C5 Hydroactive 3

Vika vai ominaisuus?
arthorius
Viestit: 3
Liittynyt: 16.02.2013 13:24

C5 Hydroactive 3

Viesti Kirjoittaja arthorius »

Olen uusi C5 -03 break tyytyväinen omistaja. Mutta jousitus. Istuessani autoon kompura alkaa surista ja alkuun oletinkin jousituksen olevan kunnossa.
Mutta ajaessa asvalttikuoppaan kuuluu aina ikävä pamaus ja pysähtyessä tuntuu kuin pyörät olisivat kiinni rungossa, mitään niiausta ei siis tapahdu.
Lisäksi sport-nappia painaessa jousitus ei muutu eikä reagoi painamiseen millään tavalla. Eli mitään sitikkamaista pehmeyttä ei ole.
Kysyn siis paremmin tietäviltä joitain tarkastusneuvoja mahdollisen sähkövian tai kontaktihäiriöiden löytämiseksi ennen kuin painelen kauppaan uusia
kaasupalloja ostelemaan. Autolla on tosin ajettu n 200000 eli pallovika on ilmeinen mutta luulisi jousituksen silti edes jollain lailla toimivan. Mitä mieltä
olette?
Avatar
kaseva
Viestit: 1878
Liittynyt: 01.02.2009 13:01

Re: C5 Hydroactive 3

Viesti Kirjoittaja kaseva »

Oleks kokeillut painella auton nurkkia moottorin käydessä? Viallinen pallo on helppo havaita, se kun on ihan kivikova. Hydeneste itsessään ei painu kokoon yhtään.

Siihen en ota kantaa mitä femman pallot kestää, en ole kyllä kuullut koskaan tyystin hajonneista mut en pitäis sitäkään mitenkään mahdottomana.
__________________________________________________________________
G11 730d xDrive -16 | V60 D3 Inscription -19 | 96 V4 1980 | Goldwing 1200 Interstate 1986
Avatar
svc
Viestit: 4073
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Eteläkärki

Re: C5 Hydroactive 3

Viesti Kirjoittaja svc »

arthorius kirjoitti:Lisäksi sport-nappia painaessa jousitus ei muutu eikä reagoi painamiseen millään tavalla.
Ei sen pitäisikään muuttua. Toisinkuin Hydractive II, 3+ muuttaa ainoastaan ohjelmaa, jolla jousituksen jäykkyyttä muutetaan ajotilanteen mukaan.

Jousitus menee siis edelleen jäykkään tilaan portaittain mutta hieman nopeammin.
"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
arthorius
Viestit: 3
Liittynyt: 16.02.2013 13:24

Re: C5 Hydroactive 3

Viesti Kirjoittaja arthorius »

Mulle tuli tänään uusi mahdollinen syy-yhteys. Aamulla lähtiessä ohj. teh. ei toiminut. Tuli ajellessa nuoruus ja sen aikaiset tehostamattomat
mieleen. Palattuani katsoin että mikäs remmi tuossa on. Se oli se kiilaremmi joka pyörittää mm. ohj. tehostinta. Remmi oli siis niin loppu ja
löysällä että oli ihan itsekseen hypännyt pois keloilta katkeamatta. Täytyy kokeilla sitä kulmien painamista kunhan saan uuden remmin. Se
HA3:n automaattinen koveneminen kävi kyllä mielessä mutta kun se sport-nappi ei muuttanut mitään...
kaselin
Viestit: 1594
Liittynyt: 04.02.2009 16:31
Paikkakunta: Tampere

Re: C5 Hydroactive 3

Viesti Kirjoittaja kaselin »

Joo laita remmi kiinni mutta se ei jousitukseen vaikuta, jousituksessa on sähköpumppu ainoastaan öljyt on yhteiset tehostajan kaa. Joko katoit öljyt.
C5 1,8 Break -03 Peugeot Expert TD -00 Honda GL1800 -08 edesmenneet 2CV4 -72 2CV6 -82 Peugeot Satelis 500 -08
Avatar
svc
Viestit: 4073
Liittynyt: 01.02.2009 13:03
Paikkakunta: Eteläkärki

Re: C5 Hydroactive 3

Viesti Kirjoittaja svc »

arthorius kirjoitti:Remmi oli siis niin loppu ja löysällä että oli ihan itsekseen hypännyt pois keloilta katkeamatta. Täytyy kokeilla sitä kulmien painamista kunhan saan uuden remmin. Se HA3:n automaattinen koveneminen kävi kyllä mielessä mutta kun se sport-nappi ei muuttanut mitään...
On käynyt tuuri, ettei se hihna ole päätynyt jakopäähän. Kannattaa uusia kiristin samalla, sillä itsestään se hihna ei löysty. Kas kun latauksen puutteesta ei tullut mitään hälytyksiä?
"Pitäähän miehellä leluja olla..."
C5 2.0 HDi -11, Seat León eHybrid -21
kaselin
Viestit: 1594
Liittynyt: 04.02.2009 16:31
Paikkakunta: Tampere

Re: C5 Hydroactive 3

Viesti Kirjoittaja kaselin »

Kannattaa molemmat "rullat" kiristin ja ohjainrulla uusia, tai ainakin tarkistaa että ovat kunnossa (laakeri ja kiristimen väljyys)
C5 1,8 Break -03 Peugeot Expert TD -00 Honda GL1800 -08 edesmenneet 2CV4 -72 2CV6 -82 Peugeot Satelis 500 -08
Oldis
Viestit: 832
Liittynyt: 01.02.2009 17:56
Paikkakunta: Imatra

Re: C5 Hydroactive 3

Viesti Kirjoittaja Oldis »

laita ensin säiliöön öljyä, voi auttaa paljon. Mulla meni ohjaustehostus kun öljyn pinta painui alas.
Ei enää C5 farkkua. Minulla 02 mallinen 206 pösö. Vaimolla 207 Peugeot Sport vm 06
Vastaa Viestiin