Sivu 1/1

Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 17.12.2014 13:28
Kirjoittaja rundvik
Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle, rajalla on pitkä henkilöautoletka.
Bensa 40 senttiä litra, lapsen untuvatakki 10 euroa, kolmen ruokalajin päivällinen 3 euroa Viipurin hienossa ravintolassa, suomalaismies kertoo.
Lahtelainen 50-vuotias mies kertoo, minkälainen ostoparatiisi avautuu Suomen itärajan takana.
Hän huomasi tiistaina, että hänen passinsa on vielä voimassa, ja hän päätti lähteä asioimaan Viipuriin. Venäjän-konkari näki heti rajalla, että suomalaiset osaavat ottaa ilon irti halpenevasta ruplasta.
Mies näki, miten Vaalimaan raja-asemalla oli pitkä letka suomalaisia henkilöautoja. Jonoa oli Suomen ja Venäjän tullin välinen alue, noin parin kilometrin matka.
– Ennen vanhaan rajalla oli rekkajonoja. Rekkoja ei rajalla enää ole. Nyt näin ensimmäistä kertaa henkilöautojonon, mies kertoo.
Hän käy Venäjällä kerran pari kuukaudessa.
Omilla henkilöautoilla liikkuvat suomalaiset olivat menossa hamstraamaan venäläistä bensaa. Tiistaina aamupäivällä yhdellä eurolla sai 72,65 ruplaa. Iltapävällä eurolla sai 88 ruplaa.
– Ostin auton 55 litran tankin täyteen bensaa ja sen lisäksi kaksi kanisteria. Maksoin niistä 30 euroa, mies kertoo.
Viipurissa hän oivalsi, että hänellä on oiva tilaisuus tehdä jouluostokset. Rahaa oli kädessä sellainen tukku, että suomalainen saattoi toteuttaa mielihaluja.
Lapsenlapselle hän osti 10 eurolla untuvatakin, itselle 30 eurolla italialaiset nahkakengät. Puolen litran pullo parasta venäläistä vodkaa maksoi alle 5 euroa. Kahden litran Coca-Cola-pullo oli 37 senttiä.
– Ostin 200 eurolla joulun itselleni. Joulu on jo ensi viikolla, nyt sain sen edullisesti alta pois.
Suomessa vastaavat ostokset olisivat tulleet miehen mukaan maksamaan ainakin tuhat euroa.
Mies olisi ostanut Viipurista enemmänkin tavaraa, mutta autoon ei mahtunut.
”Kodinkonekaupassa oli tyhjää seinää”
Lahtelainen mies huomasi, että venäläisetkin ovat varautuneet ruplan syöksyyn ja inflaaation kiihtymiseen. Hän ymmärsi viipurilaisten puheista, että ensi vuonna hintoihin on tulossa 40-50 prosentin korotus. Ihmiset hamstrasivat tavaraa kaupasta.
– Kodinkonekaupassa oli tyhjää seinää, vain sähköjohtoja roikkui. Venäläiset olivat ostaneet esittelykappaleetkin, mies kertoo.
Kaupassa hän näki, miten yksi venäläinen työnteli ostoskärryjä, joka oli täynnä sokeripakkauksia.

Heidi Vaalisto

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 17.12.2014 13:41
Kirjoittaja Teuski
Just luin saman uutisen.

Kaveri on tuonut kaksi 10 litran kannullista bensaa tankillisen lisäksi Suomeen. Eihän sitä saa tuoda kuin 10 litraa auton oman tankin lisäksi?

Aijaijai, nyt sakkoa, jälkiveroa sun muuta perään ja auto rikoksentekovälineenä valtiolle! :D

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 17.12.2014 20:04
Kirjoittaja TRD Turbo
Taitoo pittää lähtee kahtelemaan renkaita Xantiaa. Yks päivä katoin vianor.ru sivulta että 185 65 r15 Nokia hakkapelitta 8 hinnaksi renkaalta tuli 52€ eli 208€ sarja ja kesärenkaat Michelin energysaverit 38€kpl. Se on varmaa että hinnat tulee nousemaan kohta siellä.

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 17.12.2014 23:29
Kirjoittaja aaltopelti_fun
No ei meidän kaikkien kuitenkaan kannata sinne rajalle sännätä jonottamaan. Vaikka vapaa-ajan mökki onkin itärajalla niin kertaakaan ei ole tullut tankattua sitä halpaa rajan takaista. Syy löytyy osittain myös viisumeista. Esim. tuossa vähän osviittaa hinnastoista:
http://www.lahialuematkat.fi/viisumit/venaja
Toki jos siellä lähistölla asustelee ja kannattaa pidempiaikainen viisumi niin kaipa siinä säästää...

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 17.12.2014 23:41
Kirjoittaja XM-Hannu
Minäkin piipahdan tuolla ehtimiseen. Viimeksi heinäkuussa 1975. :roll:

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 18.12.2014 00:05
Kirjoittaja black_van
Melkoinen rahan arvon romahdus siellä on tosiaankin käynyt, lokakuussa kun kävin niin eurolla sai 53 paikallista ja dieselin litrahinta oli tasan 68snt. Eipä sitä enää tuu reissattua kun asustelee sellaisen matkan päässä itärajalta ettei kannata lähteä ajamaan.
Kajaani oli sen puoleen sijainnillisesti edullinen paikka suhteessa itärajaan, ei tarvinnut paljoa tankkailla sitikoita tällä puolen, 2006 vielä sai dieseliä virallista 30snt/litra ja epävirallista 15snt/litra.

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 18.12.2014 01:12
Kirjoittaja TRD Turbo
Mulla kun ei ole kuin 20km ensimmäiselle bensa asemalle matkaa Venäjän Värtsilään niinpä tulla on tullut autot tankattua jo 20 vuotta.

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 18.12.2014 14:17
Kirjoittaja Esa66
Se -80luvun ruplakriisi meinasi kyykätä koko pallon talouden, tulee taas perkeleesti hintaa tästäkin pakotesopasta.
Jenkit siirtäneet jo katseet Kuubaan, mikä oli koko show'n idea todennäköisesti?

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 18.12.2014 18:50
Kirjoittaja kokemjne
heee. saataisko tuosta kuuba /jenkkilä samanlainen mekkala aikaiseksi kuin tämä suomi /venäjä

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 18.12.2014 19:20
Kirjoittaja Esa66
Tuskin. Asia itsessään on kyllä mielenkiintoinen, miksi juuri nyt ? Ja mikä on se perimmäinen syy?

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 12.03.2015 22:07
Kirjoittaja TRD Turbo
Tästä voi katsoa paljon maksaa tuulilasi autoon naapurimaassa Venäjällä. http://autosteklo.su/
esim. C6 tuulilaasi Pietarissa maksaa 4372ruplaa (70€)+ asennus 1500 ruplaa (24€) eli alle sadalla eurolla vaihdettuna.
XM tuulilasi 3832 (61€)+ asennus 1100 ruplaa (18€) noin 80€ asennettuna.
Pitäisköhän käydä vaihdattamassa kulunut lasi.

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 13.03.2015 02:35
Kirjoittaja Kaapelimies
TRD Turbo kirjoitti:Tästä voi katsoa paljon maksaa tuulilasi autoon naapurimaassa Venäjällä... Pitäisköhän käydä vaihdattamassa kulunut lasi.

Onkohan tossa "XYG"issä leimasedän vaatimat hyväksyntäleimat? Ettei ole semmoinen läikikäs näkymä kuten ZIL-kuorma-autolla polaroidut reiskat päässä ajettaessa..

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 13.03.2015 07:19
Kirjoittaja Teuski
Kaapelimies kirjoitti:
TRD Turbo kirjoitti:Tästä voi katsoa paljon maksaa tuulilasi autoon naapurimaassa Venäjällä... Pitäisköhän käydä vaihdattamassa kulunut lasi.

Onkohan tossa "XYG"issä leimasedän vaatimat hyväksyntäleimat? Ettei ole semmoinen läikikäs näkymä kuten ZIL-kuorma-autolla polaroidut reiskat päässä ajettaessa..

ostat ne reiskatkin venäjältä niin no problem ;)

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 13.03.2015 21:16
Kirjoittaja Ralle

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 14.03.2015 20:30
Kirjoittaja kokemjne
meinaakko ,että venäläiset väsäisivät ihan omatoimisesti jokaiseen maailmalla olevaan kotteroon käypäsen lasin omilla tehtaillaan. . eppäilen suuresti.
nuo tarinat kuuluvat pelkkiin kauppahommiin ja muihin kilpailijoitten mustamaalauksiin. ja pureehan se täälläkin kun kyseessä on venäjä.

nuo jutut muistuttavat menneitten aikojen öljy ja kynttilä +piuha kinasteluja . kuuluu samaan sarjaan.
kyllä venäjältä löytyy ihan samaa lasitavaraa ,kuin missä muuallakin . se että onko niissä joku hemmetin tarra , niin lienee samantekevää tavalliselle käyttäjälle.
eikä taida monikaan leimaamo moisen tarran puutumista edes huomata , niitten kiinnostus on aivan muualla .

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 14.03.2015 20:53
Kirjoittaja Ralle
Rauhotuppas nyt, toi shaipa tuleekin yllätys Kiinasta :lol: eli ei ole Venäläistä valmistetta nuo lasit.

Re: Suomalaiset hamstraajat ryntäävät nyt Venäjälle.

Lähetetty: 04.04.2015 22:31
Kirjoittaja TRD Turbo
Ostin Venäjältä Michelin X-Ice North 3 nastarenkaat 64€ kpl. 195 65 R15 vaimon käyttämään Peugeot 406. Ei nuita Misukoita saa Suomesta tuohon hintaan vaikka nekin on valmistettu Venäjällä ja onhan niissä Suomessa vielä 24% alv. Sortavalan varaosaliikkeessä ei ollut muita sopivia renkaita hyllyssä mutta sanoivat että 4 päivässä tulee Moskovasta halutun merkkiset ja kokoiset renkaat jos tarvitset.