Sivu 1/1
Nyt huutamaan!
Lähetetty: 19.11.2014 22:40
Kirjoittaja 2cvkimmo
Re: Nyt huutamaan!
Lähetetty: 19.11.2014 23:43
Kirjoittaja olli__o
Minkälaisia mahtaa olla noiden rekisteristäpoistot:
Huudettavat ajoneuvot on poistettu ajoneuvorekisteristä, uudelleen rekisteröiminen saattaa olla hankalaa.
Eikös lopulliset poistot rekisteristä ole pikemminkin mahdottomia perua hankalan sijasta ja väliaikaiset poistot on kai liikennekäytöstä poistoja nykyään nimeltään, eikä ajoneuvorekisteristä poistoja?
Re: Nyt huutamaan!
Lähetetty: 20.11.2014 00:53
Kirjoittaja Huikko
Ne saa kilpiin esim. venäjällä tai keniassa ihan hyvin. EU-maissa ei toivoakaan kun romutustodistus on kirjoitettu.
Re: Nyt huutamaan!
Lähetetty: 20.11.2014 06:30
Kirjoittaja Teuski
Eipä varmaan "romutettuja" autija myytäisi. Kyllä kilvet voi palauttaa ja ajoneuvo poistuu siten rekisteristä. Takaisin saamisessa ei pitäisi olla ongelmaa, rekisteröintikatsastus.
Otteeseen maininta "poistettu liikennekäytöstä, kilvet palautettu"
Re: Nyt huutamaan!
Lähetetty: 20.11.2014 10:04
Kirjoittaja Siert
Teuski kirjoitti:Otteeseen maininta "poistettu liikennekäytöstä, kilvet palautettu"
Tässä tapauksessa ei edes tarvitse rekisteröintikatsastus, mutta vain uusia kilpia (ostin jo kerran auton jossa just tämä lause oli paperissa, ja sain siihen uutta kilvet ilman katsastus). Kilven palautus on ainoa tapaa saada auto pois vakuutuksesta, mutta ei poista auto rekisterista.
Tuskin kuitenkin että romutustodistus on tehty niille, koska en usko että romuliikkeet saa myydä sellaista eteenpäin. Maksamaton ajoneuvoveroa voi olla aika paljon, ja luulen että myyjä vain halua olla selvä ettei hän ottaa vastuu siihen.
Re: Nyt huutamaan!
Lähetetty: 20.11.2014 10:15
Kirjoittaja Plagu
Ei noista mitään romutustodistuksia ole kirjoitettu, noihan on kaupungin pakkolunastamia härveleitä mitä on "unohdettu" pitkin maita ja mantuja.
Re: Nyt huutamaan!
Lähetetty: 20.11.2014 15:48
Kirjoittaja noever ZX
Olen takavuosina ostanut useita autoja Vantaan kaupungin varikolta.Saa asialliset paperit ja rekisteröinti onnistuu,kaikki mitä minä olen ostanut on pitänyt katsastaa tai ne on mennyt varaosakäyttöön.Jos autoissa on verorästejä ne seuraa mukana jos aikoo rekisteröidä.Tästä kun viimeksi ostin tuolta on kyllä jo useita vuosia.Alueella ei saanut yrittää niitä käyntiin vaan piti hinata tai viedä trailerilla pois ja tarvittaessa sai ilmaista nostoapua.
Re: Nyt huutamaan!
Lähetetty: 20.11.2014 16:49
Kirjoittaja olli__o
Näin se saattaisi mennäkin, että oikeasti auto on poistettu liikennekäytöstä eikä rekisteristä, vai vaihteleekohan se vaurioiden mukaan(kuten AVK:n myydään purettavaksi/korjattavaksi/ehdollinen korjaus)? Mutta melko epäselvästi ilmaistu ilmoituksien tekstissä.
Tuo muutos tuli 2007/2008, ilmeisesti noita rekisteristä oikeasti poistettuja autoja ei saa uudelleen rekisteröityä, mikäli poisto on tehty marraskuun 2007 jälkeen?
Kunnat toimittavat ajoneuvojen siirtämisestä annetun lain (828/2008) nojalla omistukseensa siirtyneet romuajoneuvot lopullista poistoa varten virallisiin vastaanottopisteisiin. Muut kuin romuajoneuvot poistetaan liikennekäytöstä.
Trafin Kuntien ja vakuutusyhtiöiden poistoista trafin juttua:
http://www.trafi.fi/tieliikenne/rekiste ... utuspoisto Trafi ei tunne muuta ajoneuvorekisteristä poistoa kuin lopullisen poiston ja toteaa " Lopullisesti poistettua ajoneuvoa ei voi ottaa enää liikennekäyttöön". Tällä perusteella ei tietysti kannata poistaa mitään vanhaa romuautoakaan (vain liikennekäytöstä poisto), voihan kaikista joskus tulla arvokas keräilykohde
http://www.se-makinen.fi/node/index/det ... ge/etusivu(Liikennekäytöstä poistohan on vain merkintä ajoneuvorekisterissä: on/ei ole liikennekäytössä) (sorry meni taas reilusti Off-Topikiksi)
Re: Nyt huutamaan!
Lähetetty: 20.11.2014 16:58
Kirjoittaja Huikko
Tuota vastaanhan ne lobbaavatr kovasti, että liikennekäytöstä poistettavat pitäisi käydä väkisin katsastamassa 5 vuoden välein tms. ettei vaan kukaan voi säilyttää 20 vuotta jotain ja saada sitä vielä kilpien väliin. Kaikkien kuuluu ostaa uusi Dacia Ankero, jotta maailma voi pelastua.