Sivu 1/1

Johan on Venninen

Lähetetty: 24.08.2014 18:44
Kirjoittaja Huikko
http://yle.fi/elavaarkisto/artikkelit/johan_on_venninen_20788.html#media=20802

Venninen rakensi puutarhaa korkealle kalliolle. Venninen hitsasi ja käytti muita metallikoneita. Venninen räjäytti kallioon valtavaa luolaa ja luolaan kaivoa. Venninen veneili ja kalasti. Venninen oli täysin sokea. Ensimmäisen dokumentin esitysaikaan Johan Ebenhard Venninen oli lähes 90-vuotias.

Kun tuntuu, että tallilla joku projekti vastustaa, niin tästä saa taas asiat perspektiiviin.

Re: Johan on Venninen

Lähetetty: 24.08.2014 19:38
Kirjoittaja Xantippa
Johan oli kova jätkä.

Toinen inspiraationlähde on tämä kädetön (kirjaimellisesti!!!) mies joka vaihtaa jarrupalat autoon itse: https://www.youtube.com/watch?v=F4cYcdDMl8s

Re: Johan on Venninen

Lähetetty: 24.08.2014 21:55
Kirjoittaja Lemon
Vennisen tarina on tuttu ennestään joskus aiemmin esitetystä dokumentista, mutta tämä kädetön kaveri on ihan uusi tuttavuus. Kaikki täälläkin esitetyt typerät ja turhat kitinät kyllä kalpenee ja haihtuu olemattomiin näiden rinnalla. Niin, mikäli tämä kädettömästä kertova video on todellinen... Nykyään vaan on liian helppo väärentää vaikka mitä ja se saa pikkusen skeptiseksi. Mutta koska olen sinisilmäinen (kuvaannollisesti), haluan uskoa että tämä on totta. Ehkä joku on vähän irrotellut osia etukäteen, vai onko varpaissa tosiaan noin paljon voimaa?

Re: Johan on Venninen

Lähetetty: 26.08.2014 15:25
Kirjoittaja Cikatti
Näitä kädettömiä jaloistaan käteviä on aika paljonkin ;-)
Erästä kerran haastateltiin Suomenkin telkkarissa ja jalat todella toimivat kuten kädet.

Re: Johan on Venninen

Lähetetty: 27.08.2014 02:20
Kirjoittaja Cikatti
Doccarissa (Johan on Venninen) on muuten jo ihan tavalliselle ihmiselle noin 6000 tapaa kuolla :lol: