Sivu 1/1

Xsaran pohjassa ruostetta?

Lähetetty: 08.01.2014 19:33
Kirjoittaja lucaf
Miten yleistä on, että Xsaran (2002) taka-akselin yläpuolella oleva pohjapinta-ala on kauttaaltaan pintaruosteessa, ja olisiko syytä huolestua?

Re: Xsaran pohjassa ruostetta?

Lähetetty: 08.01.2014 20:06
Kirjoittaja eskere
Ne Xsarat, jotka minulla ovat olleet, ovat poteneet samaa tautia. Eli taka-akselin yläpuolella ja etupuolella olevassa peltikotelossa on esiintynyt pintaruostetta ja myös syvemmälle tunkeutunutta pintaruostetta ;) , joka on jo pehmentänyt koteloa. Tehdasruostesuojaus on sillä alueella aika olematonta, ja jos autoa ei ole käsitelty kertaakaan omistajien toimesta, on ruostuminen melkoisen varmaa.

Ruosteen eteneminen on melko hidasta, mutta käy koputtelemassa ruosteisia kohtia katsurin tavoin, niin tiedät mikä on tilanne omassa autossasi. Jos kohteet on vielä kovia, niin pikainen suojaus (öljyäminen) saattaa hidastaa ruosteen etenemistä vuosilla.

Re: Xsaran pohjassa ruostetta?

Lähetetty: 12.01.2014 17:51
Kirjoittaja citax
Kaikki autot ruostuvat ennemmin tai myöhemmin ja pellin suojaaminen ruostumista vastaan on ainoa jarruttava tai jopa estävä tekijä.
Olemassa olevan ruosteisen kohdan korjaamisen siirtämiseksi on hyvä tuo öljyllä suojaaminen jonka voi tehdä vaikka pensselillä sivellen jotta voi sitten paremmin korjata lämpimämpänä ajanjaksona.