Kokemuksia tasanopeuskisoista??

Ajatusten virtaa
sitikan vanki
Viestit: 353
Liittynyt: 15.03.2009 22:45

Kokemuksia tasanopeuskisoista??

Viesti Kirjoittaja sitikan vanki »

Löytyykö patonkilaisilta kokemuksia tasanopeuskisoista? Uusimmassa Moottori-lehdessä kehuttiin lajia kovasti.
Saattaiskohan tuosta innostua??
Tuo Hankiralli Tasanopeus voisi olla aika mielenkiintoinen kokemus.

s.v.
" Pessimisti on vain huonosti informoitu optimisti"
Vehvis
Viestit: 309
Liittynyt: 02.02.2009 10:14
Paikkakunta: Konnevesi

Re: Kokemuksia tasanopeuskisoista??

Viesti Kirjoittaja Vehvis »

Järjestelypuolelta löytyy kokemusta ko. lajista. Aika haastavaahan se kuljettaja/kartturiparilta on. Mutta tarjoaa kyllä kohtuullisen edullisen vaihtoehdon autourheiluun. 1000 Lakes Rallyssa kesäkuussa tasanopeusluokka ajeli osin samoja pätkiä rallisarjan kanssa, ja kuskit olivat erittäin tyytyväisiä kun pääsivät ajamaan legendaarisia rallipätkiä. Otapa yhteyttä alan kotimaiseen yhdistykseen. http://www.proregularity.com/web/proregularity/
Ford Transit 2.0 TDCi AWD -17, XM V6 24V -99, Subaru Forester 2.0 -14
Avatar
sstsxm
Viestit: 7
Liittynyt: 04.02.2013 22:33
Paikkakunta: Rajamäki
Viesti:

Re: Kokemuksia tasanopeuskisoista??

Viesti Kirjoittaja sstsxm »

Olin kartturina Trophyssa joskus -06, kun lajia elvytettiin täällä. Ihan mieleen painuvia kokemuksia. Ajeltiin uudemalla kalustolla heti Historic autojen perässä, ja kyllä siellä kesäaikaan oli jopa katsojia tien varrella. Kartturina oli kyllä kädet täynnä hommia, kun 23km pätkällä keskinopeus vaihtui kolme kertaa, ja jo ensimmäisellä osuudella tuli joku kämmi :roll: . Välillä järjestelyt meni vähän liikaa SinneTänne ajon suuntaan, se vei mielenkiinnon jatkaa silloin.
Jumpy 2.0 HDi -07
Avatar
Les Excentriques
Viestit: 1557
Liittynyt: 08.12.2010 17:46
Paikkakunta: Tampere

Re: Kokemuksia tasanopeuskisoista??

Viesti Kirjoittaja Les Excentriques »

Kaarre on onnistuneesti ajettu, kun sekä auton etu-, että takapää kulkevat koko ajan samalla nopeudella. 8-)
Joskus on kuitenkin vielä hauskempaa, jos takapään nopeus on hallitusti hieman suurempi. :lol:
Kommenttini sisältävät henkilökohtaisiin kokemuksiini ja yleiseen elämänkatsomukseeni perustuvaa tietoa, josta johtuen virheiden mahdollisuus ei ole poissuljettu, joskin kokonaisuuden huomioiden vähäinen.
Avatar
2cvkimmo
Viestit: 3466
Liittynyt: 29.12.2008 22:50
Paikkakunta: Vallis Gratiae

Re: Kokemuksia tasanopeuskisoista??

Viesti Kirjoittaja 2cvkimmo »

Les Excentriques kirjoitti:Joskus on kuitenkin vielä hauskempaa, jos takapään nopeus on hallitusti hieman suurempi. :lol:


...ja vielä hauskempaa tämäkin on, kun se etupääkin vetää samanaikaisesti... ;)
2CV AZU '61 » 2CV6 '71 » Acadiane Mixta '81
Jousitus on täysin erillinen ja ainutlaatuisen pehmeä, tehden ajon yhtä miellyttäväksi
kuin missä tahansa loistoluokan autossa. (2CV-esite,1956)
Vastaa Viestiin