Sivu 1/1

Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 09.08.2014 22:33
Kirjoittaja JVI
No niin, tämä on kummitellut mielessä jo ainakin kymmenen vuotta, ja nyt tartutaan toimeen. Sopiva Activa elimenluovuttajaksi löytyi Ruotsista, kiitoksia vaan XM-fanille auton tuomisesta. Pikaisen koeajon perusteella auto on liian kova, eikä jousitus muutenkaaan toimi kunnolla, joten se pitänee ensin yrittää korjata, palloja lienee 8 (?) ja tietokonekin täytynee ensin yrittää Lexialla tutkia. Niin ja vuosimalli on 1996 eli ykköskopalla mennään.

Break, johon tekniikka istutetaan, on ollut talossa jo 12 vuotta joten sen kunto on tiedossa hyvin, ei pintaruostetta kummempaa ja 96-mallinen se on tämäkin. Jottei kenellekään jää epäselväksi mitä ollaan tekemässä niin tähän projektiin tuli hommattua myös Garretin uusi 2860RS-ahdin, lisäksi venttiilien määrä tuplataan eli askaretta piisaa. Ja tämä kaikki siis kilpien väliin. Kuvia laitan sitä mukaa kun ajatus ja projekti etenee.

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 10.08.2014 07:47
Kirjoittaja Juuso
Kaikenlaiset asiat ne ihmisten mielissä kummittelee! Vaikka ei tässä nyt paljon ole varaa toisten kummitteluja ihmetellä.

Loistava projekti, jossa ei tietenkään paljon ole järkeä, paitsi sikäli, että lakkaapahan jossain vaiheessa kummittelemasta mielessä. Itekin kun olen tässä viimeisimmäksi hurahtanut Activaan, kuulostaa tuo 16-venttiilisen kannen istuttaminen turbokoneen yläkerraksi vallan jännittävältä. Syntyvien imu- ja pakosarjojen mallit kiinnostavat erityisesti.

Fanitan tätä projektia!

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 10.08.2014 12:08
Kirjoittaja Akaile
Nonni, yläpeukku täältäkin. Oman breikkini kun hankin ja broidilla oli molempaa activaa ajossa niin mietin, että kyllä jonkun jossain vaiheessa pitäisi tehdä Suomen ja kenties euroopan ainut Activa Break! Jään innolla odottamaan tuloksia. 8-)

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 10.08.2014 20:00
Kirjoittaja Xantippa
Mites toi takajousituksen soveltaminen, eihän ne jousisylinterit ja akselistot ole Xantioissa ihan identtisiä Berlinessä ja Breakissa? Vois kuvitella ettei ihan plug and play onnistu tuo homma takapään suhteen...

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 10.08.2014 20:44
Kirjoittaja Ralle
Kyllä nyt nopeella vilkaisulla Servicestä, sanoisin et akseli menee paikoilleen suoraan. Eikös toi kori ole jatkettu vasta takaovien takaa niinkuin Beksikin???

Ero tullee vääntösauvoista jne.... Nyt tuki katsoin vain itse poikkipalkkia joka tulee koriin kiinni, en mitään muita osia jotka siihen kiinnittyvät.

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 10.08.2014 20:50
Kirjoittaja Pete H
Jep, hieno prokkis taas seurattavaksi, runsaasti vain kuveja sitten.

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 11.08.2014 06:20
Kirjoittaja Teuski
Ralle kirjoitti:Kyllä nyt nopeella vilkaisulla Servicestä, sanoisin et akseli menee paikoilleen suoraan. Eikös toi kori ole jatkettu vasta takaovien takaa niinkuin Beksikin???

Ero tullee vääntösauvoista jne.... Nyt tuki katsoin vain itse poikkipalkkia joka tulee koriin kiinni, en mitään muita osia jotka siihen kiinnittyvät.


Tarkemmin serviceä syynäämällä tiivisteiden koosta voisi päätellä, että berlinen takasylinterin männän halkaisija on 37mm ja breakin 40mm.

Muutenkin hydractiven ja ei-hydractiven takajousisylintereissä on jotain eroa, mutta onko silti mitään estettä (hydractivettoman) breakin sylkkyjen käyttämiselle?

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 11.08.2014 16:30
Kirjoittaja Les Excentriques
Teuski kirjoitti:Muutenkin hydractiven ja ei-hydractiven takajousisylintereissä on jotain eroa, mutta onko silti mitään estettä (hydractivettoman) breakin sylkkyjen käyttämiselle?
Omaan omistukseen pohjautuvalla otannalla otaksun yleisemminkin hydractivella varustettujen olevan suuremmalla hydrauliputken ja liittimen halkaisijalla.

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 21.08.2014 21:36
Kirjoittaja JVI
Joo näyttää siltä että käytetään Breakin takasylinterit keskuksen kautta ja huolletaan samalla.

Mistähän saisi tietää onko TCT Breakia valmistettu ilman ABS-jarruja? Saisi taas jättää turhia osia tallin lattialle. Ja samalla tietysti suorituskyky ja polttoainetalous kasvaisivat huimasti.

Laitan "ennen"-kuvia autoista ensi viikolla, jahka olen perehtynyt uuden puhelimeni kameraominaisuuksiin.

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 22.08.2014 11:02
Kirjoittaja Palloidiootti
Auto-Bon tietää, mutta tieto ei aina ole ilmaista. Miksi tosin tehdä karvalakki-Activa, kun jarrujärjestelmän saisi siitä elintenluovuttajasta?

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 22.08.2014 12:04
Kirjoittaja Les Excentriques
Palloidiootti kirjoitti:Miksi tosin tehdä karvalakki-Activa, kun jarrujärjestelmän saisi siitä elintenluovuttajasta?
Koska ABS on saatanasta, kuten kaikki muukin elektroniikka putkiradiota lukuunottamatta. :lol:

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 22.08.2014 12:42
Kirjoittaja Teuski
"Elektronisesti ohjattu hydrauliikka on saatanasta" ja sitten kuitenkin rakennetaan activaa :roll: :mrgreen:

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 22.08.2014 15:42
Kirjoittaja JVI
Les Excentriques kirjoitti:
Palloidiootti kirjoitti:Miksi tosin tehdä karvalakki-Activa, kun jarrujärjestelmän saisi siitä elintenluovuttajasta?
Koska ABS on saatanasta, kuten kaikki muukin elektroniikka putkiradiota lukuunottamatta. :lol:


Niin, ja minä itsehän tiedän parhaiten miten jarruvoimaa tulee annostella kulloinkin 8-) . Todellisuudessa haluan samalla tehdä autosta kuitenkin mahdollisimman kevyen ja tässäkin taas saisi pari kiloa pois.

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 22.08.2014 16:11
Kirjoittaja Les Excentriques
JVI kirjoitti:
Les Excentriques kirjoitti:
Palloidiootti kirjoitti:Miksi tosin tehdä karvalakki-Activa, kun jarrujärjestelmän saisi siitä elintenluovuttajasta?
Koska ABS on saatanasta, kuten kaikki muukin elektroniikka putkiradiota lukuunottamatta. :lol:


Niin, ja minä itsehän tiedän parhaiten miten jarruvoimaa tulee annostella kulloinkin 8-) .
Vaikka tietäisi tarkalleen jarruvoiman tarpeen kullekin pyörälle ottaen huomioon kitkakertoimen, dynaamisen pyöränkuorman ja renkaan poikittaisvoiman tarpeen, ei normaalilla jarrujärjestelmällä tätä voi toteuttaa.

JVI kirjoitti:Todellisuudessa haluan samalla tehdä autosta kuitenkin mahdollisimman kevyen ja tässäkin taas saisi pari kiloa pois.
Lukuunottamatta erästä eteläkarjalaista perhettä luultavasti lähes kaikilla patonkilaisilla muutama ylimääräinen kilo olisi poistettavissa omasta vartalosta. Halpaa, muttei välttämättä helppoa. :lol:

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 30.11.2017 00:46
Kirjoittaja HanaAna
Vanha ketju, mutta mielenkiinnosta kyselen mitä tälle kuuluu?

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 30.11.2017 17:23
Kirjoittaja Igor
Tuolla on tarinaa (saksaksi) Activa V6 Breakin tekemisestä: http://www.andre-citroen-club.de/forums ... break-30i/

Varsinainen projektikuvaus alkaa suunnilleen toisen sivun puolesta välistä. Jos oikein ymmärsin, niin siirsi Activan taka-apurungon sellaisenaan farkkuun, mutta käytti farkun takakynkkiä.

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 30.11.2017 18:21
Kirjoittaja Wesa
Jos luovuttajassa on hyväkuntoinen takakelkka ei sitä kannata vaihtaa breikin keikkaan joka vaatii hieman rälläköintiä ja hitsailua. Mutta takatukivarret breikistä, jotta mukaan saa suuremmat jarrut ja vahvemman laakeroinnin. Breikin takakelkassa lisäksi yläpuolinen hitsattu U:n muotoinen jäykkäritanko. Jostain syystä se on breikkiin lisätty pidän sitä osasyynä breikin vakaammalle ajokäytökselle. Se ei vaan sellaisenaan sovi alkuperäiselle paikalle kun ottaa nuo takavakaajan vipuvarret kiinni.

Tutkin sitä -95 tehtaan manuaalia acktivasta ja hydractive2:sta ja sen mukaan kaasupoljin- ja nyökkäysanturia ei ole Hydractivessa jos systeemissä myös SC.CAR. Nopeustieto vaihdelaatikon sähköiseltä anturilta.
En tiedä onko nuo otettu X2 tai V6 malleissa mukaan? Mutta tuo tekee siitä moottorista riippumattoman kytkennöiltään. Voi olla tosin että softa on eri.

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 01.12.2017 04:12
Kirjoittaja Esa66
Eikös 16v ja V6 tullut breikkiin vasta -97 faceliftin yhteydessä?

Re: Xantia TCT Activa Break

Lähetetty: 01.12.2017 08:06
Kirjoittaja Teuski
Esa66 kirjoitti:Eikös 16v ja V6 tullut breikkiin vasta -97 faceliftin yhteydessä?

Kyllä ainakin 2.0 16V on ykköskoppaisena breakina.