Sivu 1/1
Citroenin kytkinpaketit
Lähetetty: 22.08.2014 23:22
Kirjoittaja sulo
Netinsyövereistä löytyy jos jonkinmerkkistä kytkinpakettia. Transtech, nk, bolk, luk jne. Onkos täällä kokemuksia noista vähän oudoimmista merkeistä? Vanhaan, jos 350tkm ajettuun saaraan pitäisi laitaa kytkin kuntoon, kun automaattivaijeri jumitti puolväliin ja emannuus ajeli töihin tuoksun kera.
Naapurifoorumilaiset eivät tienneet/viitsineet vastata, kun enempi kiinnosti HDI;n sytytystulppien vaihto.
Re: Citroenin kytkinpaketit
Lähetetty: 22.08.2014 23:27
Kirjoittaja jean-michel
Luk oli muistaakseni paketin nimi joka on kytkeskellyt n. 100 tkm 100 kW Hdi moottoria.
Valeo on toinen merkki joka on kohtuudella kestänyt muissa osa swapeissa.
Re: Citroenin kytkinpaketit
Lähetetty: 23.08.2014 06:47
Kirjoittaja Tulsku
LuK ei ole sinänsä mikään outo merkki, taitaapi tehdä jopa ihan OEM-osia. Ja sama juttu edellisen kirjoittajan kanssa, LuKin kytkinpaketin ja vauhtipyörän laitoin vitoseen. Aivan kuin tuossa setissä olisi joku osa ollut Valeota kuitenkin, en nyt vain jaksa muistaa mikä... Painelaakeri oli SKF:n.
Re: Citroenin kytkinpaketit
Lähetetty: 23.08.2014 17:47
Kirjoittaja zX-files
http://en.wikipedia.org/wiki/ValeoThe Société Anonyme Française du Ferodo was founded in 1923 in Saint-Ouen, a suburb of Paris. It first distributed brake linings and
clutch facings under license of Ferodo UK.
Ja tuo muuten jatkuu vieläkin, iso osa eurooppalaisista kytkinpinnoista on Valeon valmistamia
