Sivu 1/1

Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 02:17
Kirjoittaja xanpoke
No niin rakkaat alfa-uroot, mitenkä on, mitkä ovat teidän ajolinjanne liikenteessä?
Vaikuttaako ajolinjoihin kenties kellonaika? Onko ero suurikin aamulla, päivällä, illalla tai
yöllä valittujen ajolinjojen välillä?
Entäpä mielentilan vaikutus? Vaikuttaako kenties kehnosti nukuttu yö, nauttimatta
jäänyt aamiainen, runsas lounas vielä runsaampine lounasviineineen, muutama drinkki
illalla jne? Nyt rakkaat ystävät on mahdollisuus avautua ehdoitta, ja kertoa avoimesti
tuntemuksensa.
Ja nyt tulee kaikkein tärkein kysymys, ajokaluston valinta. Kuten kaikki harrastavat
alfa-uroot ovat aina tienneet, se on välineestä kiinni. Surkealla tusinakalustolla
ajolinjat ovat samaa tasoa. Mutta huippukalustolla ajolinjat pysyvät viivasuorina ja
kristallinkirkkaina taivasta myöten.
Nyt hyvät ystävät voitte laittaa näppäimistöt rokkaamaan ja kertoa omista tuntemuksistanne,
vaikkei niillä tämän kyselyn lopputulemaan mitään vaikutusta olekaan. MOT

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 08:49
Kirjoittaja ealab
Tämä onkin asia, johon olen kiinnittänyt huomiota. Valitsenkin, tai en valitse, vaan suoritan ajolinjat mahdollisimman vähin ratinpyörityksin. Riippumatta olosuhteista. Jotta välttyisin enemmiltä heilauttamisilta. Joskus tuli testausluonteisesti kokeltua tuota "muutama drinkki"-operaatiota. Silloin kyllä ratti pyöri, tien koko leveys käytettiin hyväksi (ei kovin leveä, joten tiuhaa ratinpyöritystä oli). Kun on hyväkaasunestejousitus (tässä tuli se huippukalusto-osio), niin auton pystysuuntaiset ajolinjat ovat myös hallinnassa, riippumatta tien pystysuuntaisista poikkeamista. :), tai :D, jopa :lol:

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 09:26
Kirjoittaja HiTec
ealab kirjoitti:suoritan ajolinjat mahdollisimman vähin ratinpyörityksin.

Samalla linjalla mennään, täsmennyksellä pienillä eturenkaan käännöksillä, sillä usein tulee oltua liikenteessä myös tuolla 600cc 2-pyöräisellä. Tosin kun se leikki-mieli sitten iskee, niin 2-pyöräisellä voidaan mennäkin todella loivin käännöksin, käyttäen koko kaistan leveys hyödyksi :D

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 10:01
Kirjoittaja BXboy89
Kahdesta edellisestä poiketen pyrin suorittamaan ajon omalla ajokaistalla. Mutta ehkä olenkin vasta betatestausvaiheessa oleva uros. :?

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 10:20
Kirjoittaja Hessu
Taitaa nämä rattia loivasti kääntelevät olla niitä jotka eivät osaa ryhmittymistä vaan kääntyvät oikealle keskiviivan päältä ja vasemmalle kääntymistä odottaessaan ovat vähintään metrin päässä keskiviivasta. Parkkipaikallakaan ei tahdo mikään tila riittää. Noita näkee näillä nurkilla aika paljon.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 12:05
Kirjoittaja txk
Jos ei merkityllä ajokaistalla pysy, on nopeutta liikaa. Wannabe-kilpakuskit on sitten näitä mutkien suoristajia.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 12:54
Kirjoittaja HiTec
BXboy89 kirjoitti:Kahdesta edellisestä poiketen pyrin suorittamaan ajon omalla ajokaistalla.

Öö... Kahdesta edellisestä??? :?

HiTec kirjoitti:käyttäen koko kaistan leveys hyödyksi :D

Käyttäen koko kaistan ei ajoradan = eiköhän tässä silti ihan kiltisti sillä omalla kaistalla pysyttäne, vai 8-)

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 16:04
Kirjoittaja 2cvkimmo
:P

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 16.07.2014 17:38
Kirjoittaja xanpoke
Nyt, rakkaat ystävät, aletaan olla oikeilla jäljillä. Silloin ajokalusto on oikein valittu, kun Corvettet
ovat menoa hidastamassa. Ne kun saadaan pientareelle, alkaa todellisten alfa-urosten riemumarssi!
Ajolinjoilla ei ole mitään merkitystä, koska jäljellejäävät huippusuharit pärjäävät omilla säännöillään. :twisted:

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 17.07.2014 07:02
Kirjoittaja Tulsku
Hessu kirjoitti:Taitaa nämä rattia loivasti kääntelevät olla niitä jotka eivät osaa ryhmittymistä vaan kääntyvät oikealle keskiviivan päältä ja vasemmalle kääntymistä odottaessaan ovat vähintään metrin päässä keskiviivasta.

Olen tehnyt saman havainnon, jotenkin tuo ilmiö on jännä. Viimeksi tänä aamuna tullessani töihin (eli n. 20 min sitten) tuossa eräällä tiellä edessäni oli Micra, joka kääntyi oikealle talon pihaan. Kokonaan vasemman kaistan kautta. Ilman vilkkua, luonnollisesti (tosin, mitenkäs tuommoisessa tilanteessa vilkuttaisit, kun ensin vaihdetaan väärä kaista ja sieltä käännytään tasan väärään suuntaan).

Mutta tuota on havaittavissa ihan normaaleissa risteyksissäkin, tosi moni ryhmittäytyy sen oman kaistansa väärään reunaan, aivan kuin auton kääntöympyrä olisi 74 metriä ja kääntymisen onnistuminen kiinni siitä muutamasta kymmenestä sentistä sivusuunnassa. En tiedä miten sivistysmaailmassa homma menee, mutta minulle opetettiin autokoulussa, että ryhmittäydytään aivan siihen reunaan kaistaa, mihin ollaan kääntymässä ja taas toisaalta käännöksen jälkeen ohjataan sinne käännöksen puoleiseen reunaan.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 17.07.2014 11:43
Kirjoittaja 2cv-Olli
Hessu kirjoitti:Taitaa nämä rattia loivasti kääntelevät olla niitä jotka eivät osaa ryhmittymistä....
Kuulun itse tähän loivasti kääntelevään kastiin. Ihan vaan nuukuuttani, ja myös siksi, että ajamaan opin joskus kauan sitten 2cv4-rättisitikalla. Nelkkukoneella varustetun rättisitikan vaivalla kehitettyä nopeutta ei pidä mutkissa tai risteyksissä liiaksi hidastaa, sillä seuraavalla suoralla se nopeus on vielä pitkään se sama mutkassa käytetty nopeus. Siksi loivasti kääntely nelkulla oli välttämätöntä nopeuden ylläpitämiseksi. Lisäksi se on taloudellista. Ajan rättisitikkatyyliin myös C5:lla, ja pitkän ajan keskikulutus on 4,4 sadalla.

Hessu kirjoitti:Parkkipaikallakaan ei tahdo mikään tila riittää...
Ei riitä tila ei. Yleensä jätän auton kaupan parkkipaikalla mahdollisimman kauas kaupanovista aivan tyhjälle alueelle. Kaupasta tullessani näen usein, että viereisiin naapuriruutuihin on joku muukin pysäköinyt. Vaikka tyhjää tilaa olisi ympärillä vaikka kuinka. Olen vuosikymmenten saatossa ostanut neljä sitikkaa uutena. Yksi näistä oli vain kaksi viikkoa vanha, kun oveen ilmaantui ensimmäinen lommo kaupan parkkialueella. Nykyinen oli sentään jo 3-vuotiainen ensimmäisen parkkipaikkalommon ilmaantuessa.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 17.07.2014 14:21
Kirjoittaja PetteriP
Tulsku kirjoitti:,,,minulle opetettiin autokoulussa, että ryhmittäydytään aivan siihen reunaan kaistaa, mihin ollaan kääntymässä ja taas toisaalta käännöksen jälkeen ohjataan sinne käännöksen puoleiseen reunaan.

Kävin keväällä työnajantajan tarjoamalla taloudellisen ajon kurssilla, jossa opettaja kertoi havaitsevansa ajotavasta milloin ajokortti on suoritettu. Nimittäin jo 90-luvulta lähtien on kääntyessä saanut ohjata sille kaistalle, jolla aikoo jatkaa, jos sen voi suorittaa muuta liikennettä häiritsemättä. Esimerkiksi siis käännyttäessä vasemmalle kolmikaistaiselle tielle on täysin sallittua ohjata suoraan oikeanpuoleiselle kaistalle. Varmaan ihan ymmärrettävää, mutta kun on kymmeniä vuosia toiminut niinkuin Tulskullekin on tuolloin opetettu, niin en minä ryhdy opettelemaan uusiksi risteysajoa.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 17.07.2014 18:49
Kirjoittaja Harri126
PetteriP kirjoitti:
Tulsku kirjoitti:,,,minulle opetettiin autokoulussa, että ryhmittäydytään aivan siihen reunaan kaistaa, mihin ollaan kääntymässä ja taas toisaalta käännöksen jälkeen ohjataan sinne käännöksen puoleiseen reunaan.

Kävin keväällä työnajantajan tarjoamalla taloudellisen ajon kurssilla, jossa opettaja kertoi havaitsevansa ajotavasta milloin ajokortti on suoritettu. Nimittäin jo 90-luvulta lähtien on kääntyessä saanut ohjata sille kaistalle, jolla aikoo jatkaa, jos sen voi suorittaa muuta liikennettä häiritsemättä. Esimerkiksi siis käännyttäessä vasemmalle kolmikaistaiselle tielle on täysin sallittua ohjata suoraan oikeanpuoleiselle kaistalle. Varmaan ihan ymmärrettävää, mutta kun on kymmeniä vuosia toiminut niinkuin Tulskullekin on tuolloin opetettu, niin en minä ryhdy opettelemaan uusiksi risteysajoa.

Ohhoh, mitähän muuta tietoa pitäisi päivittää?
Mä oon jo pidempään katsonut, että nykyään ei osata jättää risteystä oikein.
Yksi kaveri oli poliisille soittanut torvea vastaavassa tilanteessa, seuranneessa juttutuokiossa oli vielä kysynyt, mistä arpajaisista oli kortin saanut. :)

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 17.07.2014 19:04
Kirjoittaja kurtsi
Pitäiskö jo alkaa panna vuosiluvusta vetoja, jolloin mutkatiellä omaa kaistaa ajava on maksumies, kun kolisee.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 17.07.2014 20:21
Kirjoittaja 2cvkimmo
PetteriP kirjoitti: Nimittäin jo 90-luvulta lähtien on kääntyessä saanut ohjata sille kaistalle, jolla aikoo jatkaa, jos sen voi suorittaa muuta liikennettä häiritsemättä. Esimerkiksi siis käännyttäessä vasemmalle kolmikaistaiselle tielle on täysin sallittua ohjata suoraan oikeanpuoleiselle kaistalle. Varmaan ihan ymmärrettävää, mutta kun on kymmeniä vuosia toiminut niinkuin Tulskullekin on tuolloin opetettu, niin en minä ryhdy opettelemaan uusiksi risteysajoa.


Tämä on tietysti mahdollista, jos omasta suunnasta on kääntyville vain yksi kaista. Muutoin pidetään tietysti se oma kaista myös risteyksen jättämisen jälkeen.

Turussa on esimerkiksi Hämeenkadun ja Uudenmaankadun risteyksessä oikealle käännyttäessä yhdeltä kaistalta kolme kaistaa. Vastaavasti Köydenpunojankadun päässä oikealle Naantalin pikatielle taituttaessa on kolme kaistaa.

Vanhan tavan mukaan pitäisi siis kääntyä suoraan sille oikean puoleiselle kaistalle, mutta esimerkiksi paikallinen seriffi on julkisesti lausunut, että ensimmäisessä tapauksessa saa ajaa suoraan keskikaistalle, koska oikea kaista jatkuu bussikaistana.

Jälkimmäisessä tapauksessa keskikaistalle saa kääntyä, koska oikea kaista päättyy oikealle taittuvaan risteykseen parinsadan metrin päässä ja tämä on viranomaisen mielestä "niin lyhyt matka". Tosin tämäkin on nyttemmin muuttunut, koska kaistaa on nyt jatkettu seuraavaan valoristeykseen asti.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 18.07.2014 03:00
Kirjoittaja Cikatti
Mä en oikein tajunnut mistä tässä on muusta kyse kuin pullopersesikailusta liikenteessä unohtaen toisten ennalta-arvaamattomuus + eläinten täydellinen ennalta-arvaamattomuus.

Mulla on niin perkeleesti hevosia alla että en niitä näytä missään tilanteessa ja en oikaise mitään ajolinjoja. Mutta jos punaiset palaa risteyksessä niin minä ajan ja käännyn oikealle ja menen menojani.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 18.07.2014 07:25
Kirjoittaja Tulsku
Hmh, onnistuinkohan ilmaisemaan itseni jälleen mahdollisimman epäselvästi... :lol: Siis kuten 2cvkimmo sanoi, oma kaista pidetään käännyttäessä. Jopa yksikaistaisella tiellä pitäisi ryhmittäytyä sekä ennen että jälkeen risteyksen siihen käännöksen puoleiseen reunaan.

Itse opin sen risteyksen jälkeisen suoran kaistanvaihdon nimellä "poikkeuskäännös", eikä oma sisäinen pilkunviilaaja anna sitä suorittaa, jos ei oikeasti ole pakko. Ja kun kaistoja vaihdetaan, niin esim. kolmikaistaisella tiellähän ei saa vaihtaa suoraan reunalta reunalle yhden kaistan yli, vaan jokaista kaistaa pitää ajaa hetki (en nyt muista sanatarkkaa lakimääritelmää, mutta hieman epätarkastihan se sielläkin lukee, missään ei sanota kuinka pitkään pitää kaistalla ajaa, ennen kuin sitä saa vaihtaa).

Ja juu, oma kortti on vuodelta 2002. :lol:

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 18.07.2014 08:22
Kirjoittaja Aakku
2cvkimmo kirjoitti:
PetteriP kirjoitti: Nimittäin jo 90-luvulta lähtien on kääntyessä saanut ohjata sille kaistalle, jolla aikoo jatkaa, jos sen voi suorittaa muuta liikennettä häiritsemättä. Esimerkiksi siis käännyttäessä vasemmalle kolmikaistaiselle tielle on täysin sallittua ohjata suoraan oikeanpuoleiselle kaistalle. Varmaan ihan ymmärrettävää, mutta kun on kymmeniä vuosia toiminut niinkuin Tulskullekin on tuolloin opetettu, niin en minä ryhdy opettelemaan uusiksi risteysajoa.


Tämä on tietysti mahdollista, jos omasta suunnasta on kääntyville vain yksi kaista. Muutoin pidetään tietysti se oma kaista myös risteyksen jättämisen jälkeen.

Turussa on esimerkiksi Hämeenkadun ja Uudenmaankadun risteyksessä oikealle käännyttäessä yhdeltä kaistalta kolme kaistaa. Vastaavasti Köydenpunojankadun päässä oikealle Naantalin pikatielle taituttaessa on kolme kaistaa.

Vanhan tavan mukaan pitäisi siis kääntyä suoraan sille oikean puoleiselle kaistalle, mutta esimerkiksi paikallinen seriffi on julkisesti lausunut, että ensimmäisessä tapauksessa saa ajaa suoraan keskikaistalle, koska oikea kaista jatkuu bussikaistana.

Jälkimmäisessä tapauksessa keskikaistalle saa kääntyä, koska oikea kaista päättyy oikealle taittuvaan risteykseen parinsadan metrin päässä ja tämä on viranomaisen mielestä "niin lyhyt matka". Tosin tämäkin on nyttemmin muuttunut, koska kaistaa on nyt jatkettu seuraavaan valoristeykseen asti.

Tuollainen -90 luvulta asti saatu lupa kääntyä risteyksessä mille kaistalle sattuu on täysin hevosmiesten juttuja.
Ilmeisesti on kysymys poikkeuskäännöksestä, joka edellyttää sitä, että seuraava risteys ryhmittymiseen on liian lähellä. Tähän etäisyyteen vaikuttaa myös auton koko.

Turun linja-autokaistakokeilu on peräisin jo -80 luvun lopulta muistaakseni. Siinä kokeilussa päätettiin aloittaa linja-autokaista jo välittömästi risteyksestä toisin kuin esimerkiksi Helsingissä. Tämä edellyttää sitä, että kuljettajalle ilmoitetaan linja-autokaistasta jo ennen risteystä oikealle käännyttäessä. Kokeilu jatkuu edelleen, mutta merkinnät ovat hieman karisseet vuosien saatossa.

Tämä tiukka sääntö risteyksien kaista-ajosta ei ole samanlainen kaikissa maissa, vaan perustuu kansallisiin määräyksiin. Suomessa ehdotettiin vuonna -82 voimaan tulleeseen uuteen tieliikennelakiin joustavampia risteyksen jättösääntöjä, mutta se ei mennyt kuulemma äänestyksessä läpi. Eikä näytä tulleen muutoksia sen jälkeenkään. Pian lienee tulossa uusi iso remontti tieliikennelakiin, joten saanemme alkaa opettelemaan vaihteeksi uusia kenties kansainvälisempiä sääntöjä.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 18.07.2014 22:27
Kirjoittaja xanpoke
TAAS VÄÄRIN!

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 19.07.2014 10:14
Kirjoittaja xanpoke
No jopas tuli näppäiltyä. :? Johtuu eilisistä HDi Xantun harjakaisjuomista.

Re: Alfa-uroksen ajolinjat

Lähetetty: 19.07.2014 15:59
Kirjoittaja ealab
Varsin OT: Nii, onseniivvääri :) Muuten, onnittelut harjakaisten onnistumisesta! Tämä on ns. pikavastaus, koska eilen tulin 3pv:n saaristo- /verkkokalastusreissulta (Korppoo, Granö) ja kohta nautimme naapurissa kala-, ym. keittoja, liemiä. Varsin kalaisaakin, taas.