Citroen ax:sän hälytysvalo

Vika vai ominaisuus?
citax
Viestit: 624
Liittynyt: 19.08.2013 23:39

Citroen ax:sän hälytysvalo

Viesti Kirjoittaja citax »

Ostin keväällä pienen kisun eli ax:sän, siinä syttyy moottorin lämmetessä punainen valo joka viittaa jäähdytysveteen, vähyyteen tai ylilämpenemiseen? Moottori ei kuitenkaan näytä mitään muita ylilämpenemisen merkkejä ja jäähdytysveden pintakaan ei laske? Osaisiko joku neuvoa valon merkityksen ja miten sen saisi sammumaan, ettei tarvitse ottaa polttimoa pois.
Vielä olisin utelias tietämään ryypyn toiminnasta, sillä ilmat rupeavat lähitulevaisuudessa kylmenemään, auto siis on citroen ax 11 Trs -91
Avatar
Harri126
Viestit: 1687
Liittynyt: 10.09.2011 08:00
Paikkakunta: Helsinki

Re: Citroen ax:sän hälytysvalo

Viesti Kirjoittaja Harri126 »

Anturivikaan viittaa.
Melko halpa testata.

http://shop.motonet.fi/fi/varaosatuote/ ... joneuvo=81" onclick="window.open(this.href);return false;
tai

http://shop.motonet.fi/fi/varaosatuote/ ... joneuvo=81" onclick="window.open(this.href);return false;
-05 Citroen C5 2.0i 16V Break Aut
-89 C25 Matkailuvehje
-82 MB 500SEC
-92 MB SL500
-63 VW Karmann Ghia
-97 Honda VF 750 Magna

Entiset
-98 Citroen Xantia 2.0i 16V Break Aut
-93 Citroën Xantia 2.0i VSX Aut
citax
Viestit: 624
Liittynyt: 19.08.2013 23:39

Re: Citroen ax:sän hälytysvalo

Viesti Kirjoittaja citax »

Mikä anturi mahtaa olla sitten kyseinen? Sylinterinkannen keskellä, virranjakajan alapuolella on sininen yhdenjohdon liitin, vieressä sininen kahden johdon liitin ja termostaattikotelon päällä keltaisella liittimellä oleva anturi?
Termostaattikotelon päällä ei ainakaan valo sammu kun johdon irrottaa, mutta siniset vierekkäiset anturit?
Avatar
avbx
Viestit: 1128
Liittynyt: 01.02.2009 14:09

Re: Citroen ax:sän hälytysvalo

Viesti Kirjoittaja avbx »

Kaksijohtiminen on luultavasti ruiskun lämpötila-anturi. Etenkin jos siinä on ns. Bosch-liitin (rautalankavarmistettu). Joissain (esim BX) on mittari/varoitusvalo yhdistelmäantureitakin, en tiedä onko aksussa sellaisia käytetty.
BX 1.9 Gti 16V, BX 1.6 Gti, Xantia 1.6i SX berline, C5 2.0 SX Break, Berlingo 1.6 Multispace
Vastaa Viestiin