Sivu 1/1

C5 kuskin ikkuna soutaa ja huopaa

Lähetetty: 05.05.2013 09:49
Kirjoittaja Peltipailakka
Muutama päivä sitten ilmeni uusi ominaisuus tuossa C5 kuskin puoleisessa sähköikkunassa. Aukee normisti mutta kun kiinni laittaa, rupeaa omatoimisesti käyttämään sitä vajaa-aukaisutoimintoa eikä ole halukas heti lopettamaan. Uudelleen alasvedolla ja vaiheittain ylösnostamalla ominaisuus unohtuu ikkunan aivoilta...joku sensoriko tässä nyt olis uusimisen tarpeesssa vai?

Re: C5 kuskin ikkuna soutaa ja huopaa

Lähetetty: 05.05.2013 10:36
Kirjoittaja -pk-
Nimimerkki Natero on muinoin kirjoitellut:
Pitäisikö ikkunannostin opettaa uudestaan? On tästä kai keskustelua käyty aiemminkin?
Meniköhän jotenkin näin: ikkuna ylös katkaisinta nylpyttämällä ja sitten piiitkä painallus ylös? Ikkuna alas ja ylös uudestaan?
Ongelma lienee oven tietokone, joka ei tiedä ikkunan moottorin normaalia virran tarvetta tai ikkunan yläasentoa, jossa ikkunan vastuksen kasvu pysäyttää noston.
Jos yläasento ei ole oven tietokoneen muistissa, tai vastus (moottorin ottama virta) on muistiin tallennettua arvoa suurempi, ikkuna avataan turvallisuussyistä.

Eikö tämäntapaisen rituaalinkaan jälkeen pelaa normaalisti?

Re: C5 kuskin ikkuna soutaa ja huopaa

Lähetetty: 05.05.2013 11:11
Kirjoittaja Peltipailakka
Thnx! Täytyy päivän päälle tekstata, pistin tohon hakuun c5 sähköikkuna mutta niillä hakutuloksilla ei löytynyt parempaa vinkkiä mutta kiitos tästä :mrgreen:

Re: C5 kuskin ikkuna soutaa ja huopaa

Lähetetty: 05.05.2013 12:09
Kirjoittaja kaselin
Suihkautappa silikonia sinne ikkuna "kiskoihin" jos se ahistaa voi tehdä tota ja aja se ikkuna ylös ja alas yhtämittaa mulla on noi auttaneeet kun joskus on alkanut samanlaiset "onkelmat".

Re: C5 kuskin ikkuna soutaa ja huopaa

Lähetetty: 06.05.2013 17:19
Kirjoittaja Peltipailakka
Opetus ei osunut otolliseen maaperään. Siispä silikonitöihin...eli ovipahvit pois ja sinne kaikkeen liikuvaan osaan ruiskitaan?

Re: C5 kuskin ikkuna soutaa ja huopaa

Lähetetty: 06.05.2013 19:58
Kirjoittaja Natero
Tämmöistäkin tarinaa olen opetuksesta kuullut: ikkuna ylös, virrat pois, odotusta jonkin aikaa, akun kenkä irti ja hiukan odotusta.
Kenkä kiinni, hetken päästä virrat päälle, hetki odotusta ja aloitetaan opetus: ikkuna alas, nylpäten ylös ja piiitkä painallus yläasennossa. Toimii tai sitten ei.

Re: C5 kuskin ikkuna soutaa ja huopaa

Lähetetty: 18.07.2013 17:35
Kirjoittaja Peltipailakka
Kiitos maltillisen laiskan luonteeni tämä vika tai ominaisuus korjaantui itsekseen 8-) toisaalta ensin tauti levisi vänkärin ikkunaan joka lakkasi laskemasta kaukosäätimellä...sitä kesti kuukauden kunnes a kuskin ikkuna lakkasi tekemästä ylimääräistä liikettä ja b kaikki sivulasit alkoivat totellakin kaukosäätimen laskutoimintoa sekä ykkösasentoon että isommallekin ynnä myös kiinni asti :D