C5-I Ilma-annostimessa öljyä!
-
kariseija11
- Viestit: 48
- Liittynyt: 01.02.2009 15:26
- Paikkakunta: Pohjois-Savo
C5-I Ilma-annostimessa öljyä!
Moikka! Kysytäänpä täältäkin onko samanlaista ongelmaa ollut muilla. Ilma-annostimen sisällä on oljyä ja sitä on tippunut alipainekellon akselilta lohkon päälle. Voisiko syynä olla alipainepumpun tiiviste tai ahtopaineen ohjausventtiili??? Kone on ollut jo pitkään tehottoman tuntuinen ja jarrukin normaalia kovemman tuntuinen. Auttakoon ken tietää tai arvaa, kaikki palaute on arvokasta! Kiitos!
Re: C5-I Ilma-annostimessa öljyä!
kariseija11 kirjoitti:Ilma-annostimen sisällä on oljyä ja sitä on tippunut alipainekellon akselilta lohkon päälle. Voisiko syynä olla alipainepumpun tiiviste tai ahtopaineen ohjausventtiili??? Kone on ollut jo pitkään tehottoman tuntuinen ja jarrukin normaalia kovemman tuntuinen.
Mikä on ilma-annostin? Alipainepumpussa saattaa jotain sanomista olla jos jarrutehostin on uupuneen oloinen. Kannattaa mitata pumpun tekemän alipaineen määrä. Ahtopaineen ohjausventtiili pelkästään päästää ilmaa sinne (alipaine)kellolle jolloin alipaine sieltä häviää. Öljyä sieltä ei voi tulla, ei venttililtä eikä turbosta.
Citroen e-C4, vm 2020.
Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013.
Citroen 2CV "Justiina", vm 1980
Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
Citroen DS5 Hybrid4, vm 2013.
Citroen 2CV "Justiina", vm 1980
Citroen Dyane "Hilma", vm 1975.
-
kariseija11
- Viestit: 48
- Liittynyt: 01.02.2009 15:26
- Paikkakunta: Pohjois-Savo
Re: C5-I Ilma-annostimessa öljyä!
Kiitos vastauksestasi RPekka! Ilma-annostin on se mötikkä, jonka kyljessä alipainekello sijaitsee. Merkkihuollossa kertoivat, ettei öljy siellä ilma-annostimessa ole vaarallista! Autossani on muuten 2.0 HDI moottori, unohtui alussa kertomatta. Jos joku tietää vastauksen öljyongelmaani niin olisin kiitollinen!