Sivu 1/1

Nopeusmittari C5 -06

Lähetetty: 30.11.2014 21:41
Kirjoittaja kurko1
Nopeusmittari halvaantu. Tilasin jo osan, mutta täällä foorumilla luin mittariston irrotus ohjeita , ne ei taida koskea kakkoskoppasen mittaristoa. En löytänyt niitä kahta pientä reikää mittariston ala laidassa, johon työntämällä ohut tappi lukitusten pitäisi aueta. Olisko jollain vinkkiä ihmettelijälle? :?:

Re: Nopeusmittari C5 -06

Lähetetty: 30.11.2014 22:08
Kirjoittaja Jankos
Ei reikiin vaan niiden pisteiden kohdalta mittariston ja kojelaudan raosta.

Re: Nopeusmittari C5 -06

Lähetetty: 30.11.2014 22:10
Kirjoittaja kurko1
Ok! Kiitos. Täytyy huomenna koittaa sieltä :D

Re: Nopeusmittari C5 -06

Lähetetty: 01.12.2014 15:17
Kirjoittaja Xaateri
Niin, siis merkin kohdalta ohut liuska väliin joka vapauttaa kynnen.

Itse laitoin haljenneeseen viisarinjuureen ensin liimaa ja vielä sopivan putkenpätkän kiristysvanteeksi, ettei halkea uudestaan.

Ongelmaksi jää saada 'kalibrointi' takaisin kohdalleen koska viisari ei pysähdy nollaan vaan valuu -miinukselle virrattomana. Eli varaudu kokeiluun ja erhedykseen.

Re: Nopeusmittari C5 -06

Lähetetty: 01.12.2014 18:30
Kirjoittaja kurko1
Kyllä kohdat löyty, mutta en kerenny irrottamaan mittaria. Totesin kanssa saman, että viisarin oikean paikan löytyminen varmaan vaatii kokeilua. On valahtanut sen digitaalinäytön eteen, mutta kokeillaan. Kiitoksia vielä kerran ja voipi olla, että kyselen vielä tyhmiä asian tiimoilta tai jostain muusta :roll: