Sivu 1/2

Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 08:50
Kirjoittaja 2cvkimmo
Suuri yleistekninen aikakauslehti otti uusimmassa numerossaan testatakseen ns. Premium-farmarit (!). Toimittaja joutui heti aluksi selittelemään "lukijoiden hämmästystä" miksi joku DS5 oli otettu mukaan Mersun, Bemarin, Volvon ja Audin rinnalle.

Testin tulos ei ollut yllätys: voittaja on _aina_ VAG-konsernin edustaja, nyt Audi. Testivoittaja voi olla toki myös Seat, Skoda tai perinteisimmin VW. Ja kun mukana on Citikka, voidaan ihastella hiljaista kulkua ja hienoja ominaisuuksia, mutta voittajalle valitaan aina vakiofraasi "voitto tuli tasaisella suorituksella" ja ajo-ominaisuuksissa on tärkeää, että männynneulasenkin ylittäminen tuntuu heti ohjauspyörässä. Mallivalinnoissa testiin ei tietenkään haitannut, että esimerkiksi Mersun neliveto oli perushinnaltaankin 13 t€ tyyriimpi kuin Citikka.

Ei siinä mitään, testiin valitut ajokit ovat kaikki hienoja ajettavia ja varmasti ilo haltijalleen. Jotenkin vain väsyttää, että testin lopputuloksen voi aina arvata jo kansikuvasta.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 09:35
Kirjoittaja Akaile
Heh, juuri bongasin ohikävellessäni työpaikan lehtihyllystä kyseisen lehden, katse tietenkin kiinnittyi sitikkaan kansikuvassa. Hyvä, että raportoit, nyt ei tarvitse edes vaivautua lukemaan ko. artikkelia. :lol: :lol:

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 09:58
Kirjoittaja Lauri
Nykyajan autovertailut ovat muutenkin puuduttavia luettavia kun oikeita eroja ei vertailtavien autojen välillä juuri ole muussa kuin autojen hinnoissa ja keulamerkeissä. Miinuksia joudutaan oikein etsimään ja ne ovat sitten jotain sellaisia kuin: "takamatkustajien keskikyynärnoja pitää klonksuvaa ääntä" tai "merkki x oli merkkiä &%¤ testiradalla 370 km/h nopeudella tehdyssä väistössä aavistuksen epävakaampi". Tai sitten, että "ranskalaisauton istuinlämmittimen säätönapin epälooginen sijoittaminen penkin etureunaan pudottaa sen vertailujoukossa kuudenneksi. Volkswagen on loppupisteissä selkeä ykkönen, koska nappi löytyy radion vierestä eikä takamatkustajien käsinoja klonksu. Skoda nousee kakkoseksi, vaikka sen pyyhkijän sulka pitääkin oudon kumahduksen lumia kopistellessa. Teat Masturbo on kolmantena erikoisesta tyylistään huolimatta." 8-)

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 10:08
Kirjoittaja ealab
Niin, mersussa pitää olla 4-veto, jotta pärjää edes kakkoseksi VAG-vaunujen jälkeen. On ne niin huippuja. Muut sitten enemmän mielipiteitä ja valintakysymyksiä. TM:n lukijoille jätetään ajattelemista. Ja kun maantieliikennettä tarkastellaan, niin ajattelu on kateissa. Siitä ei voine olla eri mieltä.
Ps. Joskus TM/Hl-testeissä sai auto paljon miinuspisteitä, kun lämmönsäätövivusto ja tuhkis olivat "väärässä" paikassa. Vaikka tuhkis oli ylhäällä keskellä kojelautaa*, eikä alhaalla jossain keskipanelissa. *Eipä paljon tarvinnut katsetta siirtää ajamisesta....Ja oli myös tasapuolisesti hantillekin...

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 10:55
Kirjoittaja sitikkaporo
Huomasitteko, että DS5 jousitusta moitittiin liian kovaksi viritetyksi :roll: Enpä olis tällasta uskonut lukevani TM:n sivuilta kun puhutaan ranskalaisista ajoneuvoista. Toki kovaksihan Citroen-miehet ovat DS5 jousitusta moittineetkin koeajojen yhteydessä, ei siinä mitään..

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 11:26
Kirjoittaja zX-files
Lukekaapas se Kolopallon testi niin tulee rankkaa kritiikkiä DSGeelle, taas kerran :lol:
Ja kolme vuotta vanha pistokoeajettu yksilö on mätä :shock:

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 12:29
Kirjoittaja Putkimies22
TM ei itse ymmärtääkseni saa valita autojaan vaan pyytävät maahantuojalta autoa testiin ja en toimittavat mitä haluavat tai ovat toimittamatta.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 12:36
Kirjoittaja Posambique
Niin, piti tuohon samaan tarttua.

Milloin on viimeksi Citroen menettänyt pisteet koska alusta on kivireki?
Mihin on maailma menossa? Vaihtoehdot häviävät automarkkinoilta, kyllä näin on vissi...

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 12:53
Kirjoittaja Teuski
sitikkaporo kirjoitti:Huomasitteko, että DS5 jousitusta moitittiin liian kovaksi viritetyksi :roll: Enpä olis tällasta uskonut lukevani TM:n sivuilta kun puhutaan ranskalaisista ajoneuvoista. Toki kovaksihan Citroen-miehet ovat DS5 jousitusta moittineetkin koeajojen yhteydessä, ei siinä mitään..

...kovemmat citroën-miehet moittivat jousitusta olemattomaksi jo ihan speksien perusteella ;)

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 13:27
Kirjoittaja timonum
Nyt meni kuppi nurin.Tähän loppuu yli 40v-TM tilaus.
Lehti on muuttunut wv mainoslehdeksi ja vain wv on voittaja, masentavaa

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 13:56
Kirjoittaja zX-files
Putkimies22 kirjoitti:TM ei itse ymmärtääkseni saa valita autojaan vaan pyytävät maahantuojalta autoa testiin ja en toimittavat mitä haluavat tai ovat toimittamatta.


Juu ja ei.
Automaahantuojalla on yleisimmistä malleista useampia lehdistöautoja. Joskus auto "lainataan" autoliikkeen myyntirivistä. Lisäksi käytetään oman väen autoja jollei sopivaa muuten löydy. Itse olin yksi kerta lehdistökoeajolla firman tj'n autolla :D
Eli asia sovitaan yhdessä, koska lehdistökoeajo on aina markkinointia, ja vaikka tulos ei olisi paras mahdollinen, niin tuotteen näkyvyys kyllä korvaa auton kulumisen koeajossa.
Deesufemmasta olen itse laskenut näkyneen neljä eri lehdistöautoa. Ceekuukkaa oli vain yksi viimeksi. Eli sen suhteen joutui tyytymään siihen mitä annettiin..

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 20:11
Kirjoittaja jptcool
Testin ainoa positiivinen asia on loppukaneetti:
TM:n perinteisillä vertailupainotuksilla on päästy seuraavaan lopputulokseen, mutta painoarvoja
muuttamalla voi rakentaa itselleen mieleisen painotuksen ja katsoa, mikä autoista silloin on ykkönen.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 20:37
Kirjoittaja Pete H
Ihmisethän sen tekevät sen testin ja jos tykkää VW stä, niin ok. Ei sitikka niin hyvä ole oikeasti. VW on hyvä auto, mersu myös. Mutta olen kyllä samaa mieltä siitä, että testit noudattavat tiettyä linjaa. Onko siinä hitustakaan totuutta, on sitten eri juttu. Itse uskon, että on. Pitkäänhän tuo on ollut tiedossa, joten ei kai yllätys enää.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 21:12
Kirjoittaja Tepi
sitikkaporo kirjoitti:Huomasitteko, että DS5 jousitusta moitittiin liian kovaksi viritetyksi :roll:


Se on jäykkä. Kävin itse koeajamassa DS5 THP:n kesäkelissä ja etenkin kaupunkivauhdeissa se oli erittäin jämäkkä ettenkö sanoisi. Mitä enemmän vauhtia lisäsi niin sitä paremmin se jousitus toimi. Väärä viritysaste siis...

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 21:43
Kirjoittaja laakeri
Tepi kirjoitti:
sitikkaporo kirjoitti:Huomasitteko, että DS5 jousitusta moitittiin liian kovaksi viritetyksi :roll:
Se on jäykkä.
Liekö nykytrendi citikallakin sitten? Toissakesänäköhän mie kävin C5:sta kokeilemassa ja turhan kovalta senkin jousitus miun makuun vaikutti, vaikka muuten vaikutti ihan kivalta :(

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 22:07
Kirjoittaja Huikko
timonum kirjoitti:Nyt meni kuppi nurin.Tähän loppuu yli 40v-TM tilaus.
Lehti on muuttunut wv mainoslehdeksi ja vain wv on voittaja, masentavaa


Lehti muuttui tuommoiseksi 90-luvun puolivälissä kun VAG-konsernin autoon saatiin ilmastointi varusteeksi edes johonkin malliin. Sen jälkeen työsuhdepassatilla ajavat toimittajat ovat saunoneet homman kotiin.

Törkeämpää kotiinpäinvetämistä näkyi silti aikanaan siinä että Salora/Asa/Luxor/Finlux/Nokia voitti AINA televisiotestit, vaikka samaan aikaan ko. televisiot aiheuttivat tulipaloja ympäri maata....No Salon televisiotehtaalle kävi kuten VAG:llekin tulee käymään. Pelkällä nimellä ja vanhalla maineella saa vain tietyn verran siimaa.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 22:35
Kirjoittaja Natero
En viitsi puuttua ko. testin tuloksiin, mutta haluan ilmaista mielipiteeni ko. lehden tasosta:
TM on alkuvuosien asiallisen linjan jälkeen muuttunut autoihin jollain tavoin liittyväksi 7-päivää tyyppiseksi julkaisuksi.
Täyttä paskaa alkoi tulla tuutin täydeltä jo monia vuosia sitten. Lopetin kestotilaukseni aikoinaan, koska en kehdannut maksaa varsin värittyneestä "informaatiosta".
Jos viihdettä haluaa, 7-päivää ja tekniikan muolima ovat hyvä valinta.
Asiallista tietoa löytyy oikeista lehdistä.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 23:21
Kirjoittaja Hessu
TM:n eläköitynyt autotoimittaja J. Sukava teki varsin lämpimän ja myönteisen oloisen artikkelin C4 Picassosta aikoinaan, joten se osaltaan kannusti minuakin moisen hankkimaan. Viime aikaisista konsernituotteiden koeajoista esim. Peugeot 208 oli hyvinkin kolea sävyltään. Saattaa tietysti olla aihettakin, en tiedä.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 04.01.2013 23:54
Kirjoittaja Xari
Naisten lehtiinhän tuo lasketaan, testeissä on pölynimuria ja sauvasekoitinta :lol:

Lukekaas joskus TM:n virolaista versiota, se on vielä tehty miehille :mrgreen:

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 05.01.2013 00:12
Kirjoittaja Lemon
Xari: mitä eroo miesten ja naisten lehdillä? Luuletko että sauvasekoittimet ja pölynimurit kiinnostaa kaikkia naisia eikä ketään miestä? Tai olenksmää sitte poikkeustapaus kun pölynimurit ei juurikaan jaksa kiinnostaa? Etkaisää ny vaan lue naisia johki miehiä alempaan kastiin? :shock:

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 05.01.2013 00:14
Kirjoittaja citroen for ever
Vertailuhan tehdään niin, että lehti pyytää autot tietyin rajoituksin (hinta, kokoluokka,tms) maahantuojalta vertailuun. Sitten lauma lehden toimittajia ja avustajia (mukana ammattikilpa-ajajia ja "tavallisia tallaajia) ajelee autoilla tietyt kokeet ja antaa arvostelut ko autolla ja näistä lasketaan keskiarvo josta tulee ko osion pisteytys autolla. Osa asioista on suoraan kellolla/mittaamalla saatavia tuloksia. Itse olen tuon DS5 käynyt koeajamassa ja 9 citikan kokemuksella voin vain todeta, että oli ISO pettymys. Ajaisin mieluummin kunnossa olevalla BX.llä kuin kiduttaisin itseäni natsihetekalta tuntuvalla DS5:llä. Itseasiassa kunnossa oleva beksi päihittää talviolosuhteissa ajo-ominaisuuksillaan II-koppasen femman mennen tullen.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 05.01.2013 01:01
Kirjoittaja rape
Onkohan testituloksilla mitään yhteyttä siihen, kuinka paljon autonvalmistajan tuotteita markkinoidaan lehdissä? Olisi mielenkiintoista nähdä selvitys testimenestyksen suhteesta julkaistuihin mainoksiin. Minulla on käsitys, että testimenestys korreloituu mainossivujen lukumäärään.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 05.01.2013 08:19
Kirjoittaja Hessu
Taitaa olla sitikan tuotteissa sellainen vaihe menossa, että yritetään päihittää premium-sakemanneja heidä omilla aseillaan mutta ei oikein vielä osata. Kuitenkin kaikki perinteiset sitikan hyveet ovat jo lentäneet romukoppaan tässä vaiheessa.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 05.01.2013 10:37
Kirjoittaja zX-files
rape kirjoitti:Onkohan testituloksilla mitään yhteyttä siihen, kuinka paljon autonvalmistajan tuotteita markkinoidaan lehdissä? Olisi mielenkiintoista nähdä selvitys testimenestyksen suhteesta julkaistuihin mainoksiin. Minulla on käsitys, että testimenestys korreloituu mainossivujen lukumäärään.


Tuossa selvityksessä alkaa häntä helposti heiluttaa koiraa. Eli hyvä menestys tarkoittaa, että tuotetta aletaan myös markkinoida enemmän, koska voidaan olettaa olevan mahdollisuus lisämyyntiin. Mutta samalla logiikalla pitäisi heikommin menestyneiden vähentää sivumäärää, vaikka juuri niille markkinointi vastaiskuna olisikin tärkeintä. Syy ja seuraus ei siis ole ihan noin selkeää.

Re: Vagniikan Maailma ei yllättänyt taaskaan

Lähetetty: 05.01.2013 13:16
Kirjoittaja Savitaipale
Sanna Ukkolan blogi joulukuulta

http://yle.fi/uutiset/sanna_ukkola_viiden_tahden_toimittajat/6418877

Noinkohan ne on autolehdetkään immuuneja "yhteistyölle".