treadwear ja lukeman totuus

Ajatusten virtaa
läjjeejä
Viestit: 292
Liittynyt: 02.02.2009 12:11

treadwear ja lukeman totuus

Viesti Kirjoittaja läjjeejä »

kulutuksen kestostahan nyt on kyse
esim nokia nre made in indonesia tr420 ,pitää paikkansa kestävä rengas yli 50tkm
nordman sx made in russia tr620 ei pidä lupaustaan 20 tkm ajomatka lähes loppu 1,6 mm jäljellä
dayton dw700 nastat pois nypitty toimii kesärenkaana paremmin kuin talvirenkaana ja kestää kulutusta todella hyvin ei tr lukemaa +hiljainen
wanhustiina
Viestit: 313
Liittynyt: 02.02.2009 09:49
Paikkakunta: Renko

Re: treadwear ja lukeman totuus

Viesti Kirjoittaja wanhustiina »

Minuakin on tämä kestävyysasia vaivannut kun tulisi uusi rengassarja hommata. Autobild testihän paljasti jotta jopa kaksinkertaisia kilometrimääriä pääsee rullaamaan ja käytännössä aivan yhtä turvallisti. Tuota testiä minulla ei ole tallessa. Löytyykö joltain tietoa tai linkkiä tuosta testistä. Taisi olla 2011 testivuosi. Mikähän numero mahtoi olla, jos lähtis divareihin etsimään.
Avatar
powerage
Viestit: 710
Liittynyt: 22.04.2009 07:27

Re: treadwear ja lukeman totuus

Viesti Kirjoittaja powerage »

C5II 2.0 HDI break automatic AM6
C5II 2.0 HDI berline automatic AM6
C5II 2.0 16v berline man.
C4 I 1.6 16V
ex. C5I 2.0 16v berline man, C5I 2.0 16v break man, Xantia berline 1.8 16v man
olli__o
Viestit: 5213
Liittynyt: 21.02.2009 14:05

Re: treadwear ja lukeman totuus

Viesti Kirjoittaja olli__o »

Pikaisesti tarkasteltuna ärsyttävä testiraportti Autobildillä - eli loppukilpailusta karsiutuneista osa oli karsittu kuivan kelin jarrutusmatkan perusteella, vaikka metrimääräiset erot ei kauhean huikeita olleet?

Esimerkkinä Sava (tämän etsin, kun muistin että on kestäväksi, mutta märällä liukkaaksi mainittu, nyt tässä testissä tuli alkukarsinnassa märällä lyhyempi jarrutusmatka kuin muutamalla muulla loppukilpailuun päässeellä - Huono toki, mutta olisi muutkin ominaisuudet kiinnostaneet?)

Saksassa myös Adac (Euroopan suurin auto"kerho") testaa paljon (renkaitakin) eli googlella renkaan malli + Adac + test voi usein löytää ainakin saksankielisen testin ja siitä vaikka googletranslaattoriin (ja muistaa että saksalaisilla usein pienimmät pisteet voi olla parhaat ja konekäännös muuttaa usein enemmän käsittämättömäksi :))
http://www.adac.de/infotestrat/tests/re ... 0_R15.aspx

Pohjoismaisia talvirenkaita eivät tosin taida testata...
Vastaa Viestiin