nopeesti vaihtoon. Juu on 1.8 koneella, osaako ralle sanoa tohon letkupaikkaan konehuoneessa jotain?
tässäkin automerkissä "lucasaskat" osat, jarrutkin kalleimmat mitä on 23 auton aikana vastaan tullut

Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 06.01.2013 13:13
Kirjoittaja sitikkaporo
Mun Berlingo 1,8i -99 vei kaupunkiajossa 8-9 litraa, tosin mun kaasujalka onkin aika kevyt yleensä. Maantiellä vei väkisin sen 7 litraa, sen alle en tainnu päästä muutoin kuin 80 rajoitusalueella kesällä.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 07.01.2013 10:01
Kirjoittaja Lauri
M4ketech kirjoitti:Saakos tähän mistään halvalla avainaihiota. Tai tuota muovista osaa. Kun itellä nappula rikki siitä ja piirilevy näkyvissä sekä kaiken lisäks avain heiluu muoviosassa.
Tilasin viime vuonna Ebaysta perän ykköskorin Berlingoon. Laita hakusanaksi esim "berlingo key fob". Hinnat vaihtelevat parista eurosta ylöspäin. Ole tarkkana mitä tilaat, sillä myynnissä on pelkkiä muoviperiä ja myös sellaisia, joissa on kaivertamaton avain kiinni. Jos et tarvitse "avain osaa", niin suotta sellaista tilaat.
Vaihtotyö on vaivaton. Vanhasta perästä siirrät "tekniikan" uuteen ehjään perään ja homma on valmis. Vanhasta kuoresta metalliosa (avain osa) lähtee voimakkaasti vetämällä irti. Avaimeen tai autoon ei tarvitse tehdä mitään uudelleenkoodauksia kunhan et hukkaa ajoneston sirua vanhaa avainta avatessasi.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 07.01.2013 16:07
Kirjoittaja M4ketech
Ei muuten löydy tota avaimen koteloa helpolla, tuossa kun on vain yksi painike.
Ebaytä tuli selattua aika paljon, ilmeisesti veholla tietävät mutta hintaakin on

Tommoselle olis tarve
http://www.ebay.co.uk/itm/Citroen-Saxo- ... 27c7c319d6Mutta itselläni vain tuo iso nappula jonka vieressä led.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 07.01.2013 16:12
Kirjoittaja citrique
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 07.01.2013 16:20
Kirjoittaja Pasis
M4ketech kirjoitti:Ei muuten löydy tota avaimen koteloa helpolla, tuossa kun on vain yksi painike.
Ebaytä tuli selattua aika paljon, ilmeisesti veholla tietävät mutta hintaakin on

Tommoselle olis tarve
http://www.ebay.co.uk/itm/Citroen-Saxo- ... 27c7c319d6Mutta itselläni vain tuo iso nappula jonka vieressä led.
Haittaako se ylimääräinen pikkunapin reikä/kumi siinä jotain, jossa ison napin reikä/kumi oikeassa paikassa ? Ledin paikka väärä ?
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 07.01.2013 16:39
Kirjoittaja M4ketech
Eipä tuo haittane. Tosin ei näytä olevan saman kokonen tuo kuori. Mites hitossa itse avainosa lähtee muovista irti, nyitty ja vedetty mutta ei.
Re: Berlingon ehostusta
Lähetetty: 07.01.2013 18:14
Kirjoittaja M4ketech
Iskin tuon avaimen tukkoon muovinpalalla ja epoksilla. Pitänee tilata ilmeisesti koko muoviosa + avain (metalli) ja kolvata uudet nappulat levyyn. Piirilevyssä oli toiselle napille paikka mutta ei ollut kiinni
Etujarrut tsekattu läpi ja varmaankin vasta uusittu. Eli koko takapään jarrut menee ekana remonttiin, samalla hoidetaan kaaret kuntoon. Sitten panostetaan vasta moottorin puolelle.
Uusi autokin olisi jo kiikarissa työn puolesta, mutta saa nähä keretäänkö tämä tekemään vai myydäänkö kohta jo pois
