Sivu 1/1

c3 moottorinhäiriövalo

Lähetetty: 22.05.2014 17:04
Kirjoittaja lerkma
Moi. Moottorin häiriövalo syttyy aina kun käynnisttää kylmänä. Vikakoodiksi tulee aina o2sensor heater circuit (bank 1 sensor 2). Valo ei syty jos polettaa heti startatessa, eikä koskaan kun kone on lämmin. Lambdat on mitattu ja toimii. Vaihdoin myös ilmansuodattimen ja tiivistin "roikkuneita" putkia jotka lähtee ilmansuodattimen boxista. Oisko neroilla ideoita miten saadaan kuntoon?

Re: c3 moottorinhäiriövalo

Lähetetty: 22.05.2014 22:57
Kirjoittaja Cikatti
Se lambadan heater on siksi että se saadaan heti lämpimäksi.... Ilmeisesti lambassa on lämmitys menossa rikki ja korjaantuu vain lambdan vaihdolla, mikäli liitokset muuten kunnossa.

Re: c3 moottorinhäiriövalo

Lähetetty: 23.05.2014 01:05
Kirjoittaja lerkma
Kiitos vastauksesta.

Re: c3 moottorinhäiriövalo

Lähetetty: 23.05.2014 01:39
Kirjoittaja olli__o
Lambdan liittimenkin voi tarkistaa, Boschin antureissa lämmittimelle menee kaksi valkoista johtoa, niistä voi mitatakin lämmitysvastuksen ohmit ja verrata siihen mitä google tms. kertoo tuon auton ja moottorin lambda-anturin vastuksen arvoiksi (vaikkapa 3,5 ohmia tai jotain)

Lambda-anturi ei toimi kylmänä, jonka takia niissä on yleensä tuo lämmitys, koska muuten kestäisi pitkään ennenkuin pakokaasut lämmittäisiät riittävästi

Puhdistuksessa ainakaan Boschin Lambdan liitintä ei saa putsata/öljytä millään korroosio tms. öljyillä, se tukkii vertailuhapen tien anturille

Sensor 2 lienee valvonta-anturi, joka on vasta katin jälkeen ja seuraa että katti myös toimii